Montare tamplarie PVC

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vladbobu
    Incepator
    • 08.ian.2009
    • 54

    Montare tamplarie PVC

    Buna ziua,
    Vreau sa-mi montez tamplarie din PVC la o casa care este in stadiul "la rosu". Spuneti-mi va rog ce distanta ar trebui sa las pe lateralele geamurilor (atat stanga, dreapta cat si sus respctiv jos) intre caramida si tamplarie (unde va fi spuma) pentru a putea termizola ulterior casa corespunzator.
    Urmeaza sa termoizolez casa cu polistiren 10cm si sa montez glafurile.

    Din cate am citi pe forum glafurile se termoizoleaza cu polistiren extrudat (cati mm e recomandat?) si de asta asi vrea sa stiu cati mm ar trebui sa las ca sa nu am probleme mai tarziu...

    Astept raspunsul dvs. cu interes!

  • gabix
    Membru
    • 10.sep.2007
    • 185

    #2
    eu am ales 1 cm si e o solutie proasta, ai probleme la spaleti si la glafuri( la panta lor ), eu iti recomand minim 2 cm intre rama timplariei si perete.

    Comentariu

    • mikke
      Incepator
      • 03.aug.2009
      • 40

      #3
      Re: Montare tamplarie PVC

      Postat în original de vladbobu
      Buna ziua,
      Vreau sa-mi montez tamplarie din PVC la o casa care este in stadiul "la rosu". Spuneti-mi va rog ce distanta ar trebui sa las pe lateralele geamurilor (atat stanga, dreapta cat si sus respctiv jos) intre caramida si tamplarie (unde va fi spuma) pentru a putea termizola ulterior casa corespunzator.
      Urmeaza sa termoizolez casa cu polistiren 10cm si sa montez glafurile.

      Din cate am citi pe forum glafurile se termoizoleaza cu polistiren extrudat (cati mm e recomandat?) si de asta asi vrea sa stiu cati mm ar trebui sa las ca sa nu am probleme mai tarziu...

      Astept raspunsul dvs. cu interes!

      O parere de om in domeniu, spune ca polistirenul extrudat are minim 20 mm, iar tamplaria nu trebuie sa fie ingropata mai mult de 1 cm in spalet.
      Pentru glaful din partea de jos se poate folosi un profil Sohlbanc, care ridica rama cu 2 cm si permite montarea ulterioara a oricarui tip de glaf interior si exterior.
      vrei tamplarie din PVC? da-mi un mesaj si se rezolva

      Comentariu

      • alex 26
        Incepator
        • 12.iul.2009
        • 42

        #4
        Sfat montare tamplarie

        buna,vreau sa montez tamplaria in aceasta iarna la o casa la rosu ,este cumva vreo problema cu spuma care se pune la tamplarie daca temperatura scade sub 0 grade

        Comentariu

        • saghin
          Incepator
          • 08.aug.2009
          • 44

          #5
          cautati in magazinele de specialitate ca exista spuma poliuretanica pt. iarna, deci nu este nici o problema.
          iris, eterna iubire

          Comentariu

          • PowerMC
            Administrator
            • 02.mai.2007
            • 2210

            #6
            Asta daca nu profitati de temepraturile inca ridicate ce permit realizarea lucrarilor.
            Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

            Community Manager MC

            Comentariu

            • NICO80
              Incepator
              • 27.oct.2009
              • 6

              #7
              Cu spuma pentru iarna nu e nici o problema

              Comentariu

              • alex 26
                Incepator
                • 12.iul.2009
                • 42

                #8
                buna ziua,imi puteti spune ce distanta se lasa intre tamplarie si zid mentionez ca este o constructie noua

                Comentariu

                • valiu
                  Membru
                  • 02.mar.2009
                  • 253

                  #9
                  Postat în original de alex 26
                  buna ziua,imi puteti spune ce distanta se lasa intre tamplarie si zid mentionez ca este o constructie noua
                  Depinde de felul cum vor fi facuti spaletii,atat exterior cat si interior

                  Da mai multe detalii
                  Mereu avem ceva de invatat, chiar si de la cei pe care-i subestimam!

                  Comentariu

                  • tanasie
                    Living Legend
                    • 15.oct.2008
                    • 2501

                    #10
                    Postat în original de valiu
                    Postat în original de alex 26
                    buna ziua,imi puteti spune ce distanta se lasa intre tamplarie si zid mentionez ca este o constructie noua
                    Depinde de felul cum vor fi facuti spaletii,atat exterior cat si interior

                    Da mai multe detalii
                    Si ce fel de tamplarie.
                    Cu respect.

                    Comentariu

                    • alex 26
                      Incepator
                      • 12.iul.2009
                      • 42

                      #11
                      tamplaria pvc cu geam termopan direct pe zidul de caramida iar ulterior o sa fie tencuit

                      Comentariu

                      • valiu
                        Membru
                        • 02.mar.2009
                        • 253

                        #12
                        Postat în original de alex 26
                        tamplaria pvc cu geam termopan direct pe zidul de caramida iar ulterior o sa fie tencuit
                        Monteza-l in asa fel incat tencuiala spaletilor sa acopere cam un 1cm tamplaria



                        Exteriorul constructiei nu va fi izolat cu polistiren?
                        Mereu avem ceva de invatat, chiar si de la cei pe care-i subestimam!

                        Comentariu

                        • alex 26
                          Incepator
                          • 12.iul.2009
                          • 42

                          #13
                          da va fi izolat de asta intreb ,intelesesem ca trebuie sa fac o izolatie si in jurul ferestrelor si nu stiam cat sa las distanta ca sa fac si o izolatie corespunzatoare

                          Comentariu

                          • alex 26
                            Incepator
                            • 12.iul.2009
                            • 42

                            #14
                            ce parere aveti de profilul ramplast cu 6 camere merita investitia

                            Comentariu

                            • valiu
                              Membru
                              • 02.mar.2009
                              • 253

                              #15
                              Postat în original de alex 26
                              da va fi izolat de asta intreb ,intelesesem ca trebuie sa fac o izolatie si in jurul ferestrelor si nu stiam cat sa las distanta ca sa fac si o izolatie corespunzatoare
                              In acest caz se schimba datele problemei

                              Ia in calcul izolarea spaletilor pe exterior cu polistiren de 2cm ,ca sa nu ingropi prea mult tamplaria
                              Mereu avem ceva de invatat, chiar si de la cei pe care-i subestimam!

                              Comentariu

                              Procesare...