Apa in termopan

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • nutzu
    Membru
    • 22.mar.2008
    • 125

    Apa in termopan

    Buna ziua.Am o problema cu tamplaria de pvc cu geam termopan.
    Este normal ca dupa ploaie sa gasesc apa in rama de la tocuri ?Am o problema cu garniturile?Ce ar fi de facut?
    Multumesc.
  • apanoiu
    Membru Marcant
    • 10.mai.2010
    • 643

    #2
    Pentru ocolire problema se monteaza niste stresini mici pe rama geamului... nu stiu exact cum se numesc. ele fac sa nu se mai prelinga apa pe la cheder.
    DIY

    Comentariu

    • nutzu
      Membru
      • 22.mar.2008
      • 125

      #3
      Cred ca se numesc picuratoare si le am montate dar ploaia bate pe geam nu se prelinge doar pe picuratoare.Sunt reglaje ale feroneriei pe care as putea sa le fac?

      Comentariu

      • apanoiu
        Membru Marcant
        • 10.mai.2010
        • 643

        #4
        profilul nu are niste gaurele prin care sa se scurga apa?
        Eu asa am.
        DIY

        Comentariu

        • nutzu
          Membru
          • 22.mar.2008
          • 125

          #5
          Are si din acelea,doua gauri fiecare cu dopuri mici dreptunghiulare pt mascare ,stiu ca sunt facute pt a se sccurge apa din profil, dar chiar si cu acestea tot gasesc apa in toc dupa ploaie.

          Comentariu

          • roscatraian
            Membru Marcant
            • 15.feb.2009
            • 308

            #6
            In general orificiile de scurgere a apei trebuie sa traverseze mai multe camere si de aceea se realizeaza pe masini speciale. Cand sunt facute "pe genunchi" cum se face 1/2 din tamplaria din Romania, se dau gauri sa vada beneficiarul ca exista, dar ele nu comunica intre spatiile care trebuiesc drenate. Si veti gasi apa permanent, pentru ca nu se scurge. Daca vreti sa verificati, scoateti geamul si umpleti cerceveaua cu apa. Trebuie sa se scurga imediat. Daca nu curge prin gaurile exterioare, e BELEA. Vedeti daca mai puteti contacta fabricantul si "PE EL"

            Comentariu

            • morioka70
              Membru
              • 16.aug.2009
              • 293

              #7
              Re: Apa in termopan

              Postat în original de nutzu
              Buna ziua.Am o problema cu tamplaria de pvc cu geam termopan.
              Este normal ca dupa ploaie sa gasesc apa in rama de la tocuri ?Am o problema cu garniturile?Ce ar fi de facut?
              Multumesc.
              Este ANORMAL sa gasiti apă in tocul ferestrei, după ploaie! Daca tamplaria a fost executata si montata bine, ar trebui facute doar niste reglaje la partea de feronerie (de apropiere a canatului de toc si reglarea presiunii de apăsare asupra garniturii de etansare).
              Acest lucru s-ar fi cuvenit sa-l faca băietii de la montaj, dar cum "trăim in Romania si asta ne ocupă tot timpul", unii montatori mai "uită" de aceste reglaje, dacă nu le impingeţi ceva foşnitor in buzunar, o mică "atentie". Altii, din contră, sunt atat de bizoni incat, chiar daca le dati bani, tot nu stiu sa faca astfel de reglaje (desi, in mod normal, ar fi obligatoriu sa stie!). Sunt prea noi in branşă, abia intrati in pâine de cateva luni, iar firma angajatoare nu i-a şcolit deloc inaite sa-i trimită pe teren, la montaje. Fură si ei meserie din mers, dacă au de la cine! Dacă nu, rămân la stadiul de bizoni, fiind pusi doar la munca de jos (aceea de-a dărâma zidul cu ranga, ca sa scoată tocul vechii ferestre).
              Aceasta n-o spun ca pe o scuză, ci ca pe o crudă realitate a zilelor noastre!

