Intretinerea tamplariei PVC

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant Tamplarie
    Moderator
    • 27.mai.2008
    • 909

    #61
    O solutie este Cosmoclar 20 dar nu este disponibila decat pentru uzul producatorilor. Incercati sa discutati cu furnizorul dvs., poate va ajuta in acest sens.

    Comentariu

    • adriancean
      Membru Marcant
      • 31.oct.2010
      • 482

      #62
      Răspuns la: Intretinerea tamplariei PVC

      Buna ziua.Am o problema foarte mare .Anul trecut pe vremea asta am avut ceva de lucru si am protejat ramele ferestrelor de termopan cu scotch transparent(nu am avut in acel moment de hartie).Evident ca am uitat de el pana.........azi. Am incercat sa-l curat dar nu vrea sa se duca.Unde nu a fost lipit bine s-a faramitat dar unde s-a lipit acolo e si acum...Va rog sa ma ajutati cu un sfat cu ce as putea sa-l curat.Multumesc mult.

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6698

        #63
        Răspuns la: Intretinerea tamplariei PVC

        Ati incercat cu Cif ?
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • adriancean
          Membru Marcant
          • 31.oct.2010
          • 482

          #64
          Răspuns la: Intretinerea tamplariei PVC

          Nu,am incercat doar cu praf Ajax dar fara rezultat... CIF-ul nu lasa urme de zgaraieturi pe rama?

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6698

            #65
            Răspuns la: Intretinerea tamplariei PVC

            Cif - ul nu zgarie , e o crema .
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • adriancean
              Membru Marcant
              • 31.oct.2010
              • 482

              #66
              Răspuns la: Intretinerea tamplariei PVC

              O sa incerc si cu Cif...

              Comentariu

              • SERBANESCU CRISTI
                Membru
                • 17.iun.2006
                • 270

                #67
                Intretinerea termopanului

                Buna seara,

                ce solutii eficiente sa folosesc pentru intretinerea termopanului si ma refer aici la feronerie si la acele garnituri din cauciuc care din cate am inteles se ung/sterg cu o solutie uleioasa dar am uitat denumirea ... ???
                solutie pt feronerie si solutie pentru garnituri ?????

                multumesc

                Comentariu

                • sisica_si
                  Membru Marcant
                  • 19.dec.2013
                  • 925

                  #68
                  Răspuns la: Intretinerea termopanului

                  Eu pentru feronerie folosesc ulei pentru mecanisme fine din Hornbah.
                  Cu el ung toate piesele in miscare si bag inclusiv pe gaurile laterale.
                  Daca dai de maner vei vedea pe unde tre sa pici.
                  Nu uita de balamale.
                  La garnituri astept si eu raspunsul.

                  Comentariu

                  • Consultant Tamplarie
                    Moderator
                    • 27.mai.2008
                    • 909

                    #69
                    Răspuns la: Intretinerea tamplariei PVC

                    Vedeti mesajele de la inceputul topicului.
                    Dupa o perioada de cativa ani, garniturile trebuie schimbate. Ele se usuca, isi pierd elasticitatea si nu vor mai etansa. Sunt ieftine si se schimba foarte usor, cel putin cele de pe ferestre.

                    Comentariu

                    • cypello
                      Incepator
                      • 02.iun.2015
                      • 13

                      #70
                      Răspuns la: Intretinerea tamplariei PVC

                      Buna ziua, vin si eu aici cu o situatie pt care as vrea sa ma lamuriti si pe mine, daca nu e prea mare deranjul, cum ar trebui procedat mai exact si bine.

                      Si anume: am un apartament ce pana acum l-am avut dat spre inchiriere si in care nu s-a investit foarte mult, insa acum cu sotia am vrea sa il renovam complet si sa ne mutam in el. Blocul este localizat in Iasi, construit in 1963 din placi prefabricate cu orientarea apartamentului spre Nord - Nord-Vest la etajul 4 din 4. Termopanele au mai mult de 5 ani si din pct meu de vedere nu au fost alese ca fiind cele mai calitative cand au fost montate acum ceva ani in urma. Drept dovada, pe parcursul cat am mai avut chiriasi, inainte de cei care in prezent ii avem ca fiind si ultimii, geamul de la bucatarie a mai prezentat mucegai pe sticla si chiar pe tamplaria de pvc, condens, curs apa pe el in interior, si la fel si pt geamul din sufragerie (fara mucegai insa - doar condens/curs apa). Unii chiriasi au zis ca au simtit cum intra frigul pe la garnituri si au bagat ei de capul lor la garnitura dintre sticla si rama din exterior niste silicon acrilic cica sa estompeze patruderea curentului. Eu zic ca au compromis total in felul acesta geamul de la sufragerie, voi ce ziceti?

