Dimensionarea si montarea tamplariei din PVC

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • neroseu
    Incepator
    • 10.iun.2006
    • 2

    Dimensionarea si montarea tamplariei din PVC

    Recent a venit o firmulitza mica shi noua shi mi-au "instalat" geamuri termopan din aluminiu....nishte pushtani le-au pus...problema e ca au facut o treaba de 2 lei....cand incerc sa deschid geamurile prin aplecare (geamul se deschide spre stanga shi se apleaca- dubla deschidere) se ridica coltzul din dreapta jos shi mi se inclina geamul inspre stanga putzin... iar daca il "bruschez" putzin risc sa iasa din coltzul dreapta shi sa ramana prins in balamaua din stanga jos shi sus cu dubla deschidere de parca l-ash deschide in diagonala...teoretic ar trebui sa le dau cu geamurile in cap insa vreau sa corectez eu daca se poate...instalatzia de dubla deschidere(nu shtiu termenul tehnic) e de productzie italiana cica shi zdrangane fir-ar ea...
  • bigjoe
    Membru Marcant
    • 19.mai.2006
    • 481

    #2
    DA

    Da de ce sa corectezi mai tu?

    Respecta-te un pic eu i-am sunat si le-am facut capul calendar pentru ca mi-au lasat spatiu )de umplere) de 15 cm!

    Daca vrei tu iti trebuie scule serioase dar tu ai platiti si ai garantie.

    Serios: SUna-i LUNI si spune-le sa vina din nou!

    Succes!
    ai grija ..

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      #3
      Va sfatuiesc sa urgentati deplasarea la firma respectiva si sa va schimbe macar fereastra cu tot cu feronerie, asta cat mai aveti garantie - daca bineinteles ati primit asa ceva.

      La urma urmei folositi si organele de stat care apara consumatorul (OPC).

      Este posibil sa fie doar probleme la feronerie dar nu dvs. trebuie sa remediati problema ci dumnealor.

      P.S. Chiar au fost 15 cm????????????????????

      Comentariu

      • danhome_52
        Membru Marcant
        • 26.dec.2005
        • 749

        #4
        Salut!
        E destul de greu fara a vedea mecanismul!
        Principiul de actionare e putin diferit de la un model la altul.Cele trei pozitii ale manerului corespund cu deplasarea rolelor pe diferiti blocatori fixati pe toc.Daca nu se coreleaza blocarea/deblocarea partilor pentru fiecare deschidere se cam amesteca miscarile.
        Cel mai corect ar fi sa apelezi la cineva care stie ce sa "vada" la mecanism,in eventualitatea ajustarii tijelor de actionare sau repozitionarea blocatorilor.
        Cu putina atentie pentru a nu deforma parti ale mecanismului si a nu sparge geamul poti incerca un reglaj.
        Bafta!

        Comentariu

        • D_G_N
          Incepator
          • 08.apr.2006
          • 66

          #5
          Re: DA

          Postat în original de bigjoe
          Da de ce sa corectezi mai tu?

          Respecta-te un pic eu i-am sunat si le-am facut capul calendar pentru ca mi-au lasat spatiu )de umplere) de 15 cm!

          Daca vrei tu iti trebuie scule serioase dar tu ai platiti si ai garantie.

          Serios: SUna-i LUNI si spune-le sa vina din nou!

          Succes!
          Rautate mica ce esti... si cu ce au umplut spatziu ala de 15 cm.....

          Comentariu

          • neroseu
            Incepator
            • 10.iun.2006
            • 2

            #6
            chestia nashpa e ca firmulitza e a unui prieten....care a shi montat...shi io is la mijloc acu shi m-am uitat la mecanism shi ochiu meu prost o facut un reglaj mai bun decat cel de meseriash )

            Comentariu

            • danhome_52
              Membru Marcant
              • 26.dec.2005
              • 749

              #7
              Cheama-l la o bere si explica-i situatia!
              Incercati sa reglati inainte de a 20-a!
              Totul se rezolva!

              Comentariu

              • klaus
                Membru Marcant
                • 24.iun.2005
                • 959

                #8
                eu traiesc cu o vaga impresie ca geamul la basculare se tine doar in balamaua de jos (in cazul de fata pe stanga) si in mecanismul de sus. Nu cred ca mai are alt punct de prindere in partea de jos (decat balamaua mentionata), deci nu ar avea din ce sa sara.
                Avand in vedere ca se misca spre balama, inseamna fie ca balamaua aia basculeaza stramb, fie e pozitionat deficitar mecanismul de rabatare din partea superioara, care impinge in geam
                Viata e complexa si are multe aspecte...

