Veka sau Trocal

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • emvipici
    Incepator
    • 16.mar.2009
    • 5

    Veka sau Trocal

    Salut!

    Ma intereseaza si pe mine care dintre cele doua tipuri de tamplarii este mai buna.
    Am auzit tot felul de comentarii, cum ca Trocalul face Veka etc.
    Personal, Veka mi s-a parut destul de buna la prima vedere, zdravana.

    Ce parere aveti ? (preturile sunt similare)

    Multumesc!
  • alfa
    Membru
    • 17.apr.2008
    • 171

    #2
    Re: Veka sau Trocal

    Postat în original de emvipici
    Salut!

    Ma intereseaza si pe mine care dintre cele doua tipuri de tamplarii este mai buna.
    Am auzit tot felul de comentarii, cum ca Trocalul face Veka etc.
    Personal, Veka mi s-a parut destul de buna la prima vedere, zdravana.

    Ce parere aveti ? (preturile sunt similare)

    Multumesc!
    Ce inseamna asta mai exact???

    Comentariu

    • emvipici
      Incepator
      • 16.mar.2009
      • 5

      #3
      Postat în original de emvipici
      Salut!

      Ma intereseaza si pe mine care dintre cele doua tipuri de tamplarii este mai buna.
      Am auzit tot felul de comentarii, cum ca Trocalul face Veka etc.
      Personal, Veka mi s-a parut destul de buna la prima vedere, zdravana.

      Ce parere aveti ? (preturile sunt similare)

      Multumesc!
      Ca sa ma exprim mot a mot, cand am intrebat de comparatie intre Veka si Trocal, mi s-a raspuns:
      aaah, pai asta e o intrebare ca si cum ai intreba care e mai buna: Dacia sau Ford?
      :O

      zic, wtf ?

      Gealanul ce-o fi?

      Comentariu

      • alfa
        Membru
        • 17.apr.2008
        • 171

        #4
        Postat în original de emvipici
        Ca sa ma exprim mot a mot, cand am intrebat de comparatie intre Veka si Trocal, mi s-a raspuns:
        aaah, pai asta e o intrebare ca si cum ai intreba care e mai buna: Dacia sau Ford?
        :O

        zic, wtf ?

        Gealanul ce-o fi?
        Ha ha ha, nu stiam ca Mercedesul e produs tot de Dacia ,

        pe de alta parte imi pare bine ca recunosc ca ei sunt doar" Ford"

        Acuma parerea mea.... si Fordul e masina destul de buna, depinde ce vrei, si de la ei: Fiesta sau Mondeo,

        la fel si la Mercedes exista, clasa A, B, C, - pt buzunare diferite, dar pana la urma toate merg bine in limitele lor.

        Comentariu

        • emvipici
          Incepator
          • 16.mar.2009
          • 5

          #5
          Postat în original de emvipici
          Ca sa ma exprim mot a mot, cand am intrebat de comparatie intre Veka si Trocal, mi s-a raspuns:
          aaah, pai asta e o intrebare ca si cum ai intreba care e mai buna: Dacia sau Ford?
          :O

          zic, wtf ?

          Gealanul ce-o fi?
          Deci sa inteleg ca e vrajeala, Veka e mai bun decat Trocal ?

          Comentariu

          • alfa
            Membru
            • 17.apr.2008
            • 171

            #6
            Postat în original de emvipici
            Deci sa inteleg ca e vrajeala, Veka e mai bun decat Trocal ?
            Parerea mea!!

            Asta nu insemna ca Trocalul nu o sa faca fata cu brio. Depinde de situatie.
            Si foarte mult depinde si de calitatea productiei tamplariei.

            Doar profilul nu iti garanteaza geamuri bune. Depinde cat de constiincioasa si profesionista e firma care iti produce si monteaza ferestrele.

            Poti face praf si niste ferestre cu profil VEKA si la fel de bine si cu profil Trocal daca nu te intereseaza sa faci calitate.

            Comentariu

            • DumitrescuAndrei2
              Membru
              • 02.nov.2007
              • 160

              #7
              Postat în original de emvipici
              Deci sa inteleg ca e vrajeala, Veka e mai bun decat Trocal ?
              Eu personal mi-am pus doua ferestre Trocal (de la FAR-EST), cu deschidere dubla, adica se deschid ambele geamuri ca la ferestrele vechi. Nu as mai face aceeasi greseala a doua oara. A trecut un an si inca n-au venit sa repare un defect de montaj...inca ii mai astept...

              - suruburile folosite la prinderea tamplariei lasa apa sa treaca prin gaura creata in profil (mai ales in partea de jos). Apa se infiltreaza pana pe perete. De asemenea, folosesc un singur surub pentru fixarea in partea de jos a tamplariei, chiar pe mijloc. Asta inseamna ca daca nu sunt atenti la montaj, iar surubul e strans putin prea tare, profilul se incovoaie spre centru si apa de ploaie se strange in centru, in loc sa se scurga prin fantele special prevazute la extreme...
              - folosesc doua cremoane (manere) pentru ferestrele cu deschidere dubla.
              - geamul nu este belgian (ca in reclama) ci romanesc...face condens...
              - glafurile exterioare nu au inclinatie...adica apa nu se scurge spre exterior...

