Tipuri de cherestea

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • foca_mare
    Incepator
    • 07.mai.2013
    • 5

    Tipuri de cherestea

    Salut. Ma poate lamuri cineva in ceea ce priveste diferentele dintre tipurile de cherestea ? Cherestea netivita, tivita aburita lunga, tivita scurta. Pentru cei din domeniu banuiesc ca sunt familiare ca o a doua limba notiunile, dar pentru mine ca amator ... Multumesc fain.
  • Consultant Tamplarie
    Moderator
    • 27.mai.2008
    • 909

    #2
    Răspuns la: Diferente tipuri cherestea

    Tivirea cherestelei reprezinta operatiunea de prelucrare a marginilor, astfel incat nu vom avea scoarta pe grosimea acesteia ci fata curata.
    Cheresteaua scurta sau lunga reprezinta de fapt intervale de lungime pentru produsele respective, de exemplu cheresteaua scurta are sub lungimea de 2m iar lunga peste aceasta dimensiune. Lungimile exacte sunt specificate de fircare producator, in functie de calitatea lemnului.
    Aburirea se refera la unproces de tratament termic aplicat cherestelei. Se realizeaza un tratament cu abur in diverse tipuri de instalatii pentru a imbunatatii calitatea, in special uniformizarea culorii si calitatile tehnologice. Timpul de aburire poate sa difere in functie de necesitatile beneficiarului cherestelei.

    Comentariu

    • amicu
      Incepator
      • 23.iun.2013
      • 72

      #3
      Răspuns la: Diferente tipuri cherestea

      Postat în original de consultant tamplarie
      tivirea cherestelei reprezinta operatiunea de prelucrare a marginilor, astfel incat nu vom avea scoarta pe grosimea acesteia ci fata curata.
      Cheresteaua scurta sau lunga reprezinta de fapt intervale de lungime pentru produsele respective, de exemplu cheresteaua scurta are sub lungimea de 2m iar lunga peste aceasta dimensiune. Lungimile exacte sunt specificate de fircare producator, in functie de calitatea lemnului.
      Aburirea se refera la unproces de tratament termic aplicat cherestelei. Se realizeaza un tratament cu abur in diverse tipuri de instalatii pentru a imbunatatii calitatea, in special uniformizarea culorii si calitatile tehnologice. Timpul de aburire poate sa difere in functie de necesitatile beneficiarului cherestelei.
      si uite asa foca_mare a luat la cunostinta si a uitat un lucru elementar "multumesc"
      un lucru bine facut iti ia o unitate de timp , iar un lucru facut prost iti ia dublu.

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6701

        #4
        Răspuns la: Tipuri de cherestea

        Lasa ca nu se moare fara un multumesc ... important e ca toti beneficiem de informatie
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • Consultant Tamplarie
          Moderator
          • 27.mai.2008
          • 909

          #5
          Răspuns la: Tipuri de cherestea

          Nu este nici o problema legata de multumiri, nu este o conditie obligatorie.
          In schimb, un feedback despre rezolvarea problemei sau alte aspecte ce tin de clarificarea solutiilor si eventual impresii de la punerea in opera ne sunt utile tuturor. De multe ori utilizatorii pot avea experiente similare daca nu identice, iar ajuta unele raspunsuri despre solutionarea practica a problemelor discutate.

          Comentariu

          • adriann
            Incepator
            • 28.sep.2010
            • 70

            #6
            Buna ziua. Nu are legatura cu intrebarea initiala din topic, insa tot referitor la tipuri de lemn - Incerc sa gasesc undeva in Bucuresti sau in imprejurimi un loc de unde pot cumpara diverse tipuri de lemn de esenta tare (nuc, cires, tei). Nu-mi trebuie cantitati industriale, ci ar fi ok si cate o scandura din fiecare, intrucat imi trebuiesc pentru cateva mici proiecte DIY.

