Reglare usi interior din PAL

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cris2d2
    Incepator
    • 21.dec.2006
    • 72

    Reglare usi interior din PAL

    Am observat, de ceva vreme, ca o usa de interior se inchide mai greu, in partea de sus fiind mai departata de toc cand decat in partea de jos, cand este inchisa. Ma gandesc ca un reglaj din balamale ar rezolva problema, dar nu stiu cum se face acest reglaj (usile au fost montate de mesterii care au amenajat interiorul cand am construit mansarda).

    In pozele atasate se observa o gaura prin tocul usii, in drept cu balamaua, in capatul gaurii fiind un surub strans care, daca incep sa-l desurubez, se opreste in PAL-ul tocului (surubul nu este centrat pe gaura si nu poate fi desurubat prea mult, cam 2 mm). Acest surub realizeaza apropierea sau departarea balamalei fata de toc?

    Va rog sa-mi spuneti cum pot regla aceasta usa.
    Fișiere Atașate
  • mirceaknap
    Living Legend
    • 05.mar.2011
    • 1412

    #2
    Răspuns la: Reglare usi interior din PAL

    Slabiti acel surub, balamaua va fi libera,o puteti regla,cand considerati ca balamaua este reglata strangeti surubul.

    Comentariu

    • cris2d2
      Incepator
      • 21.dec.2006
      • 72

      #3
      Răspuns la: Reglare usi interior din PAL

      Am incercat aceasta metoda, dar balamaua nici nu se clinteste.

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6701

        #4
        Răspuns la: Reglare usi interior din PAL

        Din acel surub ingropat se regleaza balamaua ; mai strans vine balamaua intr o parte si destrans in cealalta ?
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • Consultant Tamplarie
          Moderator
          • 27.mai.2008
          • 909

          #5
          Răspuns la: Reglare usi interior din PAL

          Din acel surub se slabeste strangerea adaptorului in care intra suruburile de fixare ale balamalei. Cea mai ieftina varianta de adaptor este din plastic si pentru a misca balamaua, trebuie fortat putin deoarece surubul balamalei taie cant in adaptor. Utilizati un varf de surubelnita, cu atentie sa nu deteriorati tocul, pentru a departa balamaua de toc.
          Adaptorul din toc, ce are acel surub de strangere este in foto atasata.
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • TLGTLC
            Incepator
            • 02.oct.2006
            • 14

            #6
            Răspuns la: Reglare usi interior din PAL

            Buna ziua! Am schimbat acum o saptamana usile interioare ale apartamentului cu usi de la Dedeman ( Mdf...din alea chinezesti) care nu au balamale reglabile. La montaj totul a fost in regula insa a doua zi, trei dintre ele nu mai stau pe pozitie atunci cand le lasi deschise. Se inchid singure. I-am chemat din nou pe baieti sa l;e faca ceva si au spus ca nu se poate face nimic decat reluand montajul, adica dat din nou tocul jos si remontat. Acest lucru iese din discutie si ma gandeam daca se pot inlocui balamalele nereglabile cu unele reglabile. Se poate sau nu? A mai facut cineva asa ceva? Sau daca cunoasteti vreun truc, smecherie....ceva ca sa pot sa le fac sa mearga mai greu si astfel usile sa ramana pe pozitie?

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6701

              #7
              Răspuns la: Reglare usi interior din PAL

              Mesterii aia nu au pus tocurile la boloboc ! Ar trebui sa i tregeti bine de urechi .
              Incercati sa puneti o saiba grower pe stutul de la balamale ( insa se va ridica putin foaia de usa - si trebuie vazut sa se poata si inchide usa )
              Ultima editare de coby; 17.aug.2014, 23:08.
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • TLGTLC
                Incepator
                • 02.oct.2006
                • 14

                #8
                Răspuns la: Reglare usi interior din PAL

                Culmea ca nemernicii au pus tocurile la boloboc si arata corect, am fost de fata. Cred ca peste noapte a lucrat spuma si s-au mai miscat. Oricum nu mai am ce sa le zic ca ti-am spus ce au zis: se scoate din nou tocul si se repune. Dupa dezastrul care a fost in casa eu asa ceva nu mai fac pentru ca de abia am scos casa la lumina. Din pacate, balamalele sunt dintr-o bucata si nu cred ca am vreo sansa sa introduc vreo saiba .De asta ma gandeam sa le inlocuiesc cu balamale reglabile dar nu stiu daca se poate. Pun poze ca sa vezi poate imi dai vreo idee. Multumesc!
                Fișiere Atașate
                Ultima editare de TLGTLC; 17.aug.2014, 23:53.

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6701

                  #9
                  Răspuns la: Reglare usi interior din PAL

                  La tipul acesta de balamala din poza pare ca are un " nit " care uneste cele 2 piese , de pe toc si respectiv usa ; acel nit trebuie schimbat ( cred ) cu un surub lung si la capat montata o piulita cu autofixare ( care are la un capat pe interior un plastic ce impiedica desfiletarea ) .
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • Consultant Tamplarie
                    Moderator
                    • 27.mai.2008
                    • 909

                    #10
                    Răspuns la: Reglare usi interior din PAL

                    Solutia corecta presupune demontarea si remontarea acestei usi. Restul artificiilor nu vor reusi decat sa aduca un minus la capitolul estetic, fara rezultate notabile.
                    Usa o fi fost pusa la poloboc insa trebuie asteptat sa se usuce spuma poliuretanica un timp suficient de lung. Foaia de usa se monteaza de regula a doua zi sau cel putin nu se scot elementele de fixare interioara toc daca nu aveti prinderi mecanice pe toc.
                    Este neplacut sa gauresti tocul acum insa daca nu a fugit prea mult si daca trocul permite, singura posibilitate este sa se incerce fixarea mecanica pe zonele ce au "fugit".

                    Comentariu

                    • TLGTLC
                      Incepator
                      • 02.oct.2006
                      • 14

                      #11
                      Răspuns la: Reglare usi interior din PAL

                      Postat în original de coby
                      La tipul acesta de balamala din poza pare ca are un " nit " care uneste cele 2 piese , de pe toc si respectiv usa ; acel nit trebuie schimbat ( cred ) cu un surub lung si la capat montata o piulita cu autofixare ( care are la un capat pe interior un plastic ce impiedica desfiletarea ) .
                      Scuze ca nu mai dat nici un semn de viata dar pana am terminat cu glafurile si curatenia....a durat ceva. Vroiam sa-ti multumesc pentru solutia data pentru ca.....a mers!!! Deja ma obisnuisem cu ideea ca am avut ghinion si usile mele nu vor sta ca lumea insa ieri am avut in sfarsit timp sa ma ocup de ele. Am facut asa cum mi-ai spus cu surubul si a mers foarte usor . Nu am facut decat la balamaua de jos( usile au 3 balamale pe toc) si usile stau super bine. Nici nu stii cat ma bucur ca am gasit o solutie ca tare rau imi parea de banii dati pe usi si rezultate....stii tu, ca la noi la romani. Oricum, multumesc inca o data pentru sugestie!

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6701

                        #12
                        Răspuns la: Reglare usi interior din PAL

                        Cu mare placere
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        Procesare...