Rulouri exterioare, furnizori

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Yellow
    Incepator
    • 03.sep.2006
    • 30

    Rulouri exterioare, furnizori

    Buna ziua,
    Am ajuns la rulourile exterioare cu construitul casei, ma intereseaza firme care se ocupa de asa ceva.
    Am cerut ceva oferte de rulouri, de la firme gasite pe net, vad un dezinteres total.
    La MCA GRUP am primit raspuns ca nu se descurca sa citeasca planul de executie si oricum nu monteaza, dar sa ma duc eu sa fac masuratorile si imi fac ei o oferta sa mi le puna in brate.
    La jaluzeleexterioare-solar.ro am dat telefon, am trimis planurile si cu asta s-a terminat discutia.
    La Peda Ambient la fel.
    Am primit o singura oferta, absolut astronomica ca pret (cca 12.000 EUR total), prin comparatie cu informatiile pe care le gasesc pe net.
    Ma intereseaza contacte de firme care se ocupa de rulouri exterioare.
    Multumesc anticipat pentru informatii.
  • Consultant Tamplarie
    Moderator
    • 27.mai.2008
    • 903

    #2
    Răspuns la: Rulouri exterioare, furnizori

    Ce varianta de rulou doriti?
    Luati la rand siteurile https://www.google.ro/search?output=...ti&btnG=Submit

    Comentariu

    • Yellow
      Incepator
      • 03.sep.2006
      • 30

      #3
      Răspuns la: Rulouri exterioare, furnizori

      Le-am luat la rand si am facut munca de tastat/vorbit la telefon degeaba. Am explicat pe telefon, am intrebat daca fac asa ceva, dupa care mi-am pierdut timpul scriind mailuri cu explicatiile, ca raspunsuri nu s-au vazut.
      Caut rulouri suprapuse, din care doua au dimensiuni mari (3.4m, respectiv 4.3m). Mai sunt inca doua de dimensiuni rezonabile.
      Momentan sunt in Franta cu treaba, iar rulourile pentru care mi s-au propus penibile sume de 3-4000e bucata se gasesc aici - nu pe toate drumurile, dar destul de usor - , sunt facute cu lamele de 55mm in caseta de 25 sau 30 si un rulou din cele doua mari, cu motor somfy si telecomanda e cotat undeva la 1100e (+-, depinde de culoare, de cate telecomenzi vreau, daca vreau sa se si ridice si sa se faca umbrar, etc).
      Evident ca deja ma gandesc foarte serios sa comand aici si sa gasesc transport in Romania.
      In paranteza fiind spus, de cand am inceput casa, am inceput sa ma intreb daca nu cumva la scolile de constructori din Romania se predau obligatoriu cursuri de tepar, smenar si tupeu.

      Comentariu

      • Consultant Tamplarie
        Moderator
        • 27.mai.2008
        • 903

        #4
        Răspuns la: Rulouri exterioare, furnizori

        Uitati ceva preturi de referinta pentru Somfy: http://www.somfy.ro/downloads/hu/som...st_2014_ro.pdf
        Ati cerut o ferta la ei?

        Comentariu

        • Yellow
          Incepator
          • 03.sep.2006
          • 30

          #5
          Răspuns la: Rulouri exterioare, furnizori

          Somfy nu fac rulouri. Ei fac motoare, telecomenzi si diverse alte acareturi pentru rulouri.
          Un exemplu de oameni care fac rulouri xxl si de la care am luat cotatiile sunt https://www.ruedustore.fr/volet-roul...n-alu-xxl.html, max 4m.
          Un alt exemplu, fac pana la 6m sunt http://www.weisz.fr/volets-roulants-...geurs_438.html, ceva mai scumpi.

          Comentariu

          • Consultant Tamplarie
            Moderator
            • 27.mai.2008
            • 903

            #6
            Răspuns la: Rulouri exterioare, furnizori

            Este corect, sunt furnizori de sisteme de actionare. Ideea era sa discutati cu ei si sigur au parteneri care realizeaza produsele pe care le cautati.

            Comentariu

            • Ilie Madalina
              Incepator
              • 16.feb.2015
              • 4

              #7
              Răspuns la: Rulouri exterioare, furnizori

              Aveti tamplaria deja montata? Daca o aveti montata, nu mai puteti opta pentru rulouri suprapuse...ci doar aplicate.
              Referitor la automatizare, nu recomand motoarele somfy intrucat sunt mult prea scumpe, mergeti pe nice si veti vedea ca e cam aceeasi calitate, insa la un pret mult mai bun.

              Comentariu

              Procesare...