              Comentariu

              • morioka70
                Membru
                • 16.aug.2009
                • 293

                #8
                Postat în original de apanoiu
                Pentru ocolire problema se monteaza niste stresini mici pe rama geamului... nu stiu exact cum se numesc. ele fac sa nu se mai prelinga apa pe la cheder.
                Acele mici stresini se monteza ca masură suplimentară de protectie, in special pentru cazurile cand nu esti acasă si te prinde ploaia cu canatul deschis pe pozitia "microventilatie" sau pe "oscilant". Chiar si-atunci cand plouă si fereastra e deschisa pe una din aceste două pozitii, cu toate că ai montat pe canat un astfel de dispozitiv, tot iti mai intră niţică apă pe la capetele longitudinale ale acestei "mini-streşini".
                Si chiar daca nu-ti pui streasină pe latura orizontală de jos a canatului, daca tii geamul inchis atunci cand plouă, n-ar trebui sa-ti intre apa in asemnea hal in toc. Nici măcar n-ar trebui sa simti umed cand dai cu degetul pe falţul tocului, după ploaie! Acea "mini-streasină" se consideră a fi un accesoriu ce nu trebuie inclus in doatrea standard a unei ferestre termoizolante, ci reprezinta doar un element suplimentar de protectie. Unii optează sa si-l monteze ulterior, altii nu. De gustibus!
                In cazul lui nutzu cred că este vorba, in primul rand, de o proastă etansare cauzată de nereglarea feroneriei. Sa speram că e doar atat (ar putea sa fie niste probleme si mai grave; de pildă o executie defectuoasă a tamplariei).
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • morioka70
                  Membru
                  • 16.aug.2009
                  • 293

                  #9
                  Postat în original de roscatraian
                  In general orificiile de scurgere a apei trebuie sa traverseze mai multe camere si de aceea se realizeaza pe masini speciale. Cand sunt facute "pe genunchi" cum se face 1/2 din tamplaria din Romania, se dau gauri sa vada beneficiarul ca exista, dar ele nu comunica intre spatiile care trebuiesc drenate. Si veti gasi apa permanent, pentru ca nu se scurge. Daca vreti sa verificati, scoateti geamul si umpleti cerceveaua cu apa. Trebuie sa se scurga imediat. Daca nu curge prin gaurile exterioare, e BELEA. Vedeti daca mai puteti contacta fabricantul si "PE EL"
                  Gaurile de picurare (de drenaj) sunt facute pentru ca apa ajunsă ACCIDENTAL in toc sa se scurgă cat mai repede. Atentie, am spus "apa ajunsă ACCIDENTAL"!!!
                  Asta nu inseamnă că la orice ploicică mai serioasă apa trebuie sa intre şuvoi in toc si sa băltească acolo. Si nici măcar la una mai zdravănă, cu vânt care bate din faţă. Altfel de ce ne-am mai pune "termopane" si n-am lăsa vechile ferestre ceauşiste, din lemn, prin care oricm suflă vantul si intră apa? La ce bun sa dăm niste bani in plus, dacă nu obtinem performanţe mai bune?
                  D-le nutzu, existenţa acestui fenomen la ferestrele Dvs denotă o proastă executie a tamplariei sau o nereglare corespunzatoare a feroneriei. Problema pe care-o descrieţi, cu apa ajunsă in cantitati asa de mari in tocul ferestrei, n-ar trebui sa se intample decat daca v-a prins ploaia cu geamul deschis, altfel nu. Bănuiesc că in cazul de faţă nu aceasta este cauza.
                  Daca apa apare si in tocul aripilor fixe ale ferestrelor, atunci problema e groasă si e numai din vina producatorului tamplariei Dvs. Eu credeam că vă intră apă in toc doar pe zona canatului si-atat (adică a aripii mobile). De-aia aminteam de reglajul feroneriei.
                  Verificati ca găurile de drenaj sa nu fie obturate cu praf sau resturi de PVC rezultate din urma prelucrărilor mecanice (de găurire sau de debavurare). Aveti mai jos corespondenta găurilor de drenaj in profilul canatului si al tocului.
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • bonti
                    Incepator
                    • 18.apr.2008
                    • 2

