Alegere tamplarie termoizolanta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • ela
    Incepator
    • 17.dec.2006
    • 48

    #91
    da, este Innonova 2000 la Trocal. Toate au grosimea de 7 cm si restul caracteristicilor sunt aceleasi.
    O zi buna!

    Comentariu

    • TDJ
      Living Legend
      • 10.apr.2006
      • 2397

      #92
      Daca de la Trocal ati ales Innonova2000, este cea mai buna alegere care putea fi facuta.
      Acum tot ce aveti de facut, este sa comparati ofertele celorlalti doi producatori cu profilul mentionat.
      Sunteti sigura ca Rehau vine din Germania? Va pot oferi ei documente din care sa reiese ca seria profilului a fost importata din acea tara?
      Despre Veka am o parere foarte buna.
      Practic, la varf valorile se egalizeaza iar micile diferente sunt neglijabile.
      Nu uitati si celelalte elemente ale ferestrei, sticla, garniturile precum si faptul ca ferestrele nu trebuie sa prezinte zgarieturi pe profile care sa-i afecteze aspectul.

      Comentariu

      • dan_saila
        Incepator
        • 25.mar.2007
        • 74

        #93
        Tot ce inseamna profil obisnuit care poarta marca Rehau, nu comenzi de baghete speciale, sau culori diferite, care ajunge in Romania vine din Polonia.
        Chestia cu "sa ne punem din ala ca e din Germania" este inca una din reminiscentele snobiste ale romanilor(nu vreau sa jignesc pe nimeni, si la o analiza atenta veti ajunge la aceeasi concluzie).
        De multe ori am cumparat diferite articole de imbracaminte, sau jucarii din Germania, si cand ajungeam acasa observam etichete cu "made in romania", sau in alta tara din jurul nostru. Am lucrat in Germania destul de mult timp, si pot spune ca daca nu ar exista un serviciu de control al calitatii foarte bun, si amenzi foarte mari, multe produse sau executii ar fi mult mai prost calitativ decat in tari hulite si recunoscute ptr marfa infecta pe care o comercializeaza.
        Germania actuala este o tara "turcita", populatia turca fiind cea care isi pune amprenta peste comertul de acolo.Inainte de razboi cei care detineau fraiele comertului erau evreii, acestia fiind exterminati va dati seama ca dupa '44 exista o problema majora .
        Singurul lucru la care se mai pricepeau era sa instituie reguli de CTC, si au facut-o cu brio, iar nerespectarea acestora ducea la sanctiuni foarte aspre.
        Este ca si cazul respectarii regulilor de circulatie, norme de curatenie in public, etc; pana nu au existat amenzi usturatoare nimeni nu le-a bagat in seama, si imi amintesc vorba unui coleg de munca neamt : "civilizatia se face cu forta ! ".
        Incet-incet, si alte tari au inceput sa faca lucruri superioare calitativ celor produse la "altii" si poarta nume ca :Ungaria, Polonia, Cehoslovacia, Ucraina, etc.
        Ati vazut in Romania profile produse in Rusia ? Nu cred ! Si nici nu o sa vedeti prea curand, insa calitatea lor este verificata la lungile ierni rusesti, cu temperaturile lor scazute. Mai poate spune cineva ca sunt de proasta calitate ?
        Deci..... cred ca ar cam fi timpul sa incepem sa ne cumparam ceva dupa gradul de utilitate pe care il atribuim NOI , si nu dupa tendinta pietii sau opiniile unora sau altora, care stim foarte bine cum oscileaza si de ce factori sunt influentate.

