Intretinerea tamplariei PVC

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • GabItz
    Incepator
    • 04.oct.2007
    • 44

    #46
    Uleiul (spray sau aplicator cu burete) si vaselina siliconica sunt cele mai indicate pentru mentinerea calitatilor garniturilor un timp indelungat. Vaselina "normala" (ca sa zic asa) - prin componentele ei - poate ataca cauciucul si in timp efectul sa fie exact opusul celui dorit.

    Comentariu

    • Plasma
      Incepator
      • 07.iun.2008
      • 13

      #47
      Va deranjez cu o intrebare : profile PVC Trocal, am pus scotch de hartie... nu se mai curata, am folosit un spray pentru curatat spuma , contine ACETONA... scotch nu mai este dar s-au matuit profilele ( sunt albe ) ! va rog din suflet ce ma sfatuiti sa fac acum ... nu as dori sa le schimb! Astept solutii de la dvs si va multumesc

      Comentariu

      • mikke
        Incepator
        • 03.aug.2009
        • 40

        #48
        Postat în original de Plasma
        Va deranjez cu o intrebare : profile PVC Trocal, am pus scotch de hartie... nu se mai curata, am folosit un spray pentru curatat spuma , contine ACETONA... scotch nu mai este dar s-au matuit profilele ( sunt albe ) ! va rog din suflet ce ma sfatuiti sa fac acum ... nu as dori sa le schimb! Astept solutii de la dvs si va multumesc
        Nu prea mai ai ce sa faci. In instructiunile de folosire ale tamplariei din PVC ar trebui sa scrie clar ca intretinere, curatarea lor nu se face cu solutii pe baza de diluant.
        vrei tamplarie din PVC? da-mi un mesaj si se rezolva

        Comentariu

        • musu
          Membru Marcant
          • 09.oct.2009
          • 417

          #49
          Tot auzind de dezlipirea foliei dupa montare, am zis "hai s-o fac si eu, sa nu raman cu ea pe geamuri". Ei bine, m-am plictisit sa o dau la toata casa, si acum, dupa un an de la montare, se dezlipeste perfect. Mare prostie cu grabitul dezlipirii foliei. Nu stiu ce profile aveti, eu am Komerling

          Comentariu

          • musu
            Membru Marcant
            • 09.oct.2009
            • 417

            #50
            Si am uitat: casa e la Sud aproape 100%

            Comentariu

            • morioka70
              Membru
              • 16.aug.2009
              • 296

              #51
              Postat în original de musu
              Tot auzind de dezlipirea foliei dupa montare, am zis "hai s-o fac si eu, sa nu raman cu ea pe geamuri". Ei bine, m-am plictisit sa o dau la toata casa, si acum, dupa un an de la montare, se dezlipeste perfect. Mare prostie cu grabitul dezlipirii foliei. Nu stiu ce profile aveti, eu am Komerling
              Postat în original de musu
              Si am uitat: casa e la Sud aproape 100%
              Păi, stai bre, musule, ce, matale compari Trocalul (sau Gealanul), de pe care ţipla abia se mai desface dupa juma' de an de stat in soare, cu KMG-ul (Kömmerling) sau Salamander, care-s doua din profilele de top? (si ca armare, si ca performante, si ca etansare, si ca tot ce vrei tu!)

              Comentariu

              • morioka70
                Membru
                • 16.aug.2009
                • 296

                #52
                Postat în original de morioka70
                Păi, stai bre, musule, ce, matale compari Trocalul (sau Gealanul), de pe care ţipla abia se mai desface dupa juma' de an de stat in soare, cu KMG-ul (Kömmerling) sau Salamander, care-s doua din profilele de top? (si ca armare, si ca performante, si ca etansare, si ca tot ce vrei tu!)
                Sa va intre bine-n cap:
                Fratilor, KÖMMERLING CHEMISCHE FABRIK GMBH este una din companiile cele mai renumite pe plan mondial in domeniul adezivilor pentru ferestre. Cand pomenesti despre dezlipirea usoara a foliei de protectie de pe un profil PVC, marca Kömmerling, chiar dacă profilul a stat un an de zile in plin soare, aceasta (folia) se va desface fara sa se rupă. Si cum naiba sa nu se desfacă usor, daca o mare parte din cifra lor de afaceri e realizata tocmai din vanzarea adezivilor pentru ferestre? Este ca si cum ai vorbi de funie in casa spanzuratului.
                Iar pe langa asta, firma KMG mai produce tot felul de rasini si adezivi de sigilat si lipit geamurile (sticla). Totodata produce adezivi pentru industria incaltamintei, cea auto, cea de constructii, a mobilei, etc. Nu degeaba in anul 2000 au fost cumparati de concernul american ADCO Global Incorporated, cu sediul in Carolina de Nord.

