Alegere tamplarie termoizolanta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mihai.N
    Incepator
    • 24.ian.2013
    • 38

    Tipuri geamuri pt tamplarie PVC

    Buna ziua,

    Vin cu rugamintea de a ma indruma pt alegerea unei noi tamplarii pt cele 2 camere ale apartamentului in care stau. Acesta e la parter, e inconjurat si umbrit de alte blocuri inalte plus copaci in fata ferestrelor. Soarele nu e o problema pe parcursul intregii zile. Asadar, ce caut este izolatie termica cat mai buna, nu protectie solara. Am citit toate paginile acestui forum si am aflat multe lucruri utile de care cu siguranta ma voi folosi cand merg sa cer oferte. Am totusi o nedumerire cu privire la tipul geamurilor si grosimea acestora. Pt un tripan, ce recomandati dintre urmatoarele:
    1) 4mm dual protect - 16mm argon - 4mm lowE - 16mm argon - 4mm float
    2) 4mm dual protect - 16mm argon - 6mm lowE - 16mm argon - 6mm float
    3) 4mm dual protect - 16mm argon - 4mm float - 16mm argon - 4mm lowE
    4) 4mm dual protect - 16mm argon - 6mm float - 16mm argon - 6mm lowE

    Si acum intrebarile:
    a) dat fiind ca ceea ce doresc e izolatie termica, sunt necesare geamuri dual protect sau prima fasie poate fi si lowE?
    b) care e ordinea corecta a ultimelor 2 fasii de geamuri?
    c) credeti ca grosimea acestora (de la 4 la 6mm) va influenta considerabil pastrarea temperaturii mai ridicate in camera?
    Alte intrebari separate:
    d) sticla dual protect e acelasi lucru cu cea 4seasons?
    e) stie cineva ce tip de profile si cu cate camere au cei de la Aplast pt gama Energeto 8000 si Geneo? (imi cer scuze daca fac reclama, dar as dori sa stiu concret)

    Cei de la Qfort ma dezamagesc putin pt ca si la gama lor de varf Qfort+ vad ca tot folosesc armatura din otel zincat ori Energeto 8000 si Geneo de la Aplast au eliminat-o si au lipit geamurile direct de profil, lucru care stiu ca duce la o izolatie termica mai buna. Stiu ca cei de la Qfort folosesc profile Veka, dar am vazut in pozele cuiva ca scria pe ele Veka Italia (?!)... cum e posibil cand Veka e firma germana? Si daca au facut fabrica in Italia, atunci mai pot fi de incredere profilele?
    Ultima editare de Mihai.N; 21.mai.2013, 11:34.

    Comentariu

    • xtux
      Incepator
      • 27.dec.2012
      • 9

      Răspuns la: Alegere tamplarie termoizolanta

      Buna,

      as avea si eu nevoie de pareri pentru a sti spre ce sa inclin.
      am primit urmatoarele 2 oferte:

      Qfort+ - profil Softline82 - adica 7 camere, 82mm
      - geam 44 CS1.0 4+F4+LowE1.0 4(Ar+We) - adica tripan, super Low-e, 4 anotimpuri, umplut cu argon si lamele calde - 44 mm
      - feronerie: Roto NT Titan mat
      - medie transfer termic: 0.8 W/mpK
      - pret 7000 Eur

      FDG - Rehau Euro Design 86 - adica 6 camere, 86mm
      - geam climaguard solar cu t4 cu low-e Q-AR de 44mm - adica tripan, super Low-e, 4 anotimpuri, umplut cu argon si lamele calde - 44 mm
      - feronerie: SIEGENIA-A Bronz
      - medie transfer termic: 0.98 W/mpK
      - pret 5500 Eur

      Pareri, experiente?

      multumesc.
      Ultima editare de xtux; 27.mai.2013, 17:37.

      Comentariu

      • bogdanteis
        Incepator
        • 24.iul.2012
        • 10

        Răspuns la: Alegere tamplarie termoizolanta

        Buna ziua,
        As avea nevoie si eu de cateva sfaturi in ceea ce priveste tamplaria PVC.
        In Targoviste foarte cunoscuti pe piata sunt cei de la Romserv Invest care acum au profile Salamander , feronerie Roto, LOWE, 4S etc... In primul rand as vrea sa stiu daca cineva a facut tamplaria la ei si ce parere are....si in al doilea rand ..ce parere aveti despre profilele Salamander si feroneria Roto.
        Astept pareri!
        Multumesc anticipat!

