Montarea si reglarea usilor metalice

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Seni
    Living Legend
    • 05.mar.2006
    • 3526

    Postat în original de Baboo
    ........le cufundati in seu de oaie topit.
    Baboo, cand ajung la sibiu, te caut sa-mi dai seu...
    pastrama o pregatesti pe loc

    Comentariu

    • coretweaker
      Membru Marcant
      • 16.iul.2010
      • 889

      Postat în original de Baboo
      Dacă le-a tot le-aţi demontat puteati să le cufundati in seu de oaie topit. Se topeste seul si se ia de pe foc. Se introduce balamaua incât sa fie cu prinsa si se lasa până la racire. Apoi se indeparteaza seul intarit. Este o tehnica folosita la ungerea lanţului de biciclete.
      Mai intai trebuie sa prind oaia si s-o conving sa-mi dea seul de voie buna, ca altfel... Acum vorbind serios, stiu ca seul este un lubrifiant bun, dar exista metode moderne care fac treaba mult mai bine. O parte din spray-urile speciale pentru uns lanturile de motocicleta contin un lubrifiant care este foarte subtire in faza pulverizarii si a carui vazcozitate creste extrem de mult in doar cateva zeci de secunde, pana ce se transforma intr-un compus cu o consistenta situata undeva intre vaselina si ceara. Ideea este ca acest tip de lubrifiant, fiind initial foarte subtire, poate patrunde intre componentele in frecare iar dupa intarire nu mai este aruncat afara de componentele in miscare, lucru foarte util in multe situatii.

      Comentariu

      • Baboo
        Living Legend
        • 09.iul.2006
        • 1681

        Postat în original de coretweaker
        Mai intai trebuie sa prind oaia si s-o conving sa-mi dea seul de voie buna, ca altfel... Acum vorbind serios, stiu ca seul este un lubrifiant bun
        Ei tre sa cazi la pace cu ciobanul si sa ai grijă să nu-l intrebi: ,,Merinos, bade''?

        Daca e asa ...asa sa fie, cum spuneţi. Dar pina la urma nu ramine ULEI, asta incercam sa spun ca nu trebuie o ungere lichidă pentru ca in timp ea dispare dintre suprafete. Si care ar fi un asfel de produs?
        Eu nu am avut ,,motoţâclă'' ci numai ,,biţicăl''...

        Sal'tare
        E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

        Comentariu

        • coretweaker
          Membru Marcant
          • 16.iul.2010
          • 889

          Le mentionez doar pe acestea doua, dar sunt si alti producatori care au produse de calitate, totusi e bine de stiut ca nu orice spray cu ulei pentru lant are genul asta de ulei, care este subtire la aplicare si care se intareste imediat dupa, existand si spray-uri care contin doar ulei "clasic".
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • colyalbaitz
            Incepator
            • 25.mar.2012
            • 1

            Am si eui problema cu o usa Best Imperial (buna usa ca material si finisaj dar meseriasii au facut scoala de patiserie nu de constructii) sper ca puteti sa ma ajutati.Atinge in coltul din stanga jos si in coltul din drerapta sus are un luft si se vede ca usa usor este inclinata spre stanga cu totul si se aude un zgomot infernal.In coltul unde atinge se vede pe mana o pulbere fina care cred eu ca este vopseaua de la usa si frecandu-se fier pe fier s-a format pulberea.
            Se poate regla din suruburi pe loc de la balamale sau trebuie data usa jos si impinsa pana ajunge pe pozitie ?
            Pot schimba suruburile de la balamale cu unele mai lungi un pic si sa pun pe partea cealalta o contrapiulita daca am loc ?
            Tin sa adaug ca suruburile cu cap de imbus sunt facute din fier mort si se strica imediat hexagonul cei care au montat usa puteau sa imi spuna si luam altele mai bune au uitat sa mentioneze acest lucru dar am aflat de la un coleg care se ocupa cu comercializarea suruburilor si altor piese, prin introducerea unui imbus in hexagon se cunostea ca era rotunjit si nu mai avea prindere.

            Comentariu

            • Consultant Tamplarie
              Moderator
              • 27.mai.2008
              • 904

              Balamalele permit reglajul? Daca este montata prost cu tot cu toc, ar trebui demontata si remontata?
              Puteti atasa foto cu usa, cat mai detaliate?

              Comentariu

              • alexstef
                Incepator
                • 13.ian.2006
                • 5

                Răspuns la: Reglaje usa metalica

                Am si eu o usa clasica chinezeasca cu o mica problema: nu ajunge sa se lipeasca de garnitura de pe toc si bate vantul pe acolo.
                Se incuie usor, nu scartie, dar are aceasta problema de etanseitate. Se poate regla sa se lipeasca de garnitura tocului ?

                Comentariu

                • cosmintr
                  Membru Marcant
                  • 30.iul.2006
                  • 568

                  Răspuns la: Reglaje usa metalica

                  Cumparati alte garnituri, sunt de marimi, si culori diferite si au autoadeziv pe ele.

                  Comentariu

                  • alexstef
                    Incepator
                    • 13.ian.2006
                    • 5

                    Răspuns la: Reglaje usa metalica

                    Am inlocuit garniturile vechi, problema persista. Raman cativa milimetri care nu pot fi acoperiti de garnitura...

                    Comentariu

                    • coretweaker
                      Membru Marcant
                      • 16.iul.2010
                      • 889

                      Răspuns la: Reglaje usa metalica

                      Postat în original de alexstef
                      Am inlocuit garniturile vechi, problema persista. Raman cativa milimetri care nu pot fi acoperiti de garnitura...
                      Normal ca persista fiindca n-ai cumparat garnituri cu grosimea potrivita.

                      Comentariu

                      • alexstef
                        Incepator
                        • 13.ian.2006
                        • 5

                        Răspuns la: Reglaje usa metalica

                        Postat în original de coretweaker
                        Normal ca persista fiindca n-ai cumparat garnituri cu grosimea potrivita.
                        M-ai luminat, ce sa spun...
                        Daca tu gasesti garnitura de grosimea unui deget, esti the best.
                        Revin la intrebarea mea: Se poate regla din balamale(suruburile inbus/imbus) sa preseze(sa se apropie) pe garnitura ? A incercat cineva varianta asta ? Vreau un raspuns la obiect.Multumesc.
                        Ultima editare de alexstef; 30.mai.2012, 09:23.

                        Comentariu

                        • coretweaker
                          Membru Marcant
                          • 16.iul.2010
                          • 889

                          Răspuns la: Reglaje usa metalica

                          Niste poze relevante din zona balamalelor ar ajuta mult.

                          Comentariu

                          • alexstef
                            Incepator
                            • 13.ian.2006
                            • 5

                            Răspuns la: Reglaje usa metalica

                            Pozele de la postul #4 din acest topic sunt identice cu usa cu probleme.

                            Comentariu

                            • cosmintr
                              Membru Marcant
                              • 30.iul.2006
                              • 568

                              Răspuns la: Reglaje usa metalica

                              Daca o garnitura nu ajunge, este o problema cu usa, daca nu ajunge puneti garnitura si pe toc si pe usa. Atunci ve-ti compensa grosimea respectiva. C-am mult un deget!

                              Comentariu

                              • Consultant Tamplarie
                                Moderator
                                • 27.mai.2008
                                • 904

                                Răspuns la: Răspuns la: Reglaje usa metalica

                                Postat în original de alexstef
                                Pozele de la postul #4 din acest topic sunt identice cu usa cu probleme.
                                Acea balama ar trebui sa permita reglarea pozitiei penru foaia de usa.

                                Comentariu

                                Procesare...