Sfaturi ESENTIALE pentru alegerea usilor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • adrian_e
    Incepator
    • 04.feb.2016
    • 2

    Sfaturi ESENTIALE pentru alegerea usilor

    Sfaturile se refera la usile METALICE fie ele de apartament fie de exterior ( la casa)
    (Concluzie pentru cine nu vrea sa citesca : o usa de la MACO sau echivalent in sus si un butuc cu discuri in interior nu cu pini de la => Acest cilindru usa in sus )


    1 NU cumparati niciodata usi chinezesti IEFTINE SI BUNE ; fugiti de ele cat puteti de mult ; sunt doua foi subtiri de tabla " armate" cu un fagure din carton sau hartie ; Am pus un videoclip mai jos sa vedeti cat de " rezistente " sunt
    https://youtu.be/202JygIB4v0 ( ignorati muzica de fundal )

    2. Alegeti usile care sunt fabricate din tabla groasa de minim 1 mm si care au ranforsari metalice in interior de minim 1.5 mm grosime nu da hartie sau carton
    3. Alegeti usile care au silduri de protectie a butucului / clindrului impotriva gauririi sau a ruperii
    Sildurile au diverse forme si dimensiuni ,sunt fie rotunde fie dreptunghiulare sau ovale , ele au rolul de a ascunde si proteja butucul usii impotriva gauririi sau a ruperii / extragerii ; vezi foto =>
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	maco2.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	30,4 KB 
ID:	641194

    4. Alegeti un cilindru,butuc care nu poate fi spart ; 99 % din butucii de pe piata pot fi deschisi fara cheie in maxim 2-3 minute fara nici un zgomot ; din documentarea mea unul dintre cilindrii / butucii care nu pot fi manipulati, deschisi este asta => Cilindru abloy protec2

    Video cu butuci " sparti " atat cu cheie clasica cat si cu amprenta

    Ultima editare de adrian_e; 29.iun.2016, 12:35.
  • lmacsen
    Membru
    • 26.sep.2015
    • 298

    #2
    Răspuns la: Sfaturi ESENTIALE pentru alegerea usilor

    e mai ieftin un caine...

    Comentariu

    • cata_melc
      Membru
      • 02.feb.2010
      • 199

      #3
      Răspuns la: Sfaturi ESENTIALE pentru alegerea usilor

      Pe mine ma distreaza maxim chesita aia cu cartela/codul. Vezi draga nu se multiplica decat 'la ei' in baza acelui card/cod. Am facut un pariu cu un coleg ce are mul-t-lock si ne-am dus in piata la Sudului. In 5 minute aveam cheia duplicata, cost: 45 lei.
      Deci da

      Dar lasand gluma cei care citesc asta ar trebui sa inteleaga faptul ca o usa de 400 lei cu un butuc de 590 lei e fix degeaba cat timp despici foaia de usa cu furculita.

      Comentariu

      Procesare...