Demontare sticla termoizolanta de pe rama PVC

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • bia99
    Incepator
    • 10.iul.2006
    • 1

    Demontare sticla termoizolanta de pe rama PVC

    buna ziua,
    care sunt pasii de demontare si apoi de montare la loc a sticlei unui geam termopan de pe ramele de pvc (poate puteti sa postati o schita de montaj a unui geam termopan ) .Mentionez ca geamul care vreau sa-l demontez este fix.

    multumesc
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #2
    1.demontare baghete - 4 bucati - ai grija sa nu ciupesti marginile baghetei, ai nevoie de un spaclu ascutit pe care il introduci intre bagheta si profil; fortezi putin si se departeaza bagheta
    2.scoatere geam - ai gjija sa nu iti cada geamul dupa demontarea ultimelor baghete
    3.scoti cu atentie geamul termoizolant avand grija sa ii pastrezi pozitia in care a fost montat (important mai ales pentru geam low-e unde iti dai seama mai greu unde este pozitionata partea tratata)
    4.iti faci treaba
    5.montajul in ordine inversa - atentie la cale, sa le pui la loc asa cum au fost
    6.baghetele le fixezi intai in capete si apoi le bati usor cu un ciocan de cauciuc sau orice altceva care sa nu le deterioreze.

    Bafta!
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Consultant Tamplarie
      Moderator
      • 27.mai.2008
      • 903

      #3
      Urmati cu foarte mare atentie sfatul dumnului VYS si inainte de montarea geamului curatati cu o carpa uscata si moale atat geamul cat si faltul in care urmeaza sa fie fixat geamul.

      Comentariu

      • anduvirgil
        Membru Marcant
        • 25.feb.2006
        • 528

        #4
        cum pot remedia o rama de PVC fugita de la cumpana?

        am inlocuit sticla float cu low-e si un geam s-a crapat. l-am inlocuit iar si am observat o mica diferenta pe inaltime (jos este in afara fata de sus cu aprox 3 mm). dupa montarea baghetelor cu atentie sporita fara fortarea sticlei s-a crapat iar (tot foaia exterioara)

        rama este format din trei canate fixe de aprox 109/106 cm, s-a crapat geamul din marginea stanga (vazut din interior).

        nu se pune problema greseli de montaj. am mai schimbat/montat si alte sticle fara nici un fel de problema.

        ma incumet sa schimb geamul a 3-a oara insa nu inainte de a gasi o solutie de indrepta rama sau nu stiu ...?

        astept solutii.
        ms.
        anda panda din ...

        Comentariu

        • Consultant Tamplarie
          Moderator
          • 27.mai.2008
          • 903

          #5
          Adica a fugit de la pozitie la x luni de la montaj?
          Nu exista prindere mecanica?

          Comentariu

          • anduvirgil
            Membru Marcant
            • 25.feb.2006
            • 528

            #6
            nu la x luni, la xx luni - adica dupa vreo 5 ani.
            cred ca a fugit in timp si sticla sa curbat fara sa se sparga
            prindere mecanica parca are doar sus si jos nu si lateral..... asta chiar nu am bagat de seama.
            anda panda din ...

            Comentariu

            • morioka70
              Membru
              • 16.aug.2009
              • 293

              #7
              Postat în original de anduvirgil
              nu la x luni, la xx luni - adica dupa vreo 5 ani.
              cred ca a fugit in timp si sticla sa curbat fara sa se sparga
              prindere mecanica parca are doar sus si jos nu si lateral..... asta chiar nu am bagat de seama.
              Ziceai ca ochiul de geam cu probleme este fix (ăla de ti se crapă mereu la montaj).
              Probabil ca trebuie reasezata rama ferestrei in zid, cu readucerea ei la planeitate.

              Intrebare pentru un punct la examen (vorba profului nostru de "Acţionări hidraulice", din anul patru): Profilul tau PVC are insertie metalica de rigidizare sau te apuci sa muncesti de pomana?, fiindca peste un timp se curbeaza din nou si n-ai facut nimc!

