Schimbare uși de interior

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • sly123
    Membru Marcant
    • 24.iun.2010
    • 309

    Schimbare uși de interior

    Vă salut.

    Îmi schimb ușile de interior vechi cu unele produse de Porta.
    Problema mea în acest moment este dată de situația zidurilor după ce am demontat ușile vechi.
    Sînt 2 uși, una lîngă cealaltă, cu un buiandrug copt, mîncat de molii, împuțit pe care doresc să îl schimb.
    Cît de adînc ar fi introdus buiandrugul în ziduri oare fiindcă vreau să îl schimb și pe acesta?

    De asemenea, trebuie să refac zidurile dar nu știu cu ce materiale: cărămidă, plăci rigips lipite, tencuială?
    Partea laterală pe care ar trebui să montez cămașa/profilele de acoperire este foarte mică, sub 5cm.
    Mulțumesc.
    Fișiere Atașate
  • doru_marciuc
    Living Legend
    Expert amenajari
    • 01.oct.2012
    • 1411

    #2
    Răspuns la: Schimbare uși de interior

    Postat în original de sly123
    Vă salut.

    Îmi schimb ușile de interior vechi cu unele produse de Porta.
    Problema mea în acest moment este dată de situația zidurilor după ce am demontat ușile vechi.
    Sînt 2 uși, una lîngă cealaltă, cu un buiandrug copt, mîncat de molii, împuțit pe care doresc să îl schimb.
    1 -Cît de adînc ar fi introdus buiandrugul în ziduri oare fiindcă vreau să îl schimb și pe acesta?

    2-De asemenea, trebuie să refac zidurile dar nu știu cu ce materiale: cărămidă, plăci rigips lipite, tencuială?
    Partea laterală pe care ar trebui să montez cămașa/profilele de acoperire este foarte mică, sub 5cm.
    Mulțumesc.
    1- 20 cm, poate fi o grindă lamelară
    2- se poate folosi un mortar aditivat, eventual armat cu fibră. Cofrați cu scândură lateral și puteți lega de zidăria veche plasă sudată.

    Comentariu

    • sly123
      Membru Marcant
      • 24.iun.2010
      • 309

      #3
      Răspuns la: Schimbare uși de interior

      Este o grinda care a fost folosita inainte de a se pune ca buiandrug la o alta casa.
      Oricum trebuie sa o dau jos si sa pun alta fiindca trebuie sa ma inalt pentru usa.

      Am mai facut poze la pereti, poate se vede mai clar starea actuala.
      Peretele din mijloc este cel care imi desparte 2 camere si acolo cel putin la interior nu pot monta camasa usilor interioare.Care ar fi solutia?
      Pragul vechi l-am scos si doresc sa ajung cu el la nivel pentru un prag de trecere din aluminiu.
      Pentru a nu avea infiltratii prin capilaritate(ceea ce se intimpla acum) cum anume trebuie sa procedez avind in vedere ca in cele 2 camere am o folie PE (cum se vede in poza) si beton turnat recent si in hol am gresie peste care vreau sa pun ca strat final parchet laminat?
      Sa prelungesc folia PE peste gresie pentru hidroizolatie, peste folie pun polistiren XPS, sapa de egalizare 3-5cm si final parchet laminat?

      Pentru a nu avea probleme daca scot buiandrugul vechi, ma refer la riscul caderii peretelui superior, ar trebui sa montez noul buiandrug si pe urma sa il scot pe cel vechi?

      Va multumesc.
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • doru_marciuc
        Living Legend
        Expert amenajari
        • 01.oct.2012
        • 1411

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: Schimbare uși de interior

        Postat în original de sly123
        Este o grinda care a fost folosita inainte de a se pune ca buiandrug la o alta casa.
        Oricum trebuie sa o dau jos si sa pun alta fiindca trebuie sa ma inalt pentru usa.

        Am mai facut poze la pereti, poate se vede mai clar starea actuala.
        Peretele din mijloc este cel care imi desparte 2 camere si acolo cel putin la interior nu pot monta camasa usilor interioare.Care ar fi solutia?
        Pragul vechi l-am scos si doresc sa ajung cu el la nivel pentru un prag de trecere din aluminiu.
        Pentru a nu avea infiltratii prin capilaritate(ceea ce se intimpla acum) cum anume trebuie sa procedez avind in vedere ca in cele 2 camere am o folie PE (cum se vede in poza) si beton turnat recent si in hol am gresie peste care vreau sa pun ca strat final parchet laminat?
        Sa prelungesc folia PE peste gresie pentru hidroizolatie, peste folie pun polistiren XPS, sapa de egalizare 3-5cm si final parchet laminat?

