Apa in tocul tamplariei si montare plasa insecte

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • mcmihai003
    Incepator
    • 06.sep.2006
    • 30

    Apa in tocul tamplariei si montare plasa insecte

    Salut,

    Am doua lucruri pentru care m-ar ajuta niste sfaturi:
    - La geamurile termopan montate de firma care a izolat blocul se fomeaza fiecare iarna, in toc (in locul in care se pun penele pentru calarea geamului - am atasat si o poza cu locul in cauza) cantitati mari de apa.
    Apa asta nu stiu cum intra sau daca se formeaza chiar acolo insa dupa o vreme, daca nu scot eu plintele sa o sterg incepe sa miroasa in camera. Ce solutii as putea avea ?
    - Pentru aceleasi geamuri, am confectionat o rama pentru plasa de tintari, insa nu am tinut cont ca laturile orizontale ale tocului pe care urmeaza a fi fixata sunt mai in exterior decit cele verticale (foto atasat cu coltul tocului cu diferenta de nivel).
    Ca urmare, rama nu sta lipita de laturile verticale (foto atasat cu gapul).
    Poate are cineva o idee cu ce as putea umple rostul acela, insa sa fie cit de cit estetic ?

    Multumesc,
    Fișiere Atașate
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6869

    #2
    Răspuns la: apa in toc geam + montare plasa

    In rama geamului la baza din interior spre exterior nu aveti niste gauri ? In mod normal ar trebui sa fie niste orificii pe unde condensul sa fie evacuat , verificati asta , si daca nu le aveti va trebui sa le faceti .
    La problema cu "planeitatea" ramei cu plasa de tzantzari se pot dubla marginile cu pricina cu baghete plastic cu banda autoadeziva
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Consultant Tamplarie
      Moderator
      • 27.mai.2008
      • 903

      #3
      Răspuns la: Apa in tocul tamplariei si montare plasa insecte

      Acea cantitate de apa poate fi generata de condensul sau apei ajunsa din exterior, datorita neetanseitatii ganiturii exterioare dintre toc si geam. In mod normal, zona de sub geamul termoizolant trebuie sa aiba doua gauri (ovale, de circa 2cm fiecare) ce sa comunica cu prima camera aprofilului, cea la care sunt montate capacele de protectie de pe fata exterioara a tocului.
      Va atasez o schita cu modul de executie a acestor gauri de drenare condens. Verificati daca gaurile respective exista iar capacelele exterioare nu sunt acoeprite ca urmare a lucrarilor executate pe fatada blocului. In caz contrar, se vor descoperii sau se vor executa la fata locului, cu o masina de gaurit.
      Tamplaria trebuie sa aibaun singur plan in exterior si sa nu exste acea diferenta intre profilul orizontal si vertical. Tot ce puteti face este sa lipiti pe lateralele plasei de insecte doua profile din cauciuc, gasiti in comert variante autoadezive. Cautati un un profil care sa va acopere grosimea luftului, aveti si pentru acestea foto atasata.
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • mcmihai003
        Incepator
        • 06.sep.2006
        • 30

        #4
        Răspuns la: Apa in tocul tamplariei si montare plasa insecte

        multumesc amindurora !

        Comentariu

        • Consultant Tamplarie
          Moderator
          • 27.mai.2008
          • 903

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Apa in tocul tamplariei si montare plasa insecte

          Postat în original de mcmihai003
          multumesc amindurora !
          Ce ati facut pana la urma?

          Comentariu

          Procesare...