Montare tamplarie PVC

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • alex 26
    Incepator
    • 12.iul.2009
    • 42

    #16
    deci 3cm in fiecare parte ar fi de ajuns sau e prea mult

    Comentariu

    • klaus
      Membru Marcant
      • 24.iun.2005
      • 959

      #17
      Pt o buna asezare a spumei si pentru egalitate de forte, spatiu dintre tamplarie si perete ar trebui sa fie de cel putin 2 cm. Un spatiu mai mare de 5 cm este insa de evitat.
      Deci, 3 cm sunt rezonabili
      Viata e complexa si are multe aspecte...

      Comentariu

      • alex 26
        Incepator
        • 12.iul.2009
        • 42

        #18
        totusi ce stiti de profilele ramplast cu 6 camere

        Comentariu

        • Ranettius
          Membru Marcant
          • 18.oct.2005
          • 588

          #19
          Montaj ferestre termopan

          Buna ziua!

          Vreau sa inchic cu termopan o terasa, cadrul pe care vin ferestrele e din lemn. Ce intrebari legate de montaj as avea:
          1. se pot monta saptamanile aste, daca prind o zi cu cateva ore cu 5grd? ca firma imi zice ca da, insa, chiar si cu spuma de iarna parca nu sunt foarte convins...
          2. la montaj, trebuie neaparat puse si geamurile, ca as dori sa fir montate doar ramele, sa pot finisa pe exterior (am de montat pervaze decorative etc) si astfel geamurile sa fie puse peste cam 1 sapt? sau din motive de reglaj, e bine sa fie puse imediat si geamurile?

          Multumesc anticipat pt eventualele raspunsuri.

          Comentariu

          • stelian-marculesti
            Incepator
            • 28.dec.2012
            • 50

            #20
            Răspuns la: Montaj ferestre termopan

            Postat în original de Ranettius
            Buna ziua!

            Vreau sa inchic cu termopan o terasa, cadrul pe care vin ferestrele e din lemn. Ce intrebari legate de montaj as avea:
            1. se pot monta saptamanile aste, daca prind o zi cu cateva ore cu 5grd? ca firma imi zice ca da, insa, chiar si cu spuma de iarna parca nu sunt foarte convins...
            2. la montaj, trebuie neaparat puse si geamurile, ca as dori sa fir montate doar ramele, sa pot finisa pe exterior (am de montat pervaze decorative etc) si astfel geamurile sa fie puse peste cam 1 sapt? sau din motive de reglaj, e bine sa fie puse imediat si geamurile?

            Multumesc anticipat pt eventualele raspunsuri.
            1. da se pot monta la 5 grade
            2. daca tamplaria este montata corect , nu trebuie sa existe motive de reglaj
            obs.: daca va face-ti probleme cu montajul ferestrelor, pe vremea asta, ganditi-va si la pervaze cu ce le fixati? Merge la aceste temperaturi?

            Comentariu

            • Ranettius
              Membru Marcant
              • 18.oct.2005
              • 588

              #21
              Răspuns la: Montare tamplarie PVC

              Multumesc pt raspuns si totodata imi cer scuze moderatorilor ca nu am vazut acest topic...

              Revenind la... termopanele mele...

              Pervazele vor fi scanduri finisate cu care imbrac stalpii din lemn (care sunt nerindeluiti), scanduri pe care le voi prinde cu suruburi/cuie.

              Credeam ca e recomandat sa se monteze si geamurile in ideea ca poate e nevoie sa mai stranga vreun surub pana se intareste spuma, sa nu se deformeze rama (cred ca zic prostii...)

              Totodata, ma gandeam daca nu e recomandat sa fie o temperatura minima de 5gr intr-un interval de timp mai mare, de genul a 24h/48h... cat timp se intareste definitiv spuma...