              Pentru replaneizarea ramei trebuie lucrat cu mare atentie. Foloseste un poloboc (nivela cu bula de aer) cu care sa masori abaterea de la planeitate pe toate cele trei directiile (X, Y, Z). Apoi trebuie prinsa din nou rama in zid. Ai grija ca suruburile de ancorare sa treaca si prin profilul metalic de rigidizare, altfel faci si tu ca ăia care prestează la "Cooperativa Munca in zadar"!!! Iar suruburile sa fie suficient de lungi, sa intre minim 2-3 cm in zid.
              Sunt atatea reguli pe care trebuie sa le ai in vedere la montaj, incat mi-ar lua o saptamana sa le scriu pe toate:
              - cat de dese trebuie sa fie montate aceste suruburi de ancorare: la ce distanta unul de altul si la ce distanta fata de colturile ramei (acest lucru se calculeaza in functie de culoarea ramei: mai dese pentru profilul alb si mai rare pentru profilul colorat - maro, de exemplu, care se dilata mai mult)
              - sa ai grija sa verifici abaterea de la planeitate a ramei in timpul datului gaurilor de ancorare (că se mai misca in timp ce dai gaurile, oricat de atent ai fi!)
              - cat de tare trebuie sa infiletezi aceste suruburi (acum nu trebuie sa cazi in extrema cealalta, sa te razbuni pe ramă si s-o strangi sa-i iasa sufletul, că se curbeaza profilul PVC in jurul zonei surubului si se strange apa acolo ca-ntr-un jgheab!)
              - apoi, daca acest lucru permite, gaurile de suruburi din profil trebuie astupate cu căpăcele de plastic (da, exista si asa ceva!) si-apoi etansate cu cauciuc siliconic, sa nu-ti intre apa in profil, iar de acolo, prin gaura surubului de ancorare, sa se infiltreze in zid, că ai rupt-o-n fericire! Faci in casa o igrasie de toata frumusetea, mai ales pe latura orizontala de jos, unde se strange toata apa! (e vorba de apa ce apare in rama PVC in urma condensului, a ploilor torentiale cu rafale de vant puternic din faţă, a obturarii accidentale şliţurilor de scurgere, etc.),
              - asezarea cu grija (si numai la colturile la care trebuie!!!) a calelor distantiere reglabile pentru pachetul de geamuri,
              - reumplerea cu spuma poliuretanica de FIXARE, nu de ETANSARE (vorba lui Adrian Solomon - un tip care posteza pe acest site si are foarte mare habar despre ceea ce vorbeste!); etansarea o faci la urma,
              - si cate si mai cate sfaturi si indicăţii pretioase, vorba lu Ceaşcă!

              Comentariu

              • Ursulika
                Incepator
                • 14.mai.2010
                • 6

                #8
                salut
                as dori sa stiu unde anume introduci spaclul : la capete sau la mijlocul baghetei pt a scoate bagetele si implicit geamul? Eu am incercat cu un cutit pt ca spaclu nu intra intre profil si bagheta, dar nu a mers ...
                astept lamuriri eventual o poza ceva

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 13008

                  #9
                  La mijloc.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • Ursulika
                    Incepator
                    • 14.mai.2010
                    • 6

                    #10
                    Am incercat si la capete si la mijloc si nimik . Se strica bagehta si profilul .
                    Atasesj si 2 poze . Poate aveti alta idee, daca nu ii chem pe cei care le-au montat

                    Comentariu

                    • anduvirgil
                      Membru Marcant
                      • 25.feb.2006
                      • 528

                      #11
                      eu am bagat un spaclu de 3 cm latime si prin miscare in jos (pentru bagheta de jos), in dreapta (pentru bagheta din dreapta) samd, incepand din mijloc, am scos bagheta pana la capete dupa care am reluat operatiunea (tot din mijloc).

                      mai explicit: spaclul trebuie sa se sprijine pe rama, sa forteze doar in bagheta. trebuie sa intre cam 2mm
                      anda panda din ...

                      Comentariu

                      • cyp
                        Incepator
                        • 06.iun.2010
                        • 3

                        #12
                        Este in magazinele cu materiale de constructii un fel de spaclu cu o forma mai ciudata ,mult mai gros ca si material si implicit si mai rigid,cred ca se foloseste la razuit ,costa in jur de 15 ron ,cu asa ceva vei reusi sa scoti bagheta de la termopan(eu din acela folosesc,as pune poze cu spaclul dar este la atelier)mult succes

                        Comentariu

                        • cristimar
                          Incepator
                          • 20.iul.2007
                          • 49

                          #13
                          Răspuns la: Demontare si apoi montare la loc a sticlei pe rama pvc

                          Dar la profilul din aluminiu? Cum se scoate ?

                          Comentariu

                          • Consultant Tamplarie
                            Moderator
                            • 27.mai.2008
                            • 903

                            #14
                            Răspuns la: Demontare sticla termoizolanta de pe rama PVC

                            Si la profilul din aluminiu aveti bagheta ce se scoate pentru a inlocui geamul termoizolant. Postati o poza cu bagheta, inclusiv capetele. Ce marca de tamplarie este?In principiu se ridica in mod simular bagheta din aluminiu pentru a iesi din canelura.

                            Comentariu

                            Procesare...