Ce fel de PVC sa aleg

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • clinton
    Incepator
    • 05.iun.2006
    • 3

    Ce fel de PVC sa aleg

    Salut

    Sunt la a treia saptamana de cautari si de informare cu privire la profilele de pvc. Cu cat auzi mai multe opinii cu atat e mai bine, insa iti dai seama ca datele problemei sunt mai vaste si incepi sa obosesti. Ajungi sa te intrebi ce feronerie folosesc firmele de montaj, ce sticla, ce garantie la lucrare dau, cu ce seriozitate lucreaza... etc. Intrebari la care nu iti poti raspunde decat dupa ce trec anii peste lucrarea in sine.

    Ca urmare lansez si aici cateva intrebari poate aveti experienta cu privire la aceasta problema. Am de ales intre profil Rehau cu 6 camere (nou aparut) de la Suki, profil Trocal 5 camere de la Optimedia, profil Deceuninck Zendow cu 5 camere de la Almet Grup sau profil Veka 5 camere de la Prestarea S.R.L.

    As dori un sfat din partea dumneavoastra cu privire la alegerea unuia din profilele respective cu mentiunea ca toate firmele ofera garantie 5 ani la lucrare mai putin cei care lucreaza cu Veka. Pretul variaza foarte putin. De geam nu va pot spune f mult decat ca e low e cu argon si ca unii il aduc din cehia, altii din anglia, altii din bacau. Dar cine ce si cum .. nu stiu. Daca aveti informatii si cu privire la firmele in cauza (din Iasi) este si mai bine.

    Multumesc
  • bigjoe
    Membru Marcant
    • 19.mai.2006
    • 481

    #2
    d

    Cele cu 4 5 6 camere sincer sunt risipa de bani. Daca iei cele cu 3 camere este mai mult decat suficient.

    Cei de la FLEXXELF sunt niste idioti,,din proprie experienta.

    Inceara cele GRECESTI cu profil de aluminiu...ori cat ar zice altii au la casa am toate de aluminiu si sunt foarte bune plus sunt mai mici ca dimensiuni ale tocului si nu sunt asa grosolane.

    Dar costa.
    ai grija ..

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13008

      #3
      Nu este risipa ca deja au preturi ca la 3 camere la unele firme.

      Alege o tamplarie care sa fie solida, feronerie nemteasca, nu lua profil turcesc, garantie 5 ani neaparat.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • clinton
        Incepator
        • 05.iun.2006
        • 3

        #4
        M-am decis la Rehau 6 camere (80 cm latime), 5 ani garantie lucrare, 30 profil, sticla englezeasca low e + ar feronerie nemteasca.. firma respectabila. Sper sa fie in regula si intr-un ceas bun.

        Merci de sfaturi... si feriti-va de "mesteri" din vecini si de sfaturile "pretioase" ale comerciantilor care par ca stiu tot ce vand. Cel mai bine e sa discutati cu un inginer care chiar participa la executarea lucrarii in acea firma si sa lasati la urma comercialul sa vorbeasca. Meseriasul e mai omenos si nu stie sa minta
        Bafta.

        Comentariu

        • bigjoe
          Membru Marcant
          • 19.mai.2006
          • 481

          #5
          da

          eee nu stie vrei sa pariem?

          o sa pierzi.



          LOL
          ai grija ..

          Comentariu

          • idg
            Membru marcant
            • 18.iun.2004
            • 321

            #6
            Postat în original de clinton
            M-am decis la Rehau 6 camere (80 cm latime), 5 ani garantie lucrare, 30 profil, sticla englezeasca low e + ar feronerie nemteasca.. firma respectabila. Sper sa fie in regula si intr-un ceas bun.

            Merci de sfaturi... si feriti-va de "mesteri" din vecini si de sfaturile "pretioase" ale comerciantilor care par ca stiu tot ce vand. Cel mai bine e sa discutati cu un inginer care chiar participa la executarea lucrarii in acea firma si sa lasati la urma comercialul sa vorbeasca. Meseriasul e mai omenos si nu stie sa minta
            Bafta.
            80cm latime?
            Intre altele, despre Rehau numai lucruri bune am auzit!
            Sa le stapanesti sanatos

            Comentariu

            • Ghitaoprea
              Membru
              • 24.mai.2006
              • 132

              #7
              Probabil 80 mm.

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13008

                #8
                Este bine 80 cm, fratilor.

                Sunt din alea la metru cub.


                Glumesc, uite ca ma amuz teribil pe forum. O zi minunata ceea ce va doresc si voua.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • clinton
                  Incepator
                  • 05.iun.2006
                  • 3

                  #9
                  logic ca 80 de mm. am gresit... se mai intampla.

                  dar de glafuri?/ ce parere aveti.. ce sa aleg ?

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 13008

                    #10
                    Eu sunt adeptul glafurilor de PVC. Le poti vedea in Praktiker.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    Procesare...