Montarea si reglarea usilor metalice

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • adrian25
    Incepator
    • 21.nov.2005
    • 1

    Montarea si reglarea usilor metalice

    Am cumparat o usa metalica Beyler model 2050. Vreau sa stiu cum se monteaza?
  • cr1stache
    Incepator
    • 16.nov.2005
    • 57

    #2
    usa pe laturi are niste placute metalice in dreptul lor dai in peretii de beton gauri cat mai adanci in gauri bagi bare de otel(fier beton) cat mai groase pe care le sudezi de placutele respective montezi aparatorile din tabla de la exterior si spatiul ramas intre pereti si usa il umpli cu spuma sau cu ciment, daca folosesti spuma a doua zi o tai pe cea care a iesit in afara si netezesti deasupra cu cu niste ciment.
    P.S.1 cimentul il amesteci cu putin aracet ca sa nu crape
    2 pe parcursul montarii inchizi usa de mai multe ori ca sa nu ai surpriza ca dupa aceea sa fie tocu stramb si sa nu o poti inchide

    Comentariu

    • contiu lucian
      Incepator
      • 30.ian.2006
      • 2

      #3
      Montare usa metalica

      Am o intrebare, dupa ce o usa metalica a fost instalata , penele se pot scoate sau pentru a repara peretele ele trebuie taiate?Va multumesc anticipat pentru orice raspuns care m-ar ajuta!

      Comentariu

      • KATALIN
        Membru Marcant
        • 25.ian.2006
        • 404

        #4
        usa metalica

        daca materialul de "umplutura"pe conturul tocului s-a intarit,se scot penele si se umplu golurile cu acelasi material(mortar,spuma poliuretan,etc.)
        KATA

        Comentariu

        • contiu lucian
          Incepator
          • 30.ian.2006
          • 2

          #5
          multumesc

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13005

            #6
            Nu este obligatoriu sa scoti penele, indiferent care este materialul folosit pentru umplutura.

            Poti sa le tai de la o adancime convenabila (0 - 2 cm), daca vrei sa le acoperi cu materialul de finisare si raman acolo fara sa deranjeje pe nimeni.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • break_noon
              Membru
              • 19.dec.2005
              • 138

              #7
              pene de lemn, taiate, apoi peste finisate
              hmmmm
              si in timp, acele pene se usuca mai tare, sau daca prind umezeala se maresc, si apar crapaturi in tencuiala din jurul lor.

              mai bine scoate penele, si finiseaza frumos, prin umplere cu spuma, sau gips, sau ciment

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13005

                #8
                Postat în original de break_noon
                pene de lemn, taiate, apoi peste finisate
                hmmmm
                si in timp, acele pene se usuca mai tare, sau daca prind umezeala se maresc, si apar crapaturi in tencuiala din jurul lor.

                mai bine scoate penele, si finiseaza frumos, prin umplere cu spuma, sau gips, sau ciment
                hai sa nu exageram. Poate nu sunt pene de lemn.
                Si daca sunt de lemn crezi ca o pana la o dimensiune de citiva cm se poate umfla atat de tare incat sa se umfle si sa duca la craparea tencuielii.
                Si daca este inglobata si astupata cu material crezi ca se m-ai umezeste.

                Sa pastram totusi proportiile, o usa de lemn se umfla citiva milimetrii la ditamai dimensiunea de 2x1 m.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • cuciuch daniel
                  Membru Marcant
                  • 31.oct.2005
                  • 358

                  #9
                  poate penele sunt de curcan, nu de lemn, atunci alea nu se umfla de la apa. si oricum chiar daca crapa sunt glafurile deasupra, si nu se vede , asa ca mai bine le lasati, intra mai putin material
                  va multumesc de raspunsuri.

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 13005

                    #10
                    Dar s-ar putea ca pe penele de curcan sa nu se prinda umplutura. nu stii ca daca este curcan american este plin de grasime si ce ne facem fara priza.

                    Asta cu economia de material este recomandata incepatorilor
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • cuciuch daniel
                      Membru Marcant
                      • 31.oct.2005
                      • 358

                      #11
                      era o gluma cu materialul, in legatura cu grasimea putem folosi axion.. e foarte bun.
                      va multumesc de raspunsuri.

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 13005

                        #12
                        M-am prins dar nu am vrut sa spun si din acest motiv am pus iconite.


                        Ca sa nu fiu de acord cu tine pot spune ca nu imi place axionul prefer fairy.


                        Hai ca poate se i-a lumea de noi ca facem reclama pe fata.

                        Imi place stilul tau.

                        Asta era un compliment.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • sorel
                          Incepator
                          • 29.apr.2006
                          • 4

                          #13
                          Usa metalica

                          Am si eu doua intrebari referitoare la montarea unei usi metalice la intrarea in apartament:
                          1. Care credeti ca este cea mai buna solutie pentru prindere: bari de fier beton sudate sau holtszuruburi?
                          2. Dar pentru incarcare: spuma, ciment, etc.
                          In speranta ca voi obtine solutia cea mai buna, va multumesc.
                          Vreau sa ma informez!

                          Comentariu

                          • klaus
                            Membru Marcant
                            • 24.iun.2005
                            • 959

                            #14


                            Viata e complexa si are multe aspecte...

                            Comentariu

                            • miki_ro
                              Incepator
                              • 06.iun.2006
                              • 3

                              #15
                              Usa metalica montata prost

                              Usa metalica de la intrarea in apartament a fost montata stramb. In urma reclamatiei, au venit din nou si au incercat sa o indrepte, dar nu prin ridicarea tocului (e un pic inclinata din toc in partea dreapta) ci prin taierea cu freza in partea interioara a tocului, astfel incat usa sa se prinda in clanta usor si fara a fi necesara impingerea ei.

                              Acest lucru nu a dus la indreptarea tocului ci numai la o mai buna inchidere a usii (logic).

                              Dupa o alta reclamatie, vor sa vina sa ridice tocul (asta inseamna sa-l demonteze si sa-l sudeze din nou) si sa-mi puna shield-uri pe toc (acolo unde a fost taiat). Vanzatoarea asa mi-a spus, ca pe orice usa metalica se monteaza shield-uri... Este adevarat? Sau incearca doar sa-si micsoreze paguba?

                              Sa accept varianta ei (cu ridicarea tocului si montajul shildurilor) sau sa schimb usa cu totul?

                              Comentariu

                              Procesare...