Rulouri exterioare si apoi termoizolatie. Sau invers?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mariusbzro
    Incepator
    • 20.oct.2012
    • 23

    Rulouri exterioare si apoi termoizolatie. Sau invers?

    Salutare,

    Vreau sa-mi pun si eu rulouri exterioare din aluminiu la apartament. Am niste nelamuriri.

    1. In urma perforarii tocului de termopan pentru snur/panglica se pierde si din izolarea fonica putin? Oricum cand sunt trase rulourile atenueaza zgomotele de afara, dar cand sunt ridicate? Prin orificiul acela mic nu patrund zgomotele? Deloc sau aproape deloc? Zgomotul prin natura sa se strecoara prin orice orificiu. De exemplu, cand tin fereastra pe pozitia cu manerul la 45 de grade, pe microventilatie, se aud zgomotele putin.


    2. Vreau si sa termoizolez. Care e ordinea operatiunilor? Intai pun rulouri si apoi izolez? Sau invers? Sau nu conteaza. Ma gandesc ca daca intai izolez si apoi pun rulouri, acestea vor fi mai mici in latime si inaltime din cauza polistirenului de 2 cm pus pe exterior pe langa tocul fereastrei.


    Ce imi recomandati?
  • Consultant Tamplarie
    Moderator
    • 27.mai.2008
    • 909

    #2
    Răspuns la: Rulouri exterioare si apoi termoizolatie. Sau invers?

    Trebuie sa luati in calcul montarea ruloului atunci cand dimensionati fereastra sau termoizolatia. Daca aveti montata tamplaria termoizolanta, se poate utiliza un rulou aplicat pe tamplarie. Termoizolati si ulterior chemati echipa de masurare pentru a lua cotele pentru rulou. Daca se gaureste profilul din PVC pentru a trece snurul de actionare al ruloului, aceasta va avea o piesa ce acopera zona de gaurire (diametrul mic de regula -10mm) care asigura ghidarea si izolarea golului de trecere. Trecerea snurului de actionare nu este comparabila cu lasarea ferestrei pe microventilatie, impactul fonic ar trebui sa fie nesemnificativ. Practic depinde de cum lucreaza montatorul.

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6701

      #3
      Răspuns la: Rulouri exterioare si apoi termoizolatie. Sau invers?

      Postat în original de mariusbzro
      Salutare,



      1. In urma perforarii tocului de termopan pentru snur/panglica se pierde si din izolarea fonica putin? Oricum ...
      Cea mai mare prostie sa optati pt actionare cu snur !
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • Consultant Tamplarie
        Moderator
        • 27.mai.2008
        • 909

        #4
        Răspuns la: Rulouri exterioare si apoi termoizolatie. Sau invers?

        Postat în original de coby
        Cea mai mare prostie sa optati pt actionare cu snur !
        Ce varianta recomandati dvs.?

        Comentariu

        Procesare...