Fabrica Rehau, Deceuninck

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Fortune
    Incepator
    • 03.nov.2015
    • 8

    Fabrica Rehau, Deceuninck

    Ziua buna,

    Imi puteti spune unde sunt fabricate profilele Rehau (Euro 70 si Brillant) si Deceuninck (Zendow)? La firmele de tamplarie nimeni nu iti spune direct ce si ce nu este fabricat in Turcia. Incerc sa ma feresc de "turcisme", dar altii zic ca toata piata romaneasca este plina de Turcia, referitor la brandurile mentionate.
    Imi puteti detalia cam unde se fac acest gen de profile?

    Multam'
  • Redguard
    Membru
    • 05.iul.2013
    • 155

    #2
    Răspuns la: Fabrica Rehau, Deceuninck

    Zendow, se produce in Turcia, euro70, se produce in Polonia, Brilliant Design (din ce stiu eu), se produce in Germania.

    Este gresita abordarea, in "goana" dupa profile "nemtesti" se pot rata produse bune, faptul ca Zendow se produce in Turcia, nu inseamna ca nu poate fi un produs bun.

    Oricum, Veka alaturi de Schuco raman cam singurii producatori de profile care produc doar in Germania si toate seriile sunt de clasa A, deci un produs pe care scrie Veka sau Schuco este un produs "nemtesc" de clasa A.

    Sigur, doar profilul este "nemtesc" si de clasa A, produsul obtinut este unul absolut "romanesc", de aici incepe distractia, un produs bun inseamna multe alte lucruri decat profilul si tara de provenienta a acestuia.

    Comentariu

    • Fortune
      Incepator
      • 03.nov.2015
      • 8

      #3
      Răspuns la: Fabrica Rehau, Deceuninck

      Faptul ca se produce un profil in Turcia, "dupa tehnologie" germana zic eu ca este afectat de faptul ca se produce cu mana de lucru ieftina. Poate zic prostii, dar acest aspect cred ca duce si la un produs finit mai "ieftin" calitativ.
      Incerc sa nu acuz sau sa pun etichete, doar vreau sa nu ma trezesc cu un profil cu materiale de productie mai ieftine ptr ca nu ma documentez....

      Va rog sfaturi de la cei care sunt experimentati!

      Comentariu

      Procesare...