Geamuri, Termopane ...

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Beda
    Incepator
    • 26.aug.2006
    • 58

    Geamuri, Termopane ...

    Sunt cu casa in constructie! La parter pe latura sudica am doar 2 stalpi de sustinere, restul va fi geam.Intrebare: ce fel de geam ar trebui pentru a nu ingheta iarna avand in vedere ca lungimea laturii este de 12 metrii si inaltime 2,75?
    Multumesc!!!!!!
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12227

    #2
    Re: Geamuri, Termopane ...

    Postat în original de Beda
    Sunt cu casa in constructie! La parter pe latura sudica am doar 2 stalpi de sustinere, restul va fi geam.Intrebare: ce fel de geam ar trebui pentru a nu ingheta iarna avand in vedere ca lungimea laturii este de 12 metrii si inaltime 2,75?
    Multumesc!!!!!!
    Nu geamul ingheata ci eventualul condens de pe el . La o asemenea marime de geam va trebui sa ginditi un sistem de incalzire mai special.
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Consultant Tamplarie
      Moderator
      • 27.mai.2008
      • 903

      #3
      Postat în original de Beda
      Sunt cu casa in constructie! La parter pe latura sudica am doar 2 stalpi de sustinere, restul va fi geam.Intrebare: ce fel de geam ar trebui pentru a nu ingheta iarna avand in vedere ca lungimea laturii este de 12 metrii si inaltime 2,75?
      Multumesc!!!!!!
      Asa cum a spus si domnnul Mircea, nu geamul ingheata, ci condensul care la un moment dat este expus la o schimbare de temperatura. Pentru a evita pe cat posibil formarea condensului va trebui sa asigurati o cat mai buna ventilare a aerului din camera, dar si sistemul de incalzire va trebui sa fie unul performant tinand cont de pierderea mare de caldura cauzata de suprafata mare a geamului.

      Comentariu

      Procesare...