        Comentariu

        • ciudin
          Incepator
          • 14.sep.2010
          • 19

          Răspuns la: Alegere tamplarie termoizolanta

          Aș dori să mă îndrumați și pe mine, eventual vreau niște păreri, despre următoarele soluții pentru o locuință cu un etaj:
          1. REHAU brilliant70, mooreiche, 40mm 4s-low-e-screen+arg, roto NT maro, rama 68 brilliant color, canat 60 rotund color , armătura 35x28x2MM, mEC. Premium variabil,...sau
          1. SALAMANDER, line 76, feronerie Maco MM, maro, siguranța wk2 24, F4+lowE 4+Ar, cerc streamline Z80,....
          Pe ce să merg?? Sunt două firme diferite din Roman (nu le dau numele, din motive lesne de înțeles...) Prețurile oferite sunt cam la fel.

          Comentariu

          • provilla
            Membru Marcant
            • 23.mar.2010
            • 681

            Răspuns la: Alegere tamplarie termoizolanta

            recomand salamander , materiale bune si cu ce masinarii le fac baietii aia de la roman , nu cred ca au concurenta in moldova . ai tot ce iti promit de banii care ii dai . recomand salamander !
            Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

            Comentariu

            • ciudin
              Incepator
              • 14.sep.2010
              • 19

              Răspuns la: Alegere tamplarie termoizolanta

              Mulțumesc de răspuns.

              Comentariu

              • Consultant Tamplarie
                Moderator
                • 27.mai.2008
                • 904

                Răspuns la: Tipuri geamuri pt tamplarie PVC

                Postat în original de Mihai.N
                Si acum intrebarile:
                a) dat fiind ca ceea ce doresc e izolatie termica, sunt necesare geamuri dual protect sau prima fasie poate fi si lowE?
                b) care e ordinea corecta a ultimelor 2 fasii de geamuri?
                c) credeti ca grosimea acestora (de la 4 la 6mm) va influenta considerabil pastrarea temperaturii mai ridicate in camera?
                Alte intrebari separate:
                d) sticla dual protect e acelasi lucru cu cea 4seasons?
                e) stie cineva ce tip de profile si cu cate camere au cei de la Aplast pt gama Energeto 8000 si Geneo? (imi cer scuze daca fac reclama, dar as dori sa stiu concret)

                Cei de la Qfort ma dezamagesc putin pt ca si la gama lor de varf Qfort+ vad ca tot folosesc armatura din otel zincat ori Energeto 8000 si Geneo de la Aplast au eliminat-o si au lipit geamurile direct de profil, lucru care stiu ca duce la o izolatie termica mai buna. Stiu ca cei de la Qfort folosesc profile Veka, dar am vazut in pozele cuiva ca scria pe ele Veka Italia (?!)... cum e posibil cand Veka e firma germana? Si daca au facut fabrica in Italia, atunci mai pot fi de incredere profilele?
                a). depinde cum aveti orientarea ferestrei, in principiu dual protectul este o solutie superioara low-e;
                b). nu am inteles la ce va referiti cu acele fasii
                c). avantajul este semnificativ in domeniul izolatiei fonice utilizand o grosime de 6mm pentru randul respectiv de sticla
                d). sunt doua sisteme similare
                Nu am idee unde se mai produc profilele de la qfort insa nu intodeauna un profil ce flutura sub nume german se produce in tara respectiva si nu acest lucru este semnificativ.

                Comentariu

                • constantinescu akbar
                  Incepator
                  • 16.apr.2012
                  • 16

                  Răspuns la: Alegere tamplarie termoizolanta

                  Buna ziua
                  am urmarit o izolare termica cat mai buna , contructia are zidaria YTONG 30 cm
                  in bugetul alocat tamplarie am reusit sa achizitionez aceasta varianta :
                  Coeficient de transfer termic mediu : 0.97W/m2K
                  distantier cald
                  tripan
                  In schitele alaturate vedeti tipul geamului , am ales controlul solar doar pentru o anumita parte a constructiei
                  Sper ca alegerea sa fi buna.
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6865