                Comentariu

                • maseruph
                  Incepator
                  • 09.apr.2007
                  • 14

                  #9
                  geam termopan

                  Am si eu o nelamurire si as vrea sa ma luminati un pic deoarece sunt complect in bezna.Plateam gazele 600 ron pe luna iarna.Am zis sa-mi pun centrala si geamuri termopan ca sa mai fac economie.Am constatat ca geamurile termopannu sunt ceeace am dorit eu.Se aude (stau la strada)si ceea ce vorbesc oamenii care trec pe strada.Am facut niste reparatii si am izolat geamurile cu folie pe interior ca sa nu le murdaresc si am constatat ca atunci cind bate vintul un pic mai tare aceasta folie se umfla inspre interior si la un geam chiar mi=a fost smulsa din banda adeziva.Inainte aveam doua rinduri de geam dar erau din lemn si nu se inchideau asa bine avind joc mare intre geam si giurgiuvea,motiv pentru care am hotarit sa le schimb.Am prins intre geamul termopan si toc o foaie de hirtie lata de 5 cm si dupa ce am inchis geamul am tras foaia foarte usor.Nu m-am interesat (documentat)inainte de a le punesi acum platesc.Deci rugamintea mea este sa-mi spuneti ce s-a gresit la montare si cum mai pot repara deoarece firma respectiva printr-un concurs de imprejurari nu mi-a dat nici factura si nici garantie iar ulterior s-au desfiintat.Detalii tehnice:
                  Tremopan aluminiu(bombat la exterior)cu trei camere(zic ei).
                  Geamul cu rama este pus pe tocul vechi de lemn (pentru a nu avea de reparat glafurile )
                  Distanta dintre rama geam termopan si toc lemn =2cm
                  Nu stiu ce sa va mai dau insa puteti sa-mi cere-ti voi

                  Comentariu

                  • termopane
                    Membru
                    • 24.nov.2007
                    • 138

                    #10
                    Luati-va altele!
                    Din pacate,cereti sfatul prea tarziu!Ati apelat la o firma care a lucrat de mantuiala si fara factura(chiar daca ati fi avut,nu v-ar fi folosit-firma s-a desfintat).
                    In plus,pentru izolare ati apelat la Aluminiu,probabil si fara bariera termica macar.Puneti tamplarie noua din PVC si sa speram ca nu vor mai face si altii greseala...
                    Termopane,termopane...hai sa punem la balcoane!Ieftin ca braga,ca a venit frigul.

                    Comentariu

                    • TDJ
                      Living Legend
                      • 10.apr.2006
                      • 2397

                      #11
                      Intradevar, dati totul jos si apelati la un producator serios de ferestre cu geam termopan si profile PVC.
                      Bineinteles, aveti si variante ieftine, dar sa nu va surprinda lipsa confortului.

                      Comentariu

                      • hard2bit
                        Incepator
                        • 07.feb.2008
                        • 1

                        #12
                        Montare sticla noua pe geam termopan

                        Buna, as dori sa stiu cum se monteaza o sticla noua pe un geam termopan vechi... sticla veche s-a spart ... as putea sa o montez eu, de exemplu, sau este necesar chem un om specializat....
                        Numai bine,
                        Alin

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15019

                          #13
                          Daca aveti indemanarea necesara, schimarea pachetului de geam termoizolant se poate face mai usor pentru ochiurile fixe si ceva mai greu pentru cele mobile, aici fiind necesar un reglaj cu ajutorul calelor.

                          Daca tot comandati geamul termoizolant la o anumita firma, acestia ar trebui sa va monteze gratuit geamul.

                          Comentariu

                          • AdelaTm
                            Incepator
                            • 13.apr.2007
                            • 83

                            #14
                            Etape montare ferestra cu geam termopan,PVC

                            As dori sa stiu cum se monteaza o fereastra cu ge-am termopan, la baie?Ce materiale se folosesc?ce unelte am nevoie?Si cum se demonteaza fereastra veche?
                            Am cumparat fereastra?

                            Comentariu

                            • AdelaTm
                              Incepator
                              • 13.apr.2007
                              • 83

                              #15
                              Fereastra este de la firma Beytech.Aveti experiente neplacute cu aceasta firma?E cu doua canate,din care unul e fix.Culoarea alb.

                              Comentariu

                              Procesare...