              In concluzie...parerea mea...pe langa ferestrele Gealan puse in alta camera acum cinci ani...trocal e ciobaneala...

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #8
                Postat în original de emvipici
                Deci sa inteleg ca e vrajeala, Veka e mai bun decat Trocal ?
                Deja am depasit garantia de 5 ani data de cei care mi-au montat Trocal . Am si uitat socoteala , cred ca am 7 ani cu geamurile acestea .... fara probleme majore iar cele minore au fost rezolvate promt . Acum depinde de firma care monteaza . Chiar daca zic ei ca este termopan X , daca sint banditi ,vor face , cum ati zis , ciobaneala ! Din cite stiu eu cind Trocalul aparuse pe piata , nu se vorbea de Veka sau Gealan ... Poate mai este si chestie de noroc . sa nu mai zic ca si o buna informare din partea dvs ar fi eliminat surprizele ....
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • alfa
                  Membru
                  • 17.apr.2008
                  • 171

                  #9
                  Postat în original de DumitrescuAndrei2
                  - folosesc doua cremoane (manere) pentru ferestrele cu deschidere dubla.
                  Asta e doar 50% greseala lor. Si anume ca nu v-au intrebat cum vreti exact.
                  De putut se poate si cum aveti Dvs.Banuiesc ca aveti un montant fix intre geamuri. Adica va ramane un stalp in mijloc cand deschideti ambele foi. Avantajul e ca nu exista ordine in care deschideti foile de fereastra. Se pot deschide independent.

                  La montant mobil, ordinea de deschidere trebuie stabilita de la inceput si nu se mai poate schimba. Veti avea un singur maner. Avantajul : cand deschideti ambele foi, veti avea un gol neintrerupt.

                  Comentariu

                  • DumitrescuAndrei2
                    Membru
                    • 02.nov.2007
                    • 160

                    #10
                    Nu, Nu am nimic fix pe mijlocul ferestrei. I-am pus sa refaca ferestrele, deoarece in magazin imi aratasera modelul cu un singur cremon.
                    Le-au refacut spunandu-mi: O sa ne chemati sa le schimbam, ca o sa intre frigul la iarna...

                    Ce sa zic... nu intra frigul,,,doar apa...

                    Comentariu

                    • alfa
                      Membru
                      • 17.apr.2008
                      • 171

                      #11
                      Doua cremoane fara montant fix nu am mai vazut

                      Comentariu

                      • DumitrescuAndrei2
                        Membru
                        • 02.nov.2007
                        • 160

                        #12
                        Am vazut eu . I-am trimis sa le refaca... Le puteti vedea in Showroom-ul din Auchan (Titan)...cel putin eu acolo le-am vazut, ca si-au modificat oferta dupa ce i-am trimis in bip bip...de unde-au venit cu ele (asta ca sa fiu diplomat).
                        Practic in locul feroneriei cu manete aflate in interiorul ramei cum se practica pentru a doua deschidere...trasesera baietii inca un cremon (maner) de toata frumusetea... radeau si curcile de mine cu asa ferestre...poate unora le-o place...eu am inghetat cand am vazut cu ce struto-camila venisera la montaj...

                        Acum...sincer sa fiu...s-ar putea sa-mi fi spus ca o sa fie cu doua cremoane...nu mai stiu...dar pe atunci habar n-aveam ce inseamna aia cremon.

                        Scuza lor a fost ca cica au avut multe plangeri ca intra frigul iarna si ca aceasta solutie e mai buna din punct de vedere termic... Cand s-au intors cu ele refacute, dupa o saptamana, mi-au spus cu regret ca o sa-i chem la iarna sa le schimbe cand o sa vad ce intra frigul...ma bucur ca cel putin in privinta asta n-au avut dreptate. Nici nu-mi doream sa fie exagerat de etanse ca ar fi creat o atmosfera inchisa, de sera, apasatoare, extrem de neplacuta pentru mine...

                        Comentariu

                        • tanasie
                          Living Legend
                          • 15.oct.2008
                          • 2501

                          #13
                          Incercati Gealan, am de vreo cinci ani dar nu am avut absolut nici o problema cu ele nici cu apa nici cu frigul nici cu lasatul nici cu garniturile sau feroneria.
                          Cu respect.

                          Comentariu

                          • anduvirgil
                            Membru Marcant
                            • 25.feb.2006
                            • 527

                            #14
                            cu siguranta gealan - pentru fiecare buzunar
                            mare atentie la sticla folosita - sa nu vina sticla normala fara LOW-E
                            am vazut ca pun o foaie de sticla colorata pe post de LOW (firme de garaj)

                            nu recomad rehau de la aplast - una ceri alta primesti
                            anda panda din ...

                            Comentariu

                            • MFM
                              Incepator
                              • 07.feb.2009
                              • 64

                              #15
                              Ce parere aceti despre tamplaria PVC de la Extruplast. Ei zic ca sunt noi pe piata si ca "totul e austriac" la ei. Preturile lor sunt foarte bun, chiar prea bune ... adica sunt printre cei mai ieftini din piata cu profilul de 70 mm adancime si 5 camere, normal cu pachet de geam de 24 mm, cu Low-E.
                              Are cineva asa ceva? E multumit?
                              Asculta-i pe toti si fa cum e mai bine!

                              Comentariu

                              Procesare...