                      Apoi, eu vreau sa fac open-space in dormitor si sa elimin peretele ce tine loc de delimitare a balconului/logiei cu camera si sa fac astfel camera mai mare fara sa mai am delimitari. In cazul acesta, eu transformand balconul practic intr-o extensie a dormitorului, nu voi pati oare aceleasi simptone si pt tamplaria pvc de la balcon - la fel ca si la celelalte geamuri din casa (mucegai, condens, geamuri ce curg) din moment ce nu voi mai avea perete despartitor intre camera si balcon, si va patrunde astfel caldura ambientala (care oricum nu va fi mai mare de 21,5 grade - de regula si la socrii unde stau acum tot pe la 21 grade o tinem iarna) in zona balconului, care pana acum nu era incalzit iarna???

                      Oare sa ma gandesc ca e cel mai bine sa schimb complet toata tamplaria pvc de la geamurile din casa? Sfatul vostru care ar fi in cazul acesta? Sau cum ar trebui procedat ca sa imi dau seama daca toata tamplaria este afectata sau inca ma mai pot bizui pe ea?

                      Multumesc mult pt timpul acordat si astept cu mare interes un feedback din partea voastra.

                      Comentariu

                      • Redguard
                        Membru
                        • 05.iul.2013
                        • 155

                        #71
                        Răspuns la: Răspuns la: Intretinerea tamplariei PVC

                        Postat în original de cypello

                        Sfatul vostru care ar fi in cazul acesta?
                        In unele situatii, la tamplaria veche este suficienta schimbarea sticlelor si a garniturilor, costurile ar putea depasi 50% din valoarea pentru o tamplarie noua.

                        Cel mai bine ar fi sa chemi pe cineva sa evalueze situatia, daca pe langa inlocuirea garniturilor si a sticlei mai este nevoie si de interventii la feronerie, deja devine rentabila tamplaria noua.

                        Pentru orice imbunatatire a tamplariei, trebuie verificat daca aceasta este armata corespunzator, daca nu, orice incercare de a imbunatati sunt bani aruncati, in final tot se va schimba.

                        Comentariu

                        • AerO
                          Incepator
                          • 08.apr.2015
                          • 28

                          #72
                          Răspuns la: Răspuns la: Intretinerea tamplariei PVC

                          Din punctul meu de vedere este o "carpeala" sa schimbi doar pachetul de sticla deorece peste inca vreo 3-4 ani o sa fi nevoit sa schimbi si ramele. Daca bugetul iti permite ar fi ideal sa schimbi tamplaria cu totul si sa te orientezi pe un pachet cu 3 foi de sticla(mai ales la dormitor, acolo unde vrei sa maresti camera) si un profil de clasa A cu minim 5 camere.

                          Bafta!

                          Comentariu

                          • godaro
                            Membru
                            • 10.mar.2014
                            • 232

                            #73
                            Re: Intretinerea tamplariei PVC

                            Salutare tuturor,

                            Ma folosesc de topicul asta: pot sterge tamplaria cu diluant pt a indeparta urmele de lavabila? Tamplaria este wenge (PVC infoliat)
                            Tocmai am terminat finisajele si am ajuns la etapa smotru. Tamplaria e murdara de lavabila, pe care am incercat sa o curat cu apa si spray de geam. Merge f. greu, asa ca m-am gandit la CIF, diluant, spray de contacte, motorina

                            Am testat cu niste diluant pe o portiune ascunsa si am vazut ca se curata f. bine, insa nu stiu care sunt efectele pe termen lung. Daca ati trecut prin asa ceva ... v-as fi recunoscator pt. un sfat.
                            Multumesc.

                            Comentariu

                            • coby
                              Living Legend
                              • 21.feb.2012
                              • 6698

                              #74
                              Răspuns la: Intretinerea tamplariei PVC

                              Carpa si apa calda cu detergent de vase - merge garantat daca e vorba de lavabila . Smotru la greu dar functioneaza , rabdarea si perseverenta face diferenta .
                              Si din nimicuri poti face ceva bun .

                              Comentariu

                              • godaro
                                Membru
                                • 10.mar.2014
                                • 232

                                #75
                                Re: Intretinerea tamplariei PVC

                                Geamurile sunt multe si mari, daca exista solutii mai facile mi-as usura munca, ca nu doar tamplaria necesita smotru intr-o casa noua

                                Diluantul merge brici, dar mi-e frica. Cel care mi-a vandut termopanele mi-a recomandat spray-ul de contacte. Motorina am testat-o pe masina, cu ea curat petele de smoala si cleiul de pe caroserie si garantat nu ataca vopseaua. Eram curios despre solutiile "neconventionale" testate de voi.

                                Comentariu

                                Procesare...