Usi de interior din profil aluminiu

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Dan Niculescu
    Incepator
    • 03.mai.2007
    • 18

    Usi de interior din profil aluminiu

    Pentru ca usile apartamentului in care locuiesc sunt destul de degradate (asa l-am cumparat) ne gindim sa le inlocuim ; am studiat oferta de piata pentru diverse tipuri de usi si inclinam spre a pune usi din aluminiu, cu geam termopan, pentru ca sunt rezonabile ca pret, aspectul este destul de placut si nu necesita intretinere ulterioara prea complicata. Ce opinii aveti ? Observatii : avem la tot apartamentul timplarie din PVC cu geam termopan, incalzire proprie cu centrala termica, peretii sunt din BCA (asigurind o destul de buna -zic eu- izolatie termica), suntem la etajul 8 din 10, orientare spre est. Multumim !
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12204

    #2
    Ce inseamna pret rezonabil ? Nu cred ca da bine intr-un apartament usi de aluminiu . O usa care da aspect si caldura de casa este usa de lemn . Desi hulite ca ar fi ceausiste , usile celulare furniruite sint cele mai ieftine si se pot finisa in ce culoare vrem , ba mai mult putem schimba finisajul cind redecoram . La maxim 4 mil eu zic ca este o optiune ! Usile de lemn de alt tip ba sint cu autocolant , ba au portiunea de lemn pt broasca si balamale foarte subtire , sint cam de unica folosinta desi sint cu pretentii . Usile de care spun sint solide , au stabilitate maxima in timp , lemnul de pe contur este zdravan ...
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Dan Niculescu
      Incepator
      • 03.mai.2007
      • 18

      #3
      "usile celulare furniruite" : imi puteti da un exemplu ? Multumesc !

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6451

        #4
        Postat în original de MIRCEA MAXIMG
        [...] Nu cred ca dau bine usi de aluminiu intr-un apartament. O usa care da aspect si caldura de casa este usa de lemn. [...]
        Deşi i se va părea anormal, sînt de acord cu Dl. MIRCEA MAXIMG.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12204

          #5
          http://www.depozitusi.ro/usi_interior_stejar.html
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • Consultant Tamplarie
            Moderator
            • 27.mai.2008
            • 903

            #6
            Re: Opinii despre usi de interior din profil Al,cu geam term

            Postat în original de Dan Niculescu
            Pentru ca usile apartamentului in care locuiesc sunt destul de degradate (asa l-am cumparat) ne gindim sa le inlocuim ; am studiat oferta de piata pentru diverse tipuri de usi si inclinam spre a pune usi din aluminiu, cu geam termopan, pentru ca sunt rezonabile ca pret, aspectul este destul de placut si nu necesita intretinere ulterioara prea complicata. Ce opinii aveti ? Observatii : avem la tot apartamentul timplarie din PVC cu geam termopan, incalzire proprie cu centrala termica, peretii sunt din BCA (asigurind o destul de buna -zic eu- izolatie termica), suntem la etajul 8 din 10, orientare spre est. Multumim !
            Aluminiul este indicat pentru exterior, adica unde uzura este mult mai mare, la interior puteti opta pentru PVC. Nici variantele date de dl Mircea nu sunt de neglijat, chiar si reconditionarea actulelor usi este demna de luat in calcul, in caz ca este fezabila.

            Comentariu

            • Moldovan Vasile Dan
              Membru Marcant
              • 15.nov.2006
              • 419

              #7
              aluminiul isi pastreaza culoarea in timp dar da un aer de "rece"
              pvc -ul se ingalbeneste si se curata mai greu
              usi furniruite sunt la "pinum"
              si cei de la beyler seria 3600 au usi de intrare pe structura metalica furniruite

              Comentariu

              • Dan Niculescu
                Incepator
                • 03.mai.2007
                • 18

                #8
                Multumesc tuturor de sfaturi ! Am montat usi din Al cu geam termopan ; geam pe intreaga dimensiune a usii, unul clar, altul crizet (500 lei/buc.). Acum am lumina suficienta pe hol !!!! Problemele mele sunt legate acum de glafuri : am dat 300 de lei unor 'papuasi' sa mi le faca, si dupa ce m-am apucat sa sterg dupa ei, am constatat ca au lasat zone intre toc si perete nefinisate (se vede spuma !). Acum ma chinui cu niste silicon acrilic, sa vad ce fac ....Numai bine, tuturor ! SFAT : Pe cit posibil evitati 'meseriasii' ; mai bine invatati si faceti singuri ! Macar nu veti plinge dupa bani...

                Comentariu

                Procesare...