Pozitie montaj tamplarie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • viorel_visu_3
    Incepator
    • 25.mai.2008
    • 4

    Pozitie montaj tamplarie

    trebuie sa-mi pun termopane. Va rog sa-mi spuneti cum trebuie montate fata de perete-stau la bloc si data trecuta m-au intrebat pe mine unde vreau sa le monteze-mai la interior, mai la exterior, la mijlocul peretelui.
    vv
  • alfa
    Membru
    • 17.apr.2008
    • 171

    #2
    Nu cred ca exista o regula.

    Depinde cum va avantajeaza pe DVs.

    Orientativa si dupa urmatoarele aspecte:
    - In primul rand verificati grosimea peretelui si adancimea tamplariei pe care vreti sa o montati. Masurati pervazele interioare si exterioare.

    - daca peretele DVs exterior este foarte expus si de obicei va ploua pe geam, ar fi indicat sa montati ferestrele mai la interior. Sau daca vreti sa aveti flori pe pervazul exterior, tot asa veti monta mai la interior sau la mijloc daca dimensiunile va permit.
    - Daca pana acum nu ati avut pervaz pe interior si ati dori sa aveti, cereti mai la exterior si asa mai departe.

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12229

      #3
      O regula ar fi ca timplaria se se monteze in jumatatea calda a zidului !
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • roxy_lambertys
        Incepator
        • 30.iul.2008
        • 5

        #4
        normal k si termopanul are o regula dupa care se monteza..pe care majoritatea nu o iau in seama..se monteaza de la mijloc numit si punct de roua in interior...

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12229

          #5
          Postat în original de roxy_lambertys
          se monteaza de la mijloc numit si punct de roua in interior...
          Asa si ? unde este acest punct ????
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • roxy_lambertys
            Incepator
            • 30.iul.2008
            • 5

            #6
            daca stii de jumatatea calda a zidului.....nu stii de punctul de roua?....ce e asa greu de stiut unde se afla?

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12229

              #7
              Postat în original de roxy_lambertys
              daca stii de jumatatea calda a zidului.....nu stii de punctul de roua?....ce e asa greu de stiut unde se afla?
              Uite ca nu stiu si chiar daca eu stiu trebuie sa afle si persoana care a intrebat , deci mai babeste se poate ?
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • roxy_lambertys
                Incepator
                • 30.iul.2008
                • 5

                #8
                se poate..asa cum ai zis si tu se monteaza in zona calda a peretului..de la mijlocul acestuia spre interior se pozitioneaza rama tamplarie...acolo e zona calda si tot acolo e si punctul de rou....de la mijloc spre interior..intelesi)?

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12229

                  #9
                  Postat în original de roxy_lambertys
                  se poate..asa cum ai zis si tu se monteaza in zona calda a peretului..de la mijlocul acestuia spre interior se pozitioneaza rama tamplarie...acolo e zona calda si tot acolo e si punctul de rou....de la mijloc spre interior..intelesi)?
                  Ihi ! Sper sa citeasca si persoana !
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6453

                    #10
                    @ roxy_lambertys: Ce treabă are aici punctul de rouă?
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • roxy_lambertys
                      Incepator
                      • 30.iul.2008
                      • 5

                      #11
                      dar unde are treaba?

                      Comentariu

                      • alfa
                        Membru
                        • 17.apr.2008
                        • 171

                        #12
                        M-am desteptat si eu.... Exista acel punct de roua si tocmai din aceasta cauza nu se practica montarea tamplariei la extrema exterioara. Ca sa nu mai vb de estetica, daca ferestrele sunt montate chiar la exterior....

                        Din cate am inteles, treaba se complica la apartamentele vechi din prefabricat, unde de multe ori nu prea ai multe optiuni.

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6453

                          #13
                          Postat în original de roxy_lambertys
                          dar unde are treaba?
                          Dacă Dvs. răspundeţi la întrebarea mea, poate că voi răspunde şi eu la a Dvs.
                          Eu poate sînt mai conservator, aşa că eu ştiu că răspunsul nu-l dă cel care pune întrebarea, ci cel care a făcut afirmaţia. Dvs. cum ştiţi?
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • roxy_lambertys
                            Incepator
                            • 30.iul.2008
                            • 5

                            #14
                            atat timp cat si alfa spune de existenta acelui punct,cred k inainte sa faceti anumite afirmatii sa va interesati si ironiile nu cred k isi au rostul...

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6453

                              #15
                              Se pare că nu aţi citit cu atenţie. Eu nu am spus că nu există acest punct. Dar tot aşa mai există şi un punct de fierbere... şi unul de topire... şi unul de îngheţ... şi aşa mai departe...

                              Dar să presupunem că nu am timp sau nu mă pricep cum să fac să "mă interesez". Sînteţi Dvs. aşa de amabil să mă luminaţi şi pe mine? Astfel puteţi "împuşca doi iepuri dintr-un foc" : dovediţi tuturor că ştiţi despre ce este vorba şi mă puneţi la punct fără a vă ascunde în spatele altor useri.



                              P.S. Foarte ştiinţific argumentul cu "dacă a spus şi cutare..."
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              Procesare...