                    Răspuns la: Alegere tamplarie termoizolanta

                    Buna ziua , am si eu un balcon care trebuie inchis cu termopan ( balcon de casa ) , balconul este la strada orientare sud , as vrea sa l inchid pt ca avnd deasupra placa , toate sunetele se amplifica , orice masina care trece o aud ca si cum n as avea geamuri deloc , as vrea si un pachet de sticla care sa protejeze de caldura razelor solare , atasez o schita a golului de montare , m ar interesa ca jos de la baza sa fie panel pana la aprox 1,2 m restul geam , geamuri fixe cu latime de 500 mm astfel as avea in fata un singur geam fereatra oscilobatanta si pe laterala inca unul ; atasez o schita ; ceva sfaturi ce profil / pachet sa aleg ? Multumesc
                    Fișiere Atașate
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • Consultant Tamplarie
                      Moderator
                      • 27.mai.2008
                      • 904

                      Răspuns la: Alegere tamplarie termoizolanta

                      Dincolo de profil va trebuie o sticla cu protectie solara (4S), un profil cu minim 5 camere si sticla tripla. De preferat o varianta care sa ofere o izolatie fonica suplimentara, un pachet cu sticla laminata la exterior (4.4.2).

                      Comentariu

                      • trantor
                        Incepator
                        • 12.dec.2013
                        • 10

                        Răspuns la: Usi / ferestre?

                        Postat în original de Forte
                        - usi exterioare sa fie tot din PVC/termopan sau din lemn stratificat ori fier?
                        Cele din PVC imi plac pentru ca le pot asorta perfect cu ferestrele, dar sunt slabe la capitolul antiefractie!
                        Lemnul stratificat este scump, iar cele din fier mi se par urate!
                        Majoritatea usilor metalice din Romania nu au nici functie reala de antiefractie
                        Daca locuiti la casa eu as cumpara o usa metalica antiefractie REALA de clasa 4. Nu este adevarat ca sunt urate. probabil nu v-ati uitat la ceea ce trebuie. Sunt si din cele foarte frumose
                        Trebuie sa aiba neaprat bolturi fixe in rama care sa intre in tocul metalic, sa aiba 3 puncte de inchidere ( 1 punct de la brosca cu mai multi cilindri) + 1 punct sus in tocul orizontal si un punct jos in prag de granit sau macar jos in tocul vertical Acesta este o adevarata usa.

                        In ceea ce priveste tamplaria cred ca cel mai mult trebuie sa va preocupati de ce fel de geam va pune, ce feronerie . Chestia cu 30 sau 50 de ani, dupa mine este fara importanta. Sigur peste 30 de ani va iesi cine stie ce si veti dori sa schimbati tocaria.
                        Inca ceva, nu mai acceptati sa va vine cu geamurile necalate in casa. geamurile trebuie montate si calate cu utilaje speciale nu in casa omului. Taieturile facute pentru broaste sunt oribile, fara finisare Sunt multe alte aspecte la care trebuie sa fiti atenti

                        Comentariu

                        • trantor
                          Incepator
                          • 12.dec.2013
                          • 10

                          Răspuns la: Tipuri geamuri pt tamplarie PVC

                          Postat în original de Mihai.N
                          Buna ziua,

                          Vin cu rugamintea de a ma indruma pt alegerea unei noi tamplarii pt cele 2 camere ale apartamentului in care stau. Acesta e la parter, e inconjurat si umbrit de alte blocuri inalte plus copaci in fata ferestrelor. Soarele nu e o problema pe parcursul intregii zile. Asadar, ce caut este izolatie termica cat mai buna, nu protectie solara. Am citit toate paginile acestui forum si am aflat multe lucruri utile de care cu siguranta ma voi folosi cand merg sa cer oferte. Am totusi o nedumerire cu privire la tipul geamurilor si grosimea acestora. Pt un tripan, ce recomandati dintre urmatoarele:
                          1) 4mm dual protect - 16mm argon - 4mm lowE - 16mm argon - 4mm float
                          2) 4mm dual protect - 16mm argon - 6mm lowE - 16mm argon - 6mm float
                          3) 4mm dual protect - 16mm argon - 4mm float - 16mm argon - 4mm lowE
                          4) 4mm dual protect - 16mm argon - 6mm float - 16mm argon - 6mm lowE

                          Si acum intrebarile:
                          a) dat fiind ca ceea ce doresc e izolatie termica, sunt necesare geamuri dual protect sau prima fasie poate fi si lowE?
                          b) care e ordinea corecta a ultimelor 2 fasii de geamuri?
                          c) credeti ca grosimea acestora (de la 4 la 6mm) va influenta considerabil pastrarea temperaturii mai ridicate in camera?
                          Alte intrebari separate:
                          d) sticla dual protect e acelasi lucru cu cea 4seasons?
                          e) stie cineva ce tip de profile si cu cate camere au cei de la Aplast pt gama Energeto 8000 si Geneo? (imi cer scuze daca fac reclama, dar as dori sa stiu concret)

