Reconditionare ferestre si usi

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • cclaudiu
    Incepator
    • 24.iul.2006
    • 27

    Le-am lacuit

    Multumesc pentru raspunsuri. Am decis sa le lacuiesc, azi dau deja a doua mana , dupa slefuire .

    Comentariu

    • valiu
      Membru
      • 02.mar.2009
      • 258

      Re: Le-am lacuit

      Postat în original de cclaudiu
      Multumesc pentru raspunsuri. Am decis sa le lacuiesc, azi dau deja a doua mana , dupa slefuire .
      Posteza si niste foto cand sunt gata ,sa le vedem si noi
      Mereu avem ceva de invatat, chiar si de la cei pe care-i subestimam!

      Comentariu

      • nickey1234
        Membru
        • 29.ian.2007
        • 137

        Nu e mai eficient sa le vopsesti? In sensul ca vopseaua protejeaza mai bine decat lacul si e vorba doar de brad.

        Comentariu

        • flocampean
          Incepator
          • 19.oct.2009
          • 90

          Reconditionare usi interior

          Salut, recent am acizitionat un apartament, au stat ceva chiriasi , acuma nu stiu cand si cum dar pe vreo 2 usi am niste urme care nu stiu cum sa le scot.
          Atasez niste poze , poate ma ajuta cineva cu un sfat , am incercat cu apa calduta , pronto, etc si nimic.
          Multumesc anticipat.
          Cele bune.
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • ivan_turbinca
            Membru Marcant
            • 25.feb.2009
            • 494

            Ferestre lemn

            ce fel de lemn sa cumpar,ca sa fac 2 feretre mici la o cabanuta la tara,si cum trebuie sa procedez ca sa le vopsesc frumos si sa fie rezistente in timp. vreau sa folosesc o vopsea pt lemn alba sau maron.Multumesc!

            Comentariu

            • Consultant Tamplarie
              Moderator
              • 27.mai.2008
              • 903

              Lemn de brad de exemplu.
              Ar trebui sa le lasati sa se usuce si apoi le puteti finisa in sistemul cu lazura+lac sau grund si vopsea email.
              Se vopsesc in sistem clasic, nimic special.

              Comentariu

              • ivan_turbinca
                Membru Marcant
                • 25.feb.2009
                • 494

                am inteles multumesc

                Comentariu

                • All_WinDoors
                  Incepator
                  • 05.iun.2010
                  • 7

                  Sal

                  Din cate observ eu s-a matuit lacul de pe foile de usa. Nu prea mai ai ce-i face (in afara de relacuire). Sunt usi China si nu merita efortul. Incearca totusi cu un cleaner pentru spuma sau acetona - e posibil sa fi fost cazut spuma poliuretanica pe ela la montaj.
                  Sa ne imaginam pentru un moment cum ar arata lumea fara usi.

                  Comentariu

                  • flocampean
                    Incepator
                    • 19.oct.2009
                    • 90

                    La o relacuire m-am gandit si eu , credeti ca ar merge, in sensul ca ar acoperi tot si ar fi ca noi sa zic asa?
                    Ce metoda recomandati, pensula sau pulverizare cu pistol sau ceva similar?
                    Multumesc

                    Comentariu

                    • andryi
                      Incepator
                      • 09.iul.2010
                      • 1

                      Tamplarie balcon lemn

                      Salut. Sper că am postat unde trebuie. Geamul de la balcon (care e mare) a fost dat cu ani în urmă cu ulei pentru culoare si apoi cu lac (cred că astea s-au folosit). Cum timpul a trecut, intemperiile l-au afectat, în mare parte s-a dus toată protecţia, a rămas lemnul fără nimic pe el. Acum trebuie să-l recondiţionez şi cer sfatul în a ce materiale a folosi. Prima dată îl curăţ cu peria de sârmă, apoi... aştept sfaturi cu ce ar trebui să-l ung. Mulţumesc.

                      Comentariu

                      • crisdan
                        Incepator
                        • 25.mar.2010
                        • 10

                        ai putea sa cauti prin magazinele mari un lac de exterior care sa reziste la intemperii (ex: Sadolin)

                        Comentariu

                        • marius o
                          Incepator
                          • 23.sep.2007
                          • 6

                          Reconditionare geamuri

                          Bunicii m-au rugat sa-i ajut cu geamurile exterioare. Sunt vopsite cu 3-4 randuri de vopsea veche. Ce scule si procedee trebuie sa folosesc?
                          ca sa indepartez vopseaua si sa dau lemnului un lac incolor(asta e dorinta lor). Multumesc anticipat pentru raspuns. Care stiti va rog raspundeti

                          Comentariu

                          • Consultant Tamplarie
                            Moderator
                            • 27.mai.2008
                            • 903

                            Daca sunt vopsite cu vopsea email va fi dificil sa reusiti schimbarea cu lacul incolor. Chiar daca reusiti este sub semnul intrebarii aspectul final daca lemnul din care sunt facute nu este unul corespunzator.

                            Ca sa eliminati straturile de vopsea puteti utiliza mai multe metode:
                            -razuire mecanica
                            -slefuire cu masina
                            -utilizare substante chimice pentru decapare

                            Se poate face o combinatie intre ele functie de starea tamplariei.
                            Daca se reuseste ajungerea la fibra naturala a lemnului, mai sunt necesare lucrari de reconditionare cu chit pentru lemn, slefuire, grunduire si lacuire.

                            Varianta mai usoara este pastrarea tipului de vopsea fiind necesare doar lucrari de reconditionare, slefuire si revopsire.

                            Comentariu

                            • flores
                              Incepator
                              • 25.dec.2007
                              • 75

                              Reconditionare usi interior

                              Buna seara!
                              Va rog sa ma ajutati in a gasi o etapizare corecta la reconditionarea
                              unor usi din lemn vopsite in trecut in 4-5 straturi din vopsea in ulei diferite ,astfel ca in timp s-a ajuns ca unele portiuni de pe acestea sa se umfle si detaseze usor , altele nu fiind foarte rigide..Cum as putea efectua cat mai corect aceasta reconditionare considerand ca le voi vopsi tot in vopsea in ulei , cu ce granulatie de abraziv avand si masina de slefuit electrica orbitala pentru aceasta operatiune?
                              Va multumesc!!

                              Comentariu

                              • PowerMC
                                Administrator
                                • 02.mai.2007
                                • 2236







                                si mai sunt destule alte discutii, trebuie doar cautate.
                                Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                                Community Manager MC

                                Comentariu

                                Procesare...