            Are cineva idee despre un asemenea magazin de cherestea?
            Multumesc.
            Ultima editare de Consultant Tamplarie; 28.aug.2013, 11:49.

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #7
              Răspuns la: Tipuri de cherestea

              Postat în original de adriann
              Nimeni? Nici o idee?
              Incercati la astia : http://www.holver.ro/
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • Consultant Tamplarie
                Moderator
                • 27.mai.2008
                • 909

                #8
                Răspuns la: Tipuri de cherestea

                Greu de gasit surse de aprovizonare pentru mici proiecte. Ati rezolvat ceva?

                Comentariu

                • adriann
                  Incepator
                  • 28.sep.2010
                  • 70

                  #9
                  Răspuns la: Tipuri de cherestea

                  Foarte greu de gasit, intr-adevar. Am vorbit doar la telefon cu cei de la holver si a ramas sa ajung intr-o zi la ei sa-mi aleg ceva. M-am uitat recent la un clip al unui tamplar american si e uimitor cum ei pot da o fuga pana la "lumber yard" in cartier si isi pot alege aproape orice tip de lemn (nuc, cires, artar, plop, mesteacan etc.), in orice cantitate... Mai avem pana acolo

                  Comentariu

                  • Consultant Tamplarie
                    Moderator
                    • 27.mai.2008
                    • 909

                    #10
                    Răspuns la: Tipuri de cherestea

                    Ati reusit achizitia materialelor necesare aplicatiei? Ce pret ati obtinut?

                    Comentariu

                    • adriann
                      Incepator
                      • 28.sep.2010
                      • 70

                      #11
                      Răspuns la: Tipuri de cherestea

                      Inca nu am ajuns acolo din pacate, dar o sa revin in cateva zile si va spun ce am obtinut.

                      Comentariu

                      • foca_mare
                        Incepator
                        • 07.mai.2013
                        • 5

                        #12
                        Răspuns la: Tipuri de cherestea

                        In primul rand multumesc x 2 pentru toate raspunsurile postate. Nu aveam notificarile activate si nu am realizat ca am primit raspunsuri.

                        @Adriann & Consultant Tamplarie. Eu am fost la Holver( Bucuresti ) si se poate achizitiona cherestea la cantitati mici. Conditia este sa se cumpere o "bucata intreaga" din orice produs, fie ca vorbim de cherestea sau de placi incleiate, placaj etc. Calitatea este premium, preturi pe masura. Eu am luat de la ei ceva lemn de meranti.

                        In Bucuresti am mai gasit cateva locatii de unde am luat ceva cherestea in Bucuresti, in zona Valea Cascadelor si in Militari spre iesireape centura ( ateliere unde se face mobila din lemn masiv ). Daca se doreste pot oferi informatii suplimentare.

                        Toate cele bune

                        Comentariu

                        • berbondac
                          Incepator
                          • 25.nov.2014
                          • 1

                          #13
                          Răspuns la: Tipuri de cherestea

                          Salut,

                          Sa imi fac o idee despre preturile acestor placi, cam cat a costat si ce dimensiune avea cheresteaua? Stai in partea de vest a capitalei? In Este/nord sau sud sti de ceva magazine? Ceva online sti cumva? caut de zor si nu gasesc nimic.

                          Multumesc!

                          Comentariu

                          • doublez
                            Incepator
                            • 04.ian.2012
                            • 13

                            #14
                            Răspuns la: Tipuri de cherestea

                            Mi-am cumparat si eu ceva scule de tamplarie: fierastrau circular, router (freza), fierastraie japoneze si alte povesti vazute pe youtube si acum vreau sa cumpar niste lemn (in zona Campina). Stie cineva un furnizor?

                            Comentariu

                            • Consultant Tamplarie
                              Moderator
                              • 27.mai.2008
                              • 909

                              #15
                              Răspuns la: Tipuri de cherestea

                              Ce fel de lemn doriti sa achizitionati?

                              Comentariu

                              Procesare...