Picaturi de apa din rama termopan pe linga un holsurub

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • atomica
    Incepator
    • 07.aug.2008
    • 35

    Picaturi de apa din rama termopan pe linga un holsurub

    Buna ziua.
    Am un necaz cu geamul termopan. Ma pregateam sa fac glafurile si am observat ca e ud betonul in partea de jos a ferestrei, pe o portiune mica. Am indepartat spuma si am gasit un cap de surub in partea de jos a monturii, sub spuma, pe la mijlocul ramei. Nu stiu daca este surub sau holsurub (i-am vazut doar capul cu o oglinda), cert este ca pe acolo picura apa direct pe spuma si prin ea umezeste peretele. Va dati seama ce "bucuros" sunt....
    Are ce cauta acel surub acolo?
    Multumesc anticipat
    Aty
    Unde oamenii imi plac, zori de ziua mi se fac.
  • atomica
    Incepator
    • 07.aug.2008
    • 35

    #2
    pentru mai multa claritate revin cu o schita
    Fișiere Atașate
    Unde oamenii imi plac, zori de ziua mi se fac.

    Comentariu

    • DumitrescuAndrei2
      Membru
      • 02.nov.2007
      • 159

      #3
      Mda. Cam aceeasi problema o am si eu. La termopanele puse de o firma, au folosit suruburi care intra in profil (gealan), iar gaura este astupata cu un dop. La termopanele puse cu far-est am niste suruburi cu capul deasupra profilului, etanseizare 0. Cu ce-as putea izola capatul suruburilor ? Ceva silicon sanitar sau aveti solutii mai bune ?

      Comentariu

      • atomica
        Incepator
        • 07.aug.2008
        • 35

        #4
        Revin si mentionez ca acesta nu este holsurubul de prindere in perete. Capul sau este de vreo 5mm si este inecat. Ma intreb intai de toate ce cauta acolo, care este rolul sau, ce prinde? De ieri seara de cand l-am descoperit picura apa intruna din el. Cum o fi ajuns apa in profil? Macar de s-ar termina de picurat ca sa incerc sa lipesc ceva peste el. Dar cred ca profilul numai izolator nu a fost si nu va mai fi. Iar la iarna ce va face? Va ingheta apa in profil? Bani aruncati pe fereastra......
        Poate stie careva ce se intampla si care ar fi solutia. Eu cel putin m-am oprit din lucrarea de renovare de pe acel perete; nu pot astupa cu mortar un izvor de lacrimi.
        Unde oamenii imi plac, zori de ziua mi se fac.

        Comentariu

        • alabala
          Incepator
          • 17.oct.2007
          • 97

          #5
          cred ca acel surub prinde armatura (bara metalica din interiorul profilului) de profil, iar apa posibil sa fi intrat pe la picuratoare (in caz ca aveti si asa ceva)
          http://casa-mea.blogspot.com/

          Comentariu

          • atomica
            Incepator
            • 07.aug.2008
            • 35

            #6
            Am fost acum la firma. Trec peste grimasa pe care a afisat-o doamna cand a auzit ca am o problema (ia sa ii fi zis ca vreau sa fac o comanda). M-am uitat la un profil sectionat; intr-adevar, holsurubul tine profilul metalic din interiorul ramei. Geamul are picuratoare, dar cred ca acestea nu ar trebui sa comunice cu camera mare in care se afla profilul metalic din motive de termoizolatie. Deci apa care se scurge in picuratoare nu ar trebui sa ajunga acolo. Sau e ceva care imi scapa?
            Abia astept sa vad ce vor zice cei de la service
            Unde oamenii imi plac, zori de ziua mi se fac.

            Comentariu

            • alfa
              Membru
              • 17.apr.2008
              • 171

              #7
              Postat în original de atomica
              Geamul are picuratoare, dar cred ca acestea nu ar trebui sa comunice cu camera mare in care se afla profilul metalic din motive de termoizolatie.
              BINGO!!!

              Comentariu

              • atomica
                Incepator
                • 07.aug.2008
                • 35

                #8
                Stie careva daca intre la o rama de geam termopan camerele au continuitate pe tot perimetrul sau sunt separate la colturi, unde se face lipirea profilelor?
                Singurile locuri de unde ar putea veni apa sunt din picurator (ceea ce ar fi un defect al profilului) sau prin condensare din ramele laterale, pe linga holsuruburile de pridere in perete
                Unde oamenii imi plac, zori de ziua mi se fac.

