Cheder neetans

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gn77b
    Incepator
    • 14.nov.2010
    • 37

    Cheder neetans

    Salut

    Tocmai am descoperit aceasta problema. De citeva zile imi pare ca aud in vijiit slab in camera. M-am apucat de determinat cauza si se aude pe linga muchia cu balamalele, la cheder. Daca apas putin pe rama, vijiitul dispare. Imi pare ca si patrunde zgomot de afara pe acolo.
    Am examinat sistemul de fixare a balamalelor si nu-mi dau seama cum s-ar putea remedia. Si am mai remarcat ceva. Fereastra are si rabatare verticala. Vad ca balamaua de sus e prinsa intr-un mod care pare sa anuleze rolul chederului in acel loc. Vezi poza: https://i.imgur.com/Mbm1Qai.png
    E normal sa fie asa?

    De ce intreb aici, in loc sa sun la firma care le-a montat? Din motivele clasice de Dorel (exemplu: cremonul de la una din ferestrele de la balcon se stricase, au reusit sa-l repare doar dupa 2 incercari si au spart gresia de la pervaz din neantentie in acest timp etc).
    Fișiere Atașate
    Ultima editare de gn77b; 02.ian.2016, 16:14.
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6701

    #2
    Răspuns la: Cheder neetans

    Teoretic se poate regla balamaua astfel ca sa apropie usa de rama insa depinde si de garnituri ( daca sunt vechi si si-au pierdut proprietatile ) poate trebuie schimbate . Toata feroneria necesita intretinere periodica ( ungere / reglaje etc ) . Experimentand , se poate face de oricine , doar ca necesita rabdare si atentie .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • gn77b
      Incepator
      • 14.nov.2010
      • 37

      #3
      Re: Cheder neetans

      Multumesc pt. raspuns.
      Am o armata de scule pe acasa dar nu m-as baga pt. ca e ceva ce n-am mai facut inainte si totusi sint -11 grade afara
      Stiti daca exista vreun tutorial din care sa-mi fac o idee despre ce-i vorba inainte sa-mi bag nasul, in cazul in care hotarasc s-o fac?
      Ultima editare de gn77b; 02.ian.2016, 17:13.

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6701

        #4
        Răspuns la: Cheder neetans

        Material de lectura ar fi : http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...larie-termopan
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • Redguard
          Membru
          • 05.iul.2013
          • 155

          #5
          Răspuns la: Cheder neetans

          Postat în original de gn77b
          Salut

          Tocmai am descoperit aceasta problema. De citeva zile imi pare ca aud in vijiit slab in camera. M-am apucat de determinat cauza si se aude pe linga muchia cu balamalele, la cheder. Daca apas putin pe rama, vijiitul dispare. Imi pare ca si patrunde zgomot de afara pe acolo.
          Am examinat sistemul de fixare a balamalelor si nu-mi dau seama cum s-ar putea remedia. Si am mai remarcat ceva. Fereastra are si rabatare verticala. Vad ca balamaua de sus e prinsa intr-un mod care pare sa anuleze rolul chederului in acel loc. Vezi poza: https://i.imgur.com/Mbm1Qai.png
          E normal sa fie asa?

          De ce intreb aici, in loc sa sun la firma care le-a montat? Din motivele clasice de Dorel (exemplu: cremonul de la una din ferestrele de la balcon se stricase, au reusit sa-l repare doar dupa 2 incercari si au spart gresia de la pervaz din neantentie in acest timp etc).
          Da, e normal sa fie asa. Strangerea pe garnitura poate fi realizata prin actionarea unei piese de pe placa foarfeca (placa fixata in partea superioara a ramei mobile). Daca ai acces si vizibilitate acolo, terbuie identificata o piesa cu excentric in care se poate introduce un imbus, actionarea acelei piese (stanga/dreapta) regleaza presiunea pe garnitura. Operatiunea trebuie realizata cu un imbus profesional si cu "blandete". Nu la toate, insa la unele feronerii piesa respectiva este de calitate foarte proasta, folosirea unui imbus uzat sau de proasta calitate, impreuna cu actionarea de tip "romanesc" pot duce la deteriorarea iremediabila a acelei piese.

          Comentariu

          • gn77b
            Incepator
            • 14.nov.2010
            • 37

            #6
            Re: Cheder neetans

            Am reusit sa descopar cum se face treaba din topicul spre care m-a directionat coby. La mine nu sint chiar ca-n pozele de acolo, dar a ajutat ca sa-mi fac o idee. Problema s-a rezolvat si chiar patrunde si mai putin zgomot de afara.

            Comentariu

            • Consultant Tamplarie
              Moderator
              • 27.mai.2008
              • 909

              #7
              Răspuns la: Cheder neetans

              Daca s-a reglat feroneria, ganditi-va ca aceste garnituri se pot uza dupa ani buni de utilizare, devin rigide. Schimbarea garniturilor este de analizat.

              Comentariu

              Procesare...