Usa pentru beci dimensiune atipica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dan_soim
    Incepator
    • 28.feb.2015
    • 10

    Usa pentru beci dimensiune atipica

    Salut,

    Am si eu urmatoarea problema: la casa de la tara trebuie sa schimb usa de la beci. Dimensiunile golului sunt ~ 157x95 cm, iar umiditatea este destul de ridicata.
    Am tot cautat o solutie si nu stiu ce fel de usa sa folosesc.
    Am sunat la diverse firme si mai toata lumea mi-a recomandat varianta usii de termopan.
    Problema este ca in beci vreau sa pastrez si ceva scule de gradina(electrice si pe benzina), iar usa din termopan nu cred ca asigura protectia necesara. O firma mi-a cerut 3000 RON pt o usa metalica cu dimensiunile specificate, suma prea mare din perspectiva bugetului meu.

    Asadar ce solutie (eventual si un producator/firma m-ar ajuta destul de mult) mi-ati recomanda pentru situatia de fata?
    Multumesc!
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #2
    Răspuns la: Usa pentru beci dimensiune atipica

    De ce nu va confectionati o usa din fier cu tabla , va trebuie doar un sudor priceput . Faceti rama din cornier si prindeti foaia de tabla pe rama .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • dan_soim
      Incepator
      • 28.feb.2015
      • 10

      #3
      Răspuns la: Usa pentru beci dimensiune atipica

      Multumesc pentru sugestie. Aceasta este intr-adevar o varianta.
      Nu stiu totusi ce incuietoare sa folosesc in cazul acesta: un lacat sau o broasca simpla? ( sunt preocupat de aspectul acesta deoarece pe ulita mea au mai fost vecini ale caror magazii au fost "pradate") Desigur, orice usa se poate deschide pana la urma, dar macar sa asigure un minim de protectie...

      Comentariu

      • Scifficus
        Membru Marcant
        • 23.iun.2013
        • 857

        #4
        Răspuns la: Usa pentru beci dimensiune atipica

        Foloseste profile rectangulare gen 40x40x3 pentru usa si toc, foaie de tabla mai groasa si o yala cu zavor electromecanic si dechidere pe baza de card/tag. Poti folosi si doua zavoare.

        Cititorul de card/tag se poate masca alaturi in zidarie intr-o pozitie mai atipica incat sa nu fie ghicit de binevoitori. Un strat de vopsea decorativa aplicata peste cititor nu afecteaza functionalitatea acestuia.

        Ramai dator cu un suc, ca nu-mi place berea.

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6865

          #5
          Răspuns la: Usa pentru beci dimensiune atipica

          Se poate monta orice fel de brosca chiar si cu butuc ( schimbabil ) - cost muult mai mic decat varianta propusa de mai sus si la fel de sigura . Se poate merge si pe cornier si pe rectangulara ...
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • Scifficus
            Membru Marcant
            • 23.iun.2013
            • 857

            #6
            Răspuns la: Usa pentru beci dimensiune atipica

            Cu cat mai mic?

            Eu ii pot oferi chit cu yala si cheie ( care o poate monta sau nu ) cititor de tag sau receptor pentru telecomanda, alimentator cu baterie pentru inca 5 deschideri in caz de pana de curent la doar 299 ron.

            Cornierul se poate flexa pe mai multe directii daca se trage de colturile usii. Poate doar sa foloseasca cornier de 50 cu 5 mm grosime.

            Comentariu

            • spik1
              Living Legend
              • 20.apr.2012
              • 2343

              #7
              Răspuns la: Usa pentru beci dimensiune atipica

              O usa serioasa se face din profile metalice rectangulare, la fel si tocul ei.
              La incuietoare eu nu mai folosesc de mult lacate sau yale. Incuietori artizanale pe baza de surub ascuns sau alte chichite sunt mult mai ieftine si mai eficiente.

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6865

                #8
                Răspuns la: Usa pentru beci dimensiune atipica

                Postat în original de Scifficus
                Eu ii pot oferi chit cu yala si cheie ( care o poate monta sau nu ) cititor de tag sau receptor pentru telecomanda, alimentator cu baterie pentru inca 5 deschideri in caz de pana de curent la doar 299 ron.
                Chiar un pret bun ; se poate face o prezentare intr un topic ? M ar interesa si pe mine asa ceva , merci .


                Postat în original de spik1
                Incuietori artizanale pe baza de surub ascuns sau alte chichite sunt mult mai ieftine si mai eficiente.
                Ceva modele ne oferiti ?
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • spik1
                  Living Legend
                  • 20.apr.2012
                  • 2343

                  #9
                  Răspuns la: Usa pentru beci dimensiune atipica

                  Cel mai simplu ar fi de genul antifurtului de roti auto.
                  O cheita speciala, surub/suruburi mascate...hotul nu sta sa gandeasca, da cu ciocanul sau cu ranga.
                  Lacatul sau yala sunt vulnerabile.

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6865

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Usa pentru beci dimensiune atipica

                    Postat în original de spik1
                    Cel mai simplu ar fi de genul antifurtului de roti auto.
                    O cheita speciala, surub/suruburi mascate...hotul nu sta sa gandeasca, da cu ciocanul sau cu ranga.
                    Lacatul sau yala sunt vulnerabile.
                    Tare asta ( nu mi a trecut prin cap asa ceva ) , merci !
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    Procesare...