Izolare termica pentru usa de exterior?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • icm76
    Incepator
    • 23.iun.2010
    • 12

    Izolare termica pentru usa de exterior?

    Salut,

    am usa de intrare conform pozei de mai jos - e din lemn tripustratificat si arat bine, zicem noi.

    Totusi, iarna avem probleme cu ea - pe sub usa si pe linga ea, simtim "curent". Am schimbat garniturile dar nu am vazut imbunatatiri.

    Pentru izolare termica ne-am gindit sa punem in fata ei, in exterior, inca ceva, si am ajuns la urmatoarele:
    -- sistem glisant de sticla (Valedo ?)
    -- perete cortina
    -- inca o usa din PVC (in doua canate)

    H spatiu=2600 mm, latime=2000 mm

    Va rog sa imi dati un sfat - care dintre ele (sau altceva) ar avea cel mai mare impact pozitiv asupra izolatiei termice

    Multumesc,
    Catalin
    Fișiere Atașate
  • sly123
    Membru Marcant
    • 24.iun.2010
    • 309

    #2
    Răspuns la: Izolare termica pentru usa de exterior?

    Cea mai ieftină variantă ar fi un prag automat dacă se va putea monta și funcționa: https://www.elton.nl/professional/el...-ellenmatic-2k
    Este păcat să stricați frumusețe de ușă din lemn prin montarea unei alte uși din PVC.

    Comentariu

    • spik1
      Living Legend
      • 20.apr.2012
      • 2342

      #3
      Răspuns la: Izolare termica pentru usa de exterior?

      Eu zic sa gasiti un tamplar bun sa "aseze" usa cum trebuie.
      Sa corecteze lufturile astfel incat sa "calce" egal si cu garnituri bune sa inchida perfect.

      Comentariu

      • sly123
        Membru Marcant
        • 24.iun.2010
        • 309

        #4
        Răspuns la: Izolare termica pentru usa de exterior?

        Postat în original de spik1
        Eu zic sa gasiti un tamplar bun sa "aseze" usa cum trebuie.
        Sa corecteze lufturile astfel incat sa "calce" egal si cu garnituri bune sa inchida perfect.
        Foarte bine spus spik1.
        Este clar că aveți o distanță între canatul ușii și prag.Posibil să fie din cauza dereglării balamalelor sau a garniturii uzate.

        Comentariu

        • Consultant Tamplarie
          Moderator
          • 27.mai.2008
          • 903

          #5
          Răspuns la: Izolare termica pentru usa de exterior?

          Ar trebui vazut exact pe unde este neetanseitatea si daca exista deformari pe foaia de usa. Garniturile s epot schimba si sper ca cele schimbate de dvs. au avut aceleasi dimensiuni, pentru ca sunt unele mai subtiri, altele mai groase.
          Daca este doar etansarea perimetrala pe foaia de usa, sigur se poate rezolva fara a modifica structural sau a monta alta usa ce nu ar fi tocmai estetica.

          Comentariu

          Procesare...