                Comentariu

                • sly123
                  Membru Marcant
                  • 24.iun.2010
                  • 309

                  #53
                  Postat în original de morioka70
                  Postat în original de morioka70
                  Păi, stai bre, musule, ce, matale compari Trocalul (sau Gealanul), de pe care ţipla abia se mai desface dupa juma' de an de stat in soare, cu KMG-ul (Kömmerling) sau Salamander, care-s doua din profilele de top? (si ca armare, si ca performante, si ca etansare, si ca tot ce vrei tu!)
                  Sa va intre bine-n cap:
                  Fratilor, KÖMMERLING CHEMISCHE FABRIK GMBH este una din companiile cele mai renumite pe plan mondial in domeniul adezivilor pentru ferestre. Cand pomenesti despre dezlipirea usoara a foliei de protectie de pe un profil PVC, marca Kömmerling, chiar dacă profilul a stat un an de zile in plin soare, aceasta (folia) se va desface fara sa se rupă. Si cum naiba sa nu se desfacă usor, daca o mare parte din cifra lor de afaceri e realizata tocmai din vanzarea adezivilor pentru ferestre? Este ca si cum ai vorbi de funie in casa spanzuratului.
                  Iar pe langa asta, firma KMG mai produce tot felul de rasini si adezivi de sigilat si lipit geamurile (sticla). Totodata produce adezivi pentru industria incaltamintei, cea auto, cea de constructii, a mobilei, etc. Nu degeaba in anul 2000 au fost cumparati de concernul american ADCO Global Incorporated, cu sediul in Carolina de Nord.
                  Faceti o confuzie majora intre Kommerling si KMG.
                  Sint total diferite firmele astea doua.La o cautare pe Google veti gasi KMG- Kraus Mafei ang Grainer , nicidecum KMG= Kommerling.
                  La asta adaugati ca profilul KMG este Made in Bulgaria,iar Kommerling- Made in Germany.

                  Comentariu

                  • musu
                    Membru Marcant
                    • 09.oct.2009
                    • 417

                    #54
                    ptr morioka70:

                    Bre, pare-mi-se tu faci niste grave confuzii: KBE e in acelasi concern cu Trocal si Kommerling, iar, aici, doar Kommerling si Trocal sunt clasa A, KMG-ul de care vorbeste e bulgaresc, deci nu se compara cu niciuna din cele mentionate

                    Comentariu

                    • Consultant Tamplarie
                      Moderator
                      • 27.mai.2008
                      • 904

                      #55
                      Orice tip de banda ar fi este bine sa respectati instructiunile marcate pe aceasta si cele ale furnizorului de tamplarie.
                      La ce va poate folosi pastrarea nejustificata a folie de protectie?
                      Decat un risc inutil mai bine o tamplarie curata, fara folie.

                      Comentariu

                      • morioka70
                        Membru
                        • 16.aug.2009
                        • 296

                        #56
                        Postat în original de Plasma
                        Va deranjez cu o intrebare : profile PVC Trocal, am pus scotch de hartie... nu se mai curata, am folosit un spray pentru curatat spuma , contine ACETONA... scotch nu mai este dar s-au matuit profilele ( sunt albe ) ! va rog din suflet ce ma sfatuiti sa fac acum ... nu as dori sa le schimb! Astept solutii de la dvs si va multumesc
                        Doamne, Dumnezeule! Ce simplu ar fi fost dacă in loc de acetonă foloseaţi gumă de şters.
                        Da, aţi citit bine, guma de sters curăţă lipiciul până si de pe sticle, mai ales de pe cele cu etichete greu de curătat (eticheta trebuie să fie umezită bine de tot inainte). Si cu atat mai bine curăţă lipiciul lăsat de o banală bandă adezivă pentru hartie (scotch).
                        Trebuie frecat locul cu guma de sters pana adezivul se duce complet, iar locul respectiv nu mai este lipicios cand daţi cu degetul. Guma trebuie să fie tot timpul curată, altfel intindeti mizeria amestecată cu lipici pe o zona si mai mare. Pentru asta se freacă guma de sters de o bucată de lemn (scândură ordinară), ca să o curăţaţi din cand in cand de mizerie. Apoi, cu guma curată, se revine si se continuă operatia de stergere. La final se spală zona pătată cu o cârpă inmuiată in apă (eventual călduţă) si putin săpun. Atât si nimic mai mult! Se şterge locul respectiv cu o cârpă uscată. Ati văzut ce simplu era?
                        Guma de sters nu distruge, nu atacă chimic materialul si nu este abrazivă, ca să zici că zgârie.
                        Cred c-o să fac scurtă la mana de câte ori am scris aceasta recomandare, cu guma de şters. Asta e a treia oara cand o scriu pe forumul Misiunea Casa. Dar degeaba, văd că tot nu se-nvaţă lumea minte. Foarte bine, atunci dati cu acetonă (sau orice alt diluant) pe rama din PVC a ferestrei, apoi veniti si plangeti cu lacrimi de crocodil pentru prostia pe care ati facut-o! Din păcate, pata lăsată de acetonă asa va rămâne în veci.

                        Comentariu

                        • bardezi
                          Membru
                          • 21.ian.2008
                          • 242

                          #57
                          Cu ce curat vopseaua lavabila de pe timplaria PVC [rehau] cu decor de stejar auriu?
                          Sunt citiva stropi, dar este chiar la nivel vizual si nu pot sa trec cu vederea !!!
                          Am incercat cu solutie de geam si nu a mers.
                          Culmea! nici de pe garnitura de cauciuc nu s-a luat!

                          Comentariu

                          • bardezi
                            Membru
                            • 21.ian.2008
                            • 242

                            #58
                            revin cu intrebarea...

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 13007

                              #59
                              Ce lavabila este de nu vrea sa se ia cu o carpa umeda?
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              • bardezi
                                Membru
                                • 21.ian.2008
                                • 242

                                #60
                                lavabila de exterior Covema, produs italian.

                                Comentariu

                                Procesare...