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6453

          #94
          Postat în original de dan_saila
          Deci... cred ca ar cam fi timpul sa incepem sa ne cumparam ceva dupa gradul de utilitate pe care il atribuim NOI, si nu dupa tendinta pietii sau opiniile unora sau altora, care stim foarte bine cum oscileaza si de ce factori sunt influentate.
          Am inteles argumentele Dvs. si inclin sa va dau dreptate, dar va rugam sa ne si aratati cum se folosesc informatiile date de Dvs. intr-un caz concret. Cum putem face asta la timplarie, de exemplu? Stiu ca imi trebuie cu "n" camere, sa fie rezistenta la criteriile "a", "b", "c" etc., sa aiba garantie, s.a.m.d. Trecind prin aceste filtre, raminem cu profilele produse de firmele "1", "2" si "3". Cum facem alegerea, doar dupa pret? (presupunem ca feroneria e aceeasi, pachetul de sticla acelasi, lucrarea va fi bine executata).
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • AANEI CRISTI
            Incepator
            • 15.iul.2007
            • 1

            #95
            Re: tamplarie exterioara PVC cu geam termopan

            Postat în original de ela
            Ce profile PVC 5 camere sunt mai bune ca firma:
            - TROCAL
            - VEKA
            - REHAU ?
            toate trei fiind aduse din Germania
            cele mai bune sunt KBE aduse din Germania, au perei exteriori de 3 mm . KBE are o singura fabrica , in Berlin si nu produce sub licenta prin Polonia, Slovenia sau Turcia

            Comentariu

            • TDJ
              Living Legend
              • 10.apr.2006
              • 2397

              #96
              Si Trocal are peretele exterior al profilului de 3mm. Si Salamander, sunt multe firme cu aceeasi caracteristica.

              Comentariu

              • dan_saila
                Incepator
                • 25.mar.2007
                • 74

                #97
                O idee ar fi sa facem o medie a argumentelor pro si contra in cazul unei achizitii de produs.
                In cazul tamplariei ar putea fi (si va rog sa mai completati daca gasiti ceva reprezentativ) :
                - locatia : la casa sau la bloc, daca e la bloc, catre ce punct cardinal se afla situat peretele pe care va fi amplasata tamplaria, la ce etaj, care e distanta pana la cel mai apropiat "obstacol"-alt bloc, zid, copaci-, din ce este construit montantul de zidarie.
                - realizati un "remember" al celor mai friguroase ierni si al celor mai calduroase veri, pe hartie, si tineti cont daca sunt expuse direct ninsorilor si vanturilor puternice in sezonul rece, si cat timp aveti soare sau umbra vara.
                - ganditi-va foarte serios cat timp veti sta in locuinta actuala, unde vreti sa schimbati tamplaria- eliminati argumentul "fac ceva sa fie bine si celor ce vor veni dupa"; la cum evolueaza tehnologia, peste ceva timp vom privi tamplaria care azi o vedem extraordinara ca pe ceva inapoiat, deci "urmasii"isi vor pune ceea ce vor dori.
                - acesta poate fi primul sau ultimul pe lista dvs : banii !!! Daca totalul se ridica pe 3 camere la 2000 de euro, si pe 5 camere la 2800, merita sa investiti acei 800 de euro pentru tamplarie ?
                - avand in vedere incalzirea globala, se justifica mai mult investitia intr-un profil mai gros decat intr-un geam mai bun, tinand cont si ca transferul se realizeaza in mare parte prin geam , si foarte putin prin profil ??
                E adevarat ca un tablou valoros are parte de o rama pe masura, tocmai ptr a-l sustine fara probleme, insa si ramele bune sunt mai scumpe si mai putin scumpe. La noi se poarta un adaos urias la firmele producatoare de tamplarie, deci negociati la sange daca vreti ceva scump.... in 90 % din cazuri acesta se obtine .
                - ganditi-va logic la toate deschiderile pe care le doriti. Din experienta, jumatate din deschiderile pe care le vor clientii, din diferite motive, nu vor fi folosite cu anii, insa acestea costa, si ridica pretul considerabil. Un montant orizontal pus "de frumusete" va dubla cantitatea de bagheta, va da o latime in plus geamului, si va creste greutatea usii sau ferestrei, care va apasa mai mult pe balamale, scurtandu-le durata de viata, generand probleme, service, etc.
                - documentati-va si intrebati la show-room detalii despre tamplarie, daca nu va multumesc raspunsurile sau realizati ca interlocutorul este "in plus" , cereti sa mergeti la hala de productie si vorbiti cu inginerul sau maistrul de productie. Un refuz ridica mari semne de intrebare !!!
                Va rog inca o data sa ma completati daca mai gasiti si altele, pana atunci....succes!

