Grinzi nerindeluite

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • bogd1n
    Incepator
    • 04.aug.2008
    • 8

    Grinzi nerindeluite

    Am achizitionat 10 grinzi pentru a face in exterior o terasa si am omis faptul ca trebuie rindeluite pentru a avea un aspect frumos.
    Intrebarea mea ar fi cu ce scula as putea sa fac operatia asta fara a trebui demontate acestea. ... eventual ceva recomandari
  • finica
    Incepator
    • 07.mai.2010
    • 4

    #2
    Re: Grinzi nerindeluite

    Postat în original de bogd1n
    Am achizitionat 10 grinzi pentru a face in exterior o terasa si am omis faptul ca trebuie rindeluite pentru a avea un aspect frumos.
    Intrebarea mea ar fi cu ce scula as putea sa fac operatia asta fara a trebui demontate acestea. ... eventual ceva recomandari
    in mod normal cu o rindea electrica, (sau manuala) si apoi slefuite

    Comentariu

    • Consultant Tamplarie
      Moderator
      • 27.mai.2008
      • 903

      #3
      Depinde de starea in care se afla aceste grinzi si ce se doreste.
      Poate fi necesara o prelucrare mai importanta pentru a inlatura defecte majora ale suprafetlor este necesara o rindea electrica.
      Pentru finisarea usoara a suprafetei se poate slefui in doua maini, cu granulatie diferita si se va obtine o suprafata corespunzatoare, masinade slefuit electrica.

      Comentariu

      • Adamescu Ion
        Living Legend
        • 21.sep.2008
        • 1104

        #4
        Cu rindeaua electrica nu se va putea rindelui marginea grinzilor la imbinari si exista riscul sa rindeluiesti si ceva cuie.
        Slefuitoarele ar fi mai potivite, chiar daca este posibil sa ramina urme de la debitare.

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12229

          #5
          Ar trebui sa fiu tare " obosit " sa ma apuc de rindeluit niste grinzi ! Nu este o lucrare de amator si de facut cu scule " de mina " .
          .............
          Grinzile se pot monta asa cum sint si apoi , pe pozitie , imbracate cu scindura finisata , trasa pe masina , cu model ...cum doriti !
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • cosmintr
            Membru Marcant
            • 30.iul.2006
            • 567

            #6
            Buna, parerea mea este sa incercati sa faceti terasa cu grinzile asa cum sunt. Terasa va fii mai rustica, la sfarsit vopsiti toate elementele cu un pic de bait. Depinde de gusturi, eu le-as lasa asa. Daca doriti se pot rindelui cu o rindea electrica.

            Comentariu

            • Adamescu Ion
              Living Legend
              • 21.sep.2008
              • 1104

              #7
              Re: Grinzi nerindeluite

              Postat în original de bogd1n
              ...
              Intrebarea mea ar fi cu ce scula as putea sa fac operatia asta fara a trebui demontate acestea. ...
              Ce pot sa inteleg de aici?

              Comentariu

              • mihai bonda
                Membru
                • 29.ian.2012
                • 144

                #8
                Postat în original de bogd1n
                Am achizitionat 10 grinzi pentru a face in exterior o terasa si am omis faptul ca trebuie rindeluite pentru a avea un aspect frumos.
                Intrebarea mea ar fi cu ce scula as putea sa fac operatia asta fara a trebui demontate acestea. ... eventual ceva recomandari

                poti incerca cu un slefuitor cu banda cu granulatie de 60 pt a indeparta grosier asperitatile , apoi cu 80-100 , iar pt finisare poti folosi granulatie de 150-180 , apoi faci baituirea/lacuirea...succes

                Comentariu

                • paul_78
                  Membru
                  • 08.feb.2009
                  • 208

                  #9
                  ca sa va fie mai usor , cu rindeaua electrica fixata la 1,5 mm , iar in zona unde a-ti batut cuie va opriti si slefuiti cu masina de slefuit cu banda , daca aveti batute si contrvanturi sus ( cele sub forma ve v, pahare ), o sa va fie f greu de slefuit indiferent de metoda !

                  Comentariu

                  Procesare...