                Comentariu

                • alabala
                  Incepator
                  • 17.oct.2007
                  • 97

                  #9
                  cam depinde prin ce camere din profil au dat gaura pt picurator. daca au atins si camera centrala si cel mai sigur asa este....aia e.
                  http://casa-mea.blogspot.com/

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 13008

                    #10
                    Ce tamplarie ai?
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • atomica
                      Incepator
                      • 07.aug.2008
                      • 35

                      #11
                      REHAU 5 camere
                      Unde oamenii imi plac, zori de ziua mi se fac.

                      Comentariu

                      • atomica
                        Incepator
                        • 07.aug.2008
                        • 35

                        #12
                        In partea de jos a ferestrei nu am suruburi de fixare.
                        Doar daca intra pe la suruburile laterale si, daca exista continuitate intre camere la colturi, se poate explica cum a ajuns apa in camera centrala a profilului de jos. A trecut ceva vreme de la ultima ploaie torentiala, cand intr-adevar ploaia batea drept in geamuri. Dupa cata apa s-a strans de la ora 10 cred ca dupa vreo 10 ploi se inunda bine camera cu apa ; mama ce izolatie termica.......
                        M-am uitat si prin picuratoare; se pare ca tipii au lucrat bine, nu au atins peretele interior al camerei exterioare.
                        Acum colectez apa in o sticla de plastic. Sper sa se opreasca mai repede. Am sa torn dupa aia putina apa prin gaurile de la picuratoare sa vad daca mai curge apa. Asta imi va spune daca e spart peretele interior al camerei exterioare.

                        Au venit cei de la service. Au dat fereastra jos, au reparat-o si mi-au remontat-o. Apa intra pe la imbinarea stalpilor din mijlocul ferestrei, care nu sunt lipiti, asa cum ma asteptam eu, ci ansamblati cu suruburi. Fereastra are 2 deschiedr oscilo bat pe laterale iar partea centrala este fixa. Au pus chit siliconic la imbinarea stalpilor si au strans suruburile la loc. Sper ca asta sa fi fost intr-adevar problema. Oricum, toata povestea m-a facut sa imi reconsider parerea despre ramele PVC la geamurile termopan .....
                        Ma intreb de asemenea cati dintre posesorii de asemenea geamuri au apa in rama de jos si nu realizeaza. Pot spune ca eu am avut noroc ptr ca a inceput sa curga apa pe la respectivul holsurub si am observat in timp util.
                        Unde oamenii imi plac, zori de ziua mi se fac.

                        Comentariu

                        • Mircea_G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12229

                          #13
                          Postat în original de atomica
                          Apa intra pe la imbinarea stalpilor din mijlocul ferestrei, care nu sunt lipiti, ci ansamblati cu suruburi. Fereastra are 2 deschiedr oscilo bat pe laterale iar partea centrala este fixa. Au pus chit siliconic la imbinarea stalpilor si au strans suruburile la loc.
                          Ma intreb de asemenea cati dintre posesorii de asemenea geamuri au apa in rama de jos si nu realizeaza.
                          Interesant , si am accentuat pt cei care au asemenea geamuri , sa verifice ! Credeti ca se putea remedia si prin simpla siliconare a imbinarii , fara demontarea ramei ?
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • atomica
                            Incepator
                            • 07.aug.2008
                            • 35

                            #14
                            DA, Cred ca da, punand silicon pe linga stalp. Dar evident etansarea nu ar fi la fel de buna ca cea care au facut-o acum, punand silicon in jurul garniturii de etansare a stalpului, intre acesta si rama.Solutia ar fi evident buna numai in ceea ce priveste etansarea ptr apa care se va condensa pe viitor. In ceea ce priveste apa care eventual este deja in montura.... Nici macar nu poti sti daca este acolo.
                            DE NOTAT: Fereastra din centru (cea fixa) nu avea gauri catre camera de picurare, deci evident ca apa trebuia sa se scurga pe undeva. Si ca intotdeauna, apa isi gaseste singura drumul. Gaurile le-au facut meseriasii acum. Cred ca verificarea existentei acesor gauri ar trebui facuta inca de la achizitionare. De asemenea, cred ca nu e mare lucru sa le ceri meseriasilor sa nu se grabeasca la montare si sa bage niste silicon intre stalp si rama - sau sa ceri acest lucru cand comanzi geamul.
                            Unde oamenii imi plac, zori de ziua mi se fac.

                            Comentariu

                            • alfa
                              Membru
                              • 17.apr.2008
                              • 171

                              #15
                              Eu nu inteleg un lucru..... de ce trebuie sa pui silicon la imbinarea stalpului cu rama?

                              Montantul fix nu se monteaza plin lipire, ci cu piesa de prindere pe toc. Piesa aceea are o garnitura de etansare, iar legatura se face cu niste suruburi. Deci, pe unde intra apa?
                              ( Sau poate sunt prea blonda in seara asta.. )

                              Comentariu

                              Procesare...