        Pentru a nu avea probleme daca scot buiandrugul vechi, ma refer la riscul caderii peretelui superior, ar trebui sa montez noul buiandrug si pe urma sa il scot pe cel vechi?

        Va multumesc.
        Ziceam de noua grindă, că poate fi lamelară sau mai bine, o grindă metalică, de exemplu HEM 140. Înainte de a scoate grinda veche, sprijiniți cu 4 popi zidaria pe o parte, extrageți grinda veche pe ailaltă și montați-o pe aia nouă. Împănați, apoi umpleți golul dintre zidărie și grindă, cu mortar.

        Comentariu

        • sly123
          Membru Marcant
          • 24.iun.2010
          • 309

          #5
          Răspuns la: Schimbare uși de interior

          Am spart deasupra de buiandrugul actual un rind de caramida ce are latimea de 13cm.
          Peretele sta deocamdata foarte bine fara sprijin pe buiandrug.
          Fiindca am "in curte" o grinda de 60mm*100mm as vrea sa o folosesc pe aceasta avind in vedere ca peretele este bine zidit si nu este nici inalt(40cm) deasupra de buiandrug.
          Este in regula?

          Problema actuala este cum voi introduce buiandrugul nou in perete fiindca asa cum se vede in poze nu am decit 2 solutii:
          1.Fie sparg in stinga sau dreapta, ori ambele parti, ca sa pot introduce buiandrugul.
          2.Fie buiandrugul il fac din 2 bucati egale care se vor "sprijini" pe zidul din mijloc, dar aceste 2 bucati vreau sa le imbin cu un conector/platbanda prin care sa trec fie holsuruburi, fie suruburi metrice.

          Va multumesc.
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • doru_marciuc
            Living Legend
            Expert amenajari
            • 01.oct.2012
            • 1411

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Schimbare uși de interior

            Postat în original de sly123

            Problema actuala este cum voi introduce buiandrugul nou in perete fiindca asa cum se vede in poze nu am decit 2 solutii:
            1.Fie sparg in stinga sau dreapta, ori ambele parti, ca sa pot introduce buiandrugul.
            2.Fie buiandrugul il fac din 2 bucati egale care se vor "sprijini" pe zidul din mijloc, dar aceste 2 bucati vreau sa le imbin cu un conector/platbanda prin care sa trec fie holsuruburi, fie suruburi metrice.

            Va multumesc.
            Varianta 1.2 este mai bună (aia cu ambele părți și grinda îtreagă)
            Este bine, totuși, să sprijiniți pe mijloc, pentru a putea sparge locurile de încastrare a noii grinzi în siguranță.

            Comentariu

            • sly123
              Membru Marcant
              • 24.iun.2010
              • 309

              #7
              Răspuns la: Schimbare uși de interior

              Cu ce și cum trebuie reparați pereții vă rog?

              Comentariu

              • doru_marciuc
                Living Legend
                Expert amenajari
                • 01.oct.2012
                • 1411

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Schimbare uși de interior

                Postat în original de sly123
                Cu ce și cum trebuie reparați pereții vă rog?
                Se poate folosi un mortar aditivat, eventual armat cu fibră de polipropilenă. Cofrați cu scândură lateral, legați de zidărie cu prezoane, plasă sudată și încărcați cu mortarul mențonat.

                Comentariu

                • sly123
                  Membru Marcant
                  • 24.iun.2010
                  • 309

                  #9
                  Răspuns la: Schimbare uși de interior

                  Finisarea tocului superior peste buiandrug se poate face cu profile metalice UW75 si placi din gips carton?

                  Comentariu

                  • Consultant Tamplarie
                    Moderator
                    • 27.mai.2008
                    • 903

                    #10
                    Răspuns la: Schimbare uși de interior

                    Utilizati un buiandrug prefabricat, gasiti la lungimi diferite si este usor de montat in spatiul respectiv. Va trebuie sa sprijiniti pe fiecare parte minim 25cm. Pentru indreptarea si repararea acelor zone se poate utiliza un mortar de tencuire, respectand grosimile de aplicare.
                    Se poate utiliza o plasa pentru armare, plasa sudata de otel, debitata pe forma respectiva.
                    Finisarea buiandrugului se va face cu acelasi mortar de tencuire, corelat cu restul zonelor adiacente. Daca amenajarea presupune utilizarea gipsacrtonului,poate fi imbracat in structura metalic aspecifica si inchis cu gipscarton insa prinderea nu se va face pe buiandrug.

                    Comentariu

                    Procesare...