Ferestre termopan duble

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dizzzy
    Incepator
    • 05.oct.2011
    • 12

    #16
    Da Mircea G, vreau feronerie cu deschidere spre exterior.
    Nici eu nu am gasit asa ceva.
    Toti se uitau la mine ca la masini straine.
    Le Radet c'est moi!

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #17
      Am sapat si eu in alta parte pt a intreba daca se face asa ceva la noi .Raspunsul este ca se poate . Aveti un PM.
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • unique
        Incepator
        • 23.oct.2008
        • 52

        #18
        Postat în original de Mircea G
        Cert este ca problema lui robert , cu dublarea geamului , o aud tot mai des in ultima vreme .
        In tot cazul din toata problema ar trebui retinut ceva : noul tip de tocarie , prin eliminarea stratului de aer dintre cercevele , este o pierdere termica .
        Si eu sunt de acord cu dv.Am perdea pt lumina si atarna pana putin sub glaf.Am observat ca venea un curent rece pe sub ea...M-am mirat si am fost curios sa vad daca si ce diferenta de temperatura este intre ferastra si camera.
        Aseara afara erau -12 grade C (bucuresti)si am masurat temp la fereastra,cu perdeaua trasa,unde termomentrul a aratat 14 gr C


        si apoi am pus termometrul pe calorifer(fara caldura) unde term a masurat 19-20 gr C



        Nu am mai dat drumul la calorifer si nici la AC de 5 zile,deci am masurat temp fara nici o sursa de caldura.Usa e din pvc si inchisa mereu(90 %),tamplaria pusa acum 3 ani,intre geamuri nu are argon,dar are granule absorbante.Am 2 pereti exteriori:1 cu fereastra pe care l-am izolat cu 5cm polistiren expandat vara trecuta si 1 perete lateral,care este apropiat de peretele blocului vecin,pe care am pus polistiren expandat de 2cm.
        In acest moment am in camera 22 grade fara nici o sursa de caldura.Poate doar calculatorul si monitorul
        Cred ca daca as fi avut fereastra dublata,cu spatiu intre tamplarie,ar fii crescut temp.
        Din pacate fereastra este pusa cam pe mijlocul peretelui si nu ar mai avea rezistenta de prindere pt a 2 a fereastra.Pana si perdeaua e o "mica bariera" pt aerul rece format pe fereastra.
        Am ajuns la concluzia ca fereastra e punctul slab prin care transferul termic cu exteriorul se face lejer...
        Asta toamna la o scoala,unde peretii aveau cca 40 cm grosime,se faceau lucrari de izolare exterioara cu polistiren expandat de 10cm.Nu stiu date tehnice,nu cunosc dar cred ca peretii aia erau indeajuns de grosi.Eu as fi ales sa dublez ferestrele.
        Pt fereastra mea,ce solutii mai ieftine pt izolare termica credeti ca as putea sa aplic,avand in vedere ca la interior am pe perete polistiren de 5 cm iar fereastra e pusa pe mijlocul grosimii peretelui si vreau sa am lumina zilei in acelasi timp?

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #19
          N-am vazut pina acum un geam termopan pe care sa pun mina si sa nu fie extrem de rece . Indiferent ce tratament are sau cite foi . Daca diferenta dintre temperatura de pe fata interioara este cu numai citeva grade mai mica decit temperatura din casa , incep formarea curentilor de aer si pa caldura sau confort.
          Pina la o solutie de geamuri cu tocarie " stas " , vedeti si ASTA.
          Eu voi face niste rame de lemn in afara geamului actual , pe care voi monta alta sticla izolanta .
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • cosmintr
            Membru Marcant
            • 30.iul.2006
            • 569

            #20
            Referitor la idee de mai sus am folosit-o si eu la noi in oras, la cladiri monument istoric care legea obliga la reabilitarea ferestrelor, noi am pastrat prima fereastra exterioara(reconditionata). S-a taiat tocul, si s-a montat tamplarie cu geam termopan la interior. Arata chiar bine, este mai greu la montaj.