                Comentariu

                • softy2k
                  Incepator
                  • 21.iun.2007
                  • 28

                  #98
                  Azi mi-au montat geamul cu timplarie Trocal.Maistrii care au venit si-au facut bine treaba.Am stat cu ceva teama sa nu patesc ca giurgiu , dar nu a fost cazul. Nu vreau sa le fac reclama , dar deocamdata , nu au fost probleme. Geamul se inchide fara probleme , am verificat si stratul Low-E cu luminarea si e OK. Testul final o sa fie cu trecerea timpului si desigur , la iarna.

                  Comentariu

                  • eghelhan
                    Incepator
                    • 10.mar.2007
                    • 2

                    #99
                    Re: tamplarie exterioara PVC cu geam termopan

                    Postat în original de ela
                    Ce profile PVC 5 camere sunt mai bune ca firma:
                    - TROCAL
                    - VEKA
                    - REHAU ?
                    toate trei fiind aduse din Germania
                    pimapen cu 3 camere

                    Comentariu

                    • eghelhan
                      Incepator
                      • 10.mar.2007
                      • 2

                      Re: tamplarie exterioara PVC cu geam termopan

                      Postat în original de eghelhan
                      Postat în original de ela
                      Ce profile PVC 5 camere sunt mai bune ca firma:
                      - TROCAL
                      - VEKA
                      - REHAU ?
                      toate trei fiind aduse din Germania
                      pimapen cu 3 camere
                      tineti cont si de sticla , ocupa cea mai mare suprafata !!

                      Comentariu

                      • taz21
                        Membru
                        • 20.feb.2006
                        • 296

                        Pimapen este sigur cel mai bun dintre cele trei

                        Comentariu

                        • ela
                          Incepator
                          • 17.dec.2006
                          • 48

                          Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Asi dori insa sa mai aflu parerea unora care folosesc deja profile VEKA sau TROCAL... Sunteti multumiti de ele? Am uitat sa mentionez ca sticla e LOW E .
                          O zi buna!

                          Comentariu

                          • ake11
                            Incepator
                            • 02.sep.2006
                            • 63

                            aveti p.m.

                            Postat în original de dan_saila
                            Tot ce inseamna profil obisnuit care poarta marca Rehau, nu comenzi de baghete speciale, sau culori diferite, care ajunge in Romania vine din Polonia.
                            Aveti p.m.

                            Multumesc

                            Comentariu

                            • danillo
                              Incepator
                              • 18.iul.2007
                              • 69

                              Dupa mine, Rehau. Este si mai renumita, foarte multi apeleaza la aceasta firma pt geamuri termopan/pvc cu profile de 5camere. Acuma depinde si de tine..

                              Comentariu

                              • dungatu
                                Incepator
                                • 09.apr.2007
                                • 41

                                LAMURIRE

                                Salutare,
                                De aplast ce stiti?
                                SA ma incurc cu profile facute de ei?
                                Spunea cineva in post mai sus ca datorita incalzirii globale, a pozitiei apartamentului fata de punctele cardinale sa ne alegem cate camere si 'camari' sa punem la profile.
                                Eu zic ca in 3 camere e suficient, mai ales ca iernile daca vor fi blande cum a fost ultima nu se justifica sa platim camere multe si sa nu ne folosim de ele.
                                Ce va rog sa-mi recomandati este tipul de sticla, musai low-e sau 4-16-4 simplu este suficient? Vreau sa inchid un balcon de 6,4L pe 1m latime si sa izolez bine pentru a putea mari buc si sufrageria care au deschiderea spre acest balcon. Multumesc!

                                Comentariu

                                Procesare...