Montarea si reglarea usilor metalice

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alexstef
    Incepator
    • 13.ian.2006
    • 5

    Răspuns la: Reglaje usa metalica

    Postat în original de Consultant Tamplarie
    Acea balama ar trebui sa permita reglarea pozitiei penru foaia de usa.
    Multumesc pt raspuns. Voi incerca s-o reglez din balamale.

    Comentariu

    • gmtiby
      Living Legend
      • 24.oct.2008
      • 1192

      Răspuns la: Reglaje usa metalica

      Salutare, vin si eu cu o intrebare....
      Am acelesi model de usa, pa langa faptul ca tocul s-a matuit si trb revopsit, mai am o mica problema si anume : dupa ce incui usa, si sus si jos si la mijloc (doar pe interior se poate la mijloc incuia), usa are joc in toc, in partea unde se incuie, partea dinspre yala. Pe toc, partea fixa in care intra limba de la yala nu se este prinsa in holsuruburi, este nituita si nu se poate regla. Aveti idee cum pot elimina acest "joc" al usii, care este de vreo 2-3 mm ???

      Multumesc frumos !

      P.S. Stiu ca pune un chedar aditional pe toc sau pe usa, dar as fi vrut sa nu fac acest lucru.

      Multumesc !

      Comentariu

      • Consultant Tamplarie
        Moderator
        • 27.mai.2008
        • 904

        Răspuns la: Reglaje usa metalica

        Jocul se poate datora fie lipsei de planeitate al usii, fie montajului defectuos. Cred ca etse mai degraba al doilea caz, fie incercati sa mai strangeti putin din piesa pe care inchide yala dar va trebui sa eliminati niturile si sa le inlocuiti cu holtzsuruburi (daca se poate repozitiona pe toc) sau sa inlocuiti garniturile de pe toc, ar trebui unele mai groase.

        Comentariu

        • gmtiby
          Living Legend
          • 24.oct.2008
          • 1192

          Răspuns la: Reglaje usa metalica

          Multumesc frumos, voi incerca cu garniturile mai groase, piesa prinsa in nituri nu poate fi reglata. Am verificat foarte atent !

          Multumesc frumos !

          Comentariu

          • Consultant Tamplarie
            Moderator
            • 27.mai.2008
            • 904

            Răspuns la: Reglaje usa metalica

            Reglajul s-ar putea face daca dupa ce desfacem niturile si le inlocuim cu holtzsuruburi avem spatiu de manevra pe tocul de usa.

            Comentariu

            • geretus
              Incepator
              • 13.ian.2009
              • 29

              Răspuns la: Usa metalica de exterior

              Cam tarziu postez... dar acum am gasit acest post
              Roko - de unde ai luat garnitura pentru usa ? Caut de 2 ani asa ceva si nu gasesc. Tot ce se gaseste de cumparat nu acopera distanta intre usa si toc care e aproape 9mm.
              Am gasit niste producatori de garnituri profilate ( Pitesti, Piatra Neamt) dar e foarte greu de obtinut 4-5 m de cheder ( facut misto din cauciuc etc).

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                Răspuns la: Usa metalica de exterior

                Ar trebui sa gasiti pe piata cheder autoadeziv D (kronostik parca ii spune) care are o grosime suficienta. Totusi, de ce este asa gros spatiul dintre toc si usa? Mi se pare cam mult 9mm.

                Comentariu

                • geretus
                  Incepator
                  • 13.ian.2009
                  • 29

                  Răspuns la: Usa metalica de exterior

                  asa e la majoritatea usilor... Chederul initial ar fi trebuit sa etanseze acest luft ( avea cat de cat grosimea necesara) insa era facut dintr-un pvc putin elastic, nu cauciuc ( siliconic sau EPDM) astfel incat s-a dus intr-o singura iarna. Din pacate, nu am cum sa apropii usa ca sa micsorez luftul ( daca as fi reusit, la luft-uri mai mici se gasesc diverse variante)...
                  profilele de pe piata nu acopera acest luft...sunt pt max 5-6 mm...
                  Am gasit la Brico acum ceva vreme niste baghete dintr-un fel de burete ( cu suprafata lisa) care au mers ceva timp, insa caut ceva mai durabil si mai estetic.

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15056

                    Răspuns la: Usa metalica de exterior

                    Cei 9 mm sunt exagerati, faptul ca majoritatea profilelor sunt de 5-6mm inseamna ca sunt adecvate pentru majoritatea usilor aflate pe piata. Sigur usa dvs. nu are o problema (din fabricatie sau nu)?
                    Sunt garnituri de etansare din cauciuc pentru usi, daca nu le gasiti puteti amplasa garniturile adezive atat pe usa cat si pe toc, chiar daca pe usa nu vor arata prea bine.

                    Comentariu

                    • robytoby
                      Incepator
                      • 16.sep.2010
                      • 3

                      Răspuns la: Reglaje usa metalica

                      Buna ziua ,am cumparat o usa metalica DamiFam si baieti nu au facut reglajul cum trebuie .Spun asta, ca dupa in chidere ,daca apas pe maner si imping in usa , are un joc ,se deschide catava milimetri ,ceea ce nu este normal .
                      Cum pot sa rezolv aceasta problema ?

                      Comentariu

                      • Consultant Tamplarie
                        Moderator
                        • 27.mai.2008
                        • 904

                        Răspuns la: Reglaje usa metalica

                        Sigur este montata bine?
                        Este posibil sa nu fie montat perfect tocul si de aici problema cu acel spatiu. De verificat si modul de pozitionare al piesei de pe toc in care inchide zavorul de la broasca, corelat cu rostul ce ramane pe zona de etansare cu garnituri. Cei care au montat au o parere despre acest lucru?

                        Comentariu

                        • robytoby
                          Incepator
                          • 16.sep.2010
                          • 3

                          Răspuns la: Reglaje usa metalica

                          Am sa sun maine la firma ,sa trimita pe cineva pentru reglaje. Inainte am avut o usa din lemn , trebuia sa o schimb pentru ca scandura nu a fost uscata si au ramas spatii vizibile. Cum toti vecinii aveau de metal am hotarat sa pun si eu la fel.

                          Comentariu

                          • Consultant Tamplarie
                            Moderator
                            • 27.mai.2008
                            • 904

                            Răspuns la: Reglaje usa metalica

                            Nu cunosc tipul respectiv de usa insa nu toate usile metalice pot fi reglate din balamale. Sper sa nu fie vorba de montarea inexacta a tocului, caz in care sunt putine sanse de indepartare a problemei. Asteptam mesaj dupa dicutiile cu montatorul respectiv.
                            Ultima editare de Consultant Tamplarie; 06.nov.2012, 12:42.

                            Comentariu

                            • Mircea_G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12202

                              Răspuns la: Reglaje usa metalica

                              In principiu se regleaza usor . In primul rind se demonteaza contraplaca de pe toc si se inchide usa pt a vedea cum " calca " . Daca este ok , se monteaza contraplaca si se face reglajul si verificarea SEPARAT . Prima oara se face zavorul broastei apoi " limba " . Indiferent care este actionat , usa trebuie sa stea in pozitie normal pe toc . E de bibilit .
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              • VYS
                                Living Legend
                                • 19.aug.2005
                                • 13007

                                Răspuns la: Reglaje usa metalica

                                Si daca nu sta bine pe toc cu limba reglata?
                                VYS Blog DIY

                                Comentariu

                                Procesare...