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #21
              Doua poze slabute facute azi . Este vorba de un geam termopan , lemn stratificat , geam cu vitraliu , gratii bengoase si o dublura cu acrilat banuiesc . Calitatea geamului dovedeste ca bani exista dar nevoia te invata .
              Acrilatul era montat fix pe o rama de aliminiu .
              Fișiere Atașate
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • Sandu_T
                Membru Marcant
                • 18.nov.2011
                • 313

                #22
                Postat în original de Mircea G
                N-am vazut pina acum un geam termopan pe care sa pun mina si sa nu fie extrem de rece . Indiferent ce tratament are sau cite foi . Daca diferenta dintre temperatura de pe fata interioara este cu numai citeva grade mai mica decit temperatura din casa , incep formarea curentilor de aer si pa caldura sau confort.
                Pina la o solutie de geamuri cu tocarie " stas " , vedeti si ASTA.
                Eu voi face niste rame de lemn in afara geamului actual , pe care voi monta alta sticla izolanta .
                Ce înseamnă tocărie stas?
                Ce înseamnă "extrem de rece"?
                Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

                Comentariu

                • Mircea G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12085

                  #23
                  Tocarie stas inseamna o tocarie clasica pvc cu geam termopan si deschidere spre exterior .
                  Extrem de rece ? Un geam/ sticla care are cu numai citeva grade mai putin decit temperatura din casa , este un RACITOR. Se formeaza curenti de aer si treptat raceste aerul din camera . Curentii de aer sint sursa cea mai mare de disconfort , dar am mai spus .
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #24
                    Vad ca subiectul nu intereseaza , dar eu am continuat sa studiez...
                    Zilele trecute am avut ocazia rara sa fac un test . In general acasa este greu de facut , din moment ce s-a scos tocaria veche si s-au montat termopane testul este imposibil , toti spune vai ce bine este acum , fata de porcariile acele de lemn .
                    Da , de multe ori problema vechilor geamuri este neetanseitatea ramei si sufla vintul , dar sticla ?
                    Exista rapoarte cu gradul de izolatie al sticlei termopan , dar n-am vazut unul al sistemului clasic . De ce ?
                    Proba :doua geamuri ca marime identice , unul de lemn cu sprosuri metalice , altul rama pvc sticla izolanta , la distanta de 3 m unul de altul , sub fiecare un calorifer care incalzea . Am pus mina pe sticla si : sticla de la geamul clasic CALDA , sticla de la termopan mult mai RECE .
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • Mindrunner
                      Incepator
                      • 30.ian.2012
                      • 7

                      #25
                      Da, si eu sunt dezamagit dupa ce am investit o groaza de bani in tocaraie pvc+ geam termopan.MirceaG intradevar ai dreptate, sunt pierderi la greu in astfel de ferestre.Eu am ajuns la acesasta concluzie facand teste cu o camera termo care nu lasa loc de dubii. Este socant sa descoperi pierderi insemnate pe marginea geamului pe toata lungimea tocului! Si nu este vorba de caliatea produselor. Am avut curiozitatea sa fac teste pe la mai multe cunostiinte asa ca am verificat toate marcile consacrate. Toate au aceeasi problema!
                      Fișiere Atașate
                      Ultima editare de Mindrunner; 03.mar.2012, 22:31.

                      Comentariu

                      • Consultant Tamplarie
                        Moderator
                        • 27.mai.2008
                        • 909

                        #26
                        Cu ce comparati aceste pierderi?
                        Faceti teste cu o fereastra clasica de lemn si apoi comparati?
                        Chiar nu inteleg discutia, nu or fi cele mai performante ferestre din lume dar nu cred ca este normal sa tragem concluzia ca ferestrele PVC cu geam termoizolant sunt catastrofale.
                        De ce vi se pare socant sa identificati pierderi pe zona inferioara, acolo unde avem toate conditiile negative privind circulatia aerului, nu uitati ca exista un rost de 5 mm in care nu avem geam termoizolant, perimetral, exista doar cate o bagheta si o garnitura!
                        Analizele energetice nu se fac neaparat punctul.

                        Comentariu

                        • Gamezcdr
                          Incepator
                          • 12.iul.2011
                          • 58

                          #27
                          Update: o cunostiinta si-a pus mai pus un rand de termopane pe langa cele existente dar la exterior si cu deschidere exterioara.

                          Comentariu

                          • Mircea G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12085

                            #28
                            Va permite sa faceti o poza , eventual sa ne spuneti unde a facut geamurile ?
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • Digix
                              Incepator
                              • 23.mai.2009
                              • 38

                              #29
                              Dacă doriți ferestre cu deschidere exterioară, vă pot ajuta eu.
                              Geamgiu din România

                              Comentariu

                              • Mircea G
                                Living Legend
                                • 14.ian.2007
                                • 12085

                                #30
                                Răspuns la: Ferestre termopan duble

                                Puteti pune o poza si eventual un pret la o fereastra 120x120 .
                                Ce tip de profile folositi ?
                                Instalatii verificari-revizii gaze

                                Comentariu

                                Procesare...