Reparatie rulou exterior

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Bulinutza1
    Incepator
    • 16.nov.2009
    • 2

    Reparatie rulou exterior

    Buna ziua, am nevoie de un sfat in urmatoarea privinta:rulourile exterioare de la curte, mai precis caseta exterioara a ruginit, si as vrea sa le desfac pentru a le repara, vopsi.Nu reusesc sa le desfac, din ce imi dau eu seama sunt prinse cu nituri?Daca acelea sunt nituri, de ce scule am nevoie pentru a le desface?Si, care ar fi pasii de urmat pentru operatiunea de curatare-vopsire?Exista vreun spray special care curata rugina, sau le curat cu smirghel, apoi grund si vopsea?Am cautat pe internet accesorii pentru rulouri exterioare dar din cate am inteles nu se mai fabrica tipul acesta de caseta.Ar fi fost mai convenabil pentru mine sa schimb doar caseta, dar nu gasesc.
    Am pus in attach poza cu tipul de rulou exterior si o poza cu "surubul" de la caseta.
    Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
    Fișiere Atașate
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6866

    #2
    Răspuns la: Reparatie rulou exterior

    Normal ca sunt nituri ; se gaureste nitul cu un burghiu de 5-6 mm parca , asa se poate desface caseta , urmand ca la montaj sa puneti noi nituri . Slefuire zona afectata si matuire zona neafectata , apoi vopsire . O vopsea specifica doar pt metal , nu una universala care merge si pe lemn sau zidarie .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Bulinutza1
      Incepator
      • 16.nov.2009
      • 2

      #3
      Răspuns la: Reparatie rulou exterior

      Multumesc pentru raspuns.

      Comentariu

      • Consultant Tamplarie
        Moderator
        • 27.mai.2008
        • 903

        #4
        Răspuns la: Reparatie rulou exterior

        Va fi mai greu sa demontati si sa dezmembrati ruloul pentru a aplica straturile protectoare de vopsea. Daca nu aveti posibilitatea sa nituiti, se pot utiliza suruburi si piulite. Vopsirea se va face numai dupa curatarea ruginei cu banda abraziva, teoretic pana ajungeti la luciul metalic. Aplicati 1-2 straturi de grund si apoi vopsea. Pentru o aplicare mai usoara puteti utiliza vopsea la spray.

        Comentariu

        • ppcrst
          Incepator
          • 25.iul.2014
          • 73

          #5
          Răspuns la: Reparatie rulou exterior

          Am un rulou exterior alb din PVC cu actionare manuala. Din neatentie in momentul ridicarii am desfacut 2 lamele; rezultatul: in loc de un rulou continuu, acum am doua bucati de rulou. Ruloul este zidit in perete, inclusiv sinele verticale de ghidare. Stie cineva cum se repara, fara a fi nevoie sa daram peretii, pt a scoate caseta ?

          Comentariu

          • Consultant Tamplarie
            Moderator
            • 27.mai.2008
            • 903

            #6
            Răspuns la: Reparatie rulou exterior

            Ne aratati o foto cu ruloul respectiv?

            Comentariu

            • ppcrst
              Incepator
              • 25.iul.2014
              • 73

              #7
              Răspuns la: Reparatie rulou exterior

              Nu am si nici nu pot ajunge prea curand la locatie.
              Dar, ruloul arata ca si cel postat mai sus de utilizatorul " Bulinutza1", singura diferenta este ca la mine peretele imbraca sinele de ghidaj si jumatate din caseta.

              Comentariu

              Procesare...