                    #10
                    O etansare perfecta la chedere nu exista ,in cazul rafalelor de ploaie e oarecum normal sa apara infiltratii de apa,iar aceasta se evacueaza prin fantele de drenaj ale tocului.In plus,foarte important , in partea superioara a tocului se prevad gauri pentru aerisirea tocului.Multe firme nu executa aceste perforatii din nestiinta sau neglijenta.In lipsa acestor curenti de aer apa infiltrata in toc poate stagna mult si bine datorita tensiunii superficiale .
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • casnic
                      Incepator
                      • 22.apr.2012
                      • 11

                      #11
                      Răspuns la: Apa in termopan

                      [QUOTE=bonti;456883]O etansare perfecta la chedere nu exista ,in cazul rafalelor de ploaie e oarecum normal sa apara infiltratii de apa,iar aceasta se evacueaza prin fantele de drenaj ale tocului.

                      Este foarte adevarat ca prin chedere au loc infiltratii de apa de la ploaia(aversa pe geam), Oare , la mine, din cauza ca orificiu de drenare este blocat, cum se explica, ca toata apa ajunge in casa pe sub glaf??, sau din alte motive??

                      Comentariu

                      • Consultant Tamplarie
                        Moderator
                        • 27.mai.2008
                        • 903

                        #12
                        Răspuns la: Apa in termopan

                        Traseul urmat de apa este destul de greu de aflat intotdeauna daca nu avem o scurgere directa. Se poate ca apa sa vina direct pe sub tamplarie sau sa urmeze un traseu interior printr-una sau mai multe din camerele profilului in functie de locul pe care il gaseste si ce gauri au lasat in profil. In mod normal apa se scurge catre exterior insa in urma acelui blocaj este aproape imposibil sa va spuna cineva pe unde este traseul exact.
                        Luati o sticla cu apa si faceti teste pana aflati care sunt zonele afectate.
                        Nu se poate desface acel orificiu de scurgere, in nici un fel?

                        Comentariu

                        • casnic
                          Incepator
                          • 22.apr.2012
                          • 11

                          #13
                          Răspuns la: Apa in termopan

                          Interesanta discutia; aceiasi situatie o am si eu. Astazi am schimbat glaful exterior si am gasit doar o fanta de scurgere blocata ,la geamul de mijloc (mobil), dar nu am vazut alte orificii de drenare la celelalte doua aripi fixe. Eu am un termopan din aluminiu (din 1999), oare sa existe doar un orificiu de drenare??. pana acum ,la ploaie torentiala, imi intra apa pe sub tamplarie scurgandu-se pe perete de sub glaful interior. Deci, acum am orificiu de drenare in exterior numai la geamul mobil de mijloc si astept o noua ploaie, care n-a mai venit de mult

                          Comentariu

                          • Consultant Tamplarie
                            Moderator
                            • 27.mai.2008
                            • 903

                            #14
                            Răspuns la: Apa in termopan

                            Este posibil sa nu aveti prevazute, depinde cum au fost executate.
                            Scurgerea dvs. de pe cerceva nu are legatura directa cu cea din profil. Practica este ca partea de condens din cercevea sa sa scurga pe toc si de aici spre exterior pe gaurile tocului.
                            Daca este o scurgere pe toc, doar pe zona centrala, ar putea fi ok.
                            Infiltratiile pot fi si pe sub tamplarie, depinde cum a fost montat glaful exterior si etansata zona.

                            Comentariu

                            • vdragos_2000
                              Incepator
                              • 04.dec.2008
                              • 32

                              #15
                              Răspuns la: Apa in termopan

                              Buna ziua,

                              ceva asemanator am eu, numai ca la un geam fix (am infiltratie pe peretele alaturat). acel geam termopan fix nu are prevazuta o gaura de drenare a apei. constructorul apartamentului s-a oferit sa faca o gaura de drenare la fata locului, spunand ca asta ar rezolva problema. e posibil sa vii cu o bormasina si sa faci pur si simplu o gaura in toc..si sa si iasa bine ?

                              multumesc,
                              Dragos
                              Dragos

                              Comentariu

                              Procesare...