                          Cei de la Qfort ma dezamagesc putin pt ca si la gama lor de varf Qfort+ vad ca tot folosesc armatura din otel zincat ori Energeto 8000 si Geneo de la Aplast au eliminat-o si au lipit geamurile direct de profil, lucru care stiu ca duce la o izolatie termica mai buna. Stiu ca cei de la Qfort folosesc profile Veka, dar am vazut in pozele cuiva ca scria pe ele Veka Italia (?!)... cum e posibil cand Veka e firma germana? Si daca au facut fabrica in Italia, atunci mai pot fi de incredere profilele?
                          Nu uitati ca dual protect sau 4 S nu lasa lumina sa treaca deci ganditi-va si la perioada de iarna . In general se folosesc mult mai mult 4 low-e+ 4 Float + 4 low.e
                          acesta este si singura secventa corecta Se numeroteaza fetele sticlelor de la 1 la 6 din ext la int Stratul de low-e trbuie sa fie INTOTDEAUNA pe fetele 2 si 5.
                          Insistati sa va scrie pe oferta acest lucru caci am observat ca majoritatea fabricilor le pun cum o fi. Certificatul dat nu reflecta intotdeuna realitatea.
                          Un geam de 6 nu influienteaza coeficientul de transmisie termica dar influienteaza in bine zgomotul care poate intra in casa . Sticle de grosime diferita realizeara o bariera fonica superioara.

                          Comentariu

                          • trantor
                            Incepator
                            • 12.dec.2013
                            • 10

                            Răspuns la: Răspuns la: Alegere tamplarie termoizolanta

                            Postat în original de Digix
                            Vorbiți în cunoștiință de cauză, sau doar de dragul discuției?

                            Cine a scos tâmplăria din aluminiu de pe piață, e vorba de țări comuniste, unde pur și simplu nu se dă voie? Dați exemple însoțite de documente. Altfel clienții sunt liberi să decidă ce fel de tâmplărie vor oriunde pe lumea asta.

                            Prezentați un studiu din care să reiasă că PVC-ul ar fi un material NET superior aluminiului.

                            Confecționarea de tâmplărie PVC a fost dintotdeauna însoțită de armătură. Dimpotrivă, acum au apărut și unele profile care permit renunțarea la armătură în anumite condiții, vezi Rehau Geneo de anumite dimensiuni(limitate).

                            Tâmplăria din PVC se face în exclusivitate prin sudarea în PVC a ramelor la 90 de grade, excepție făcând teurile(montanții) și inversoarele(stulpii), care se prind mecanic. Nu există tâmplărie din PVC îmbinată exclusiv mecanic.
                            Sa lasam mentalitatea asta cu tarile comiste si a.m.d... este cea mai mare greseala pe care o fac romanii.
                            In tarile vestice , ca si in cele estice s-a aplicat o limita superioara a coeficientului de transfer termic Uw. In Romania acest coeficient este Ww= 2W/m2K dar in alte tari, (exemplu Elvetia) acest coeficient este de 1.2 W/m2K. Acum 2-3 ani nici nu existau profile in aluminiu cu care sa se poata construi ferestre cu acesti coeficienti. Acum si profilele de aluminiu au Uf din ce in ce mai mic dar si costulò din ce in ce mai mare. oricum, tendinta generala in Europa ( probabil si in America) este catre tamplaria in pvc

                            Comentariu

                            • AdelaTm
                              Incepator
                              • 13.apr.2007
                              • 83

                              Răspuns la: Alegere tamplarie termoizolanta

                              Exista vreo diferenta intre geamurile termopan de culoare alba si altele,intr-o casa cu ferestre pe nord sau sud,respectiv est,vest ca si rezistenta la intemperii ploaie,soare,de asemenea intre camera sau bucătărie

                              Comentariu

                              • Consultant Tamplarie
                                Moderator
                                • 27.mai.2008
                                • 904

                                Răspuns la: Alegere tamplarie termoizolanta

                                La ploaie nu conteaza, profilul se comporta la fel. Profilele de culaore alba sunt mai putin expuse la caldura, neacumuland aceeasi energie ca cele colorate, si mai ales cele inchise la culoare. Din aceasta cauza si garantia profilelor colorate/infoliate este mai mica.
                                Profilele colorate arata mult mai bine pe o casa, magia culorilor.

                                Comentariu

                                Procesare...