              Si am intrebat aici pt ca sunt sigur ca firmele ar monta oricum, banul sa iasa... la cat de sigura era operatoarea cu care am discutat, care ma asigura ca oricum de saptamana asta se incalzeste... parca era de la ANM

              Comentariu

              • stelian-marculesti
                Incepator
                • 28.dec.2012
                • 50

                #22
                Răspuns la: Montare tamplarie PVC

                Postat în original de Ranettius
                Multumesc pt raspuns si totodata imi cer scuze moderatorilor ca nu am vazut acest topic...

                Revenind la... termopanele mele...

                Pervazele vor fi scanduri finisate cu care imbrac stalpii din lemn (care sunt nerindeluiti), scanduri pe care le voi prinde cu suruburi/cuie.

                Credeam ca e recomandat sa se monteze si geamurile in ideea ca poate e nevoie sa mai stranga vreun surub pana se intareste spuma, sa nu se deformeze rama (cred ca zic prostii...)

                Totodata, ma gandeam daca nu e recomandat sa fie o temperatura minima de 5gr intr-un interval de timp mai mare, de genul a 24h/48h... cat timp se intareste definitiv spuma...

                Si am intrebat aici pt ca sunt sigur ca firmele ar monta oricum, banul sa iasa... la cat de sigura era operatoarea cu care am discutat, care ma asigura ca oricum de saptamana asta se incalzeste... parca era de la ANM

                eu va recomand ca dupa ce se intareste spuma sa slabiti un pic suruburile, deoarece lemnul lucreaza in timp si "trage " si tamplaria dupa el si o sa aveti probleme cu reglajele, dar daca le slabiti un pic lemnul o sa "lucreze" in spuma

                Comentariu

                • Ranettius
                  Membru Marcant
                  • 18.oct.2005
                  • 588

                  #23
                  Răspuns la: Montare tamplarie PVC

                  Multumesc. Sper sa nu lucreze asa mult lemnul, are deja 1 an aproape de cand a fost acoperita terasa...

                  Comentariu

                  • Consultant Tamplarie
                    Moderator
                    • 27.mai.2008
                    • 903

                    #24
                    Răspuns la: Montare tamplarie PVC

                    Nu stiu daca ati facut lucrarea insa se poate utiliza spuma fara probleme daca sunt temperaturi mai scazute, sa spunem sub +5°C in conditiile in care este un produs "de iarna". Exista si astfel de variante de spuma de montaj iar variatiile de temperatura dupa aplicare pot afecta doar volumul de expandare si timpul de prelucrare (intarire si taiere). In principiu, la 0 °C se va intari si taia dupa minim 3 ore, la -5°C dupa vreo 5 ore. Aplicarea spumei de iarna la temepratura scazuta, ceste putin necesarul de spuma pentru ca va expanda mai putin.
                    In mare parte acum sunt temperaturi pozitive ziua si se poate monta fara probleme tamplaria. Nu este obligatoriu sa montati si geamurile, o puteti face oricand dupa insa ar trebui sa discutati cu furnizorul de tampalrie sa fie de acord sa revina pentru montarea sticlei, calare si eventuale reglaje ulterioare.

                    Comentariu

                    • hot
                      Membru
                      • 12.nov.2010
                      • 200

                      #25
                      Răspuns la: Montare tamplarie PVC

                      Am montat zilele trecute 2 geamuri cu spuma de iarna,pe ambalaj scrie ca poate fi aplicata pana la minus 10 grade.Afara erau 5 grade astfel ca am pulverizat si apa pe profil si zidarie pentru o expandare mai buna(apa era incalzita),asa este recomandat pe produs.A expandat foarte bine spuma.De asemenea am tinut tuburile cu spuma in casa la cald.
                      merg ca melcul cu casa dupa mine

                      Comentariu

                      • Ranettius
                        Membru Marcant
                        • 18.oct.2005
                        • 588

                        #26
                        Răspuns la: Montare tamplarie PVC

                        Nu am realizat inca lucrarea, am de montat ceva inainte sa vina sa ia masuratorile pt ferestre.
                        Oricum, m-am linistit despre montaj asta voiam sa stiu, daca se poate...

                        Multumesc

                        Comentariu

                        Procesare...