Umplere interior toc cu spuma la usa metalica de exterior

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ciocio2002
    Incepator
    • 05.mai.2012
    • 2

    Umplere interior toc cu spuma la usa metalica de exterior

    Buna ziua.
    Locuiesc la bloc si la apartament am montata o usa metalica.
    Usa se inchide destul de bine (zic eu) pe cadrul/rama ei, adica chederele sunt in stare buna si au o grosime satisfacatoare.
    Usa a fost montata relativ corect (s-au indreptat spaleti, s-a pus spuma intre cadru usii si spalet, s-a reparat golul final cu tencuiala si glet).
    Dar... de pe casa scarii se aude aproape tot ce se intampla in holul apartamentului.
    Fiind o usa masiva cu multiple stratificatii nu suspectez ca trecerea zgomotului se face prin foaia de usa. Garniturile de cauciuc le-am verificat si sunt continue si nedeteriorate. Exista o garnitura de cauciuc pe tocul usii si exista o garnitura de cauciuc pe foaia de usa, deci contactul intre usa si toc se realizeaza prin intermediul a 2 garnituri montate in pozitii diferite.
    M-au uitat la tocul metalic al usii (cadrul acesteia) care este efectiv o teava metalica cu grosimea peretilor de aproximativ 2.5 mm.
    Acest toc este gol in interior, deci in zona lui, intre interior si exterior exista doar cele 2 laturi ale tevii.
    Cred ca zgomotul se propaga prin acest toc (aceasta teava goala).
    Exista vreo problema daca umplu acest toc cu spuma poliuretanica?
    Deci, ca sa concluzionez:
    • usa este din metal continand diverse straturi
    • tocul usii este realizat din teava metalica cu sectiunea transversala aproximativ dreptunghiulara si cu grosimea tablei de aproximativ 2.5 mm
    • interiorul tocului usii (teava in sine) este gol
    • intre toc si perete/spalet este spuma de montaj


    Doresc sa umplu cu spuma poliuretanica acest toc. Este corect sau nu.
    Va multumesc in avans pentru raspuns.
    Razvan
  • filip01
    Incepator
    • 21.iun.2012
    • 79

    #2
    Răspuns la: Umplere interior toc cu spuma la usa metalica de exterior

    usa este cu polistiren la interior? daca da, d'acolo e
    am si eu o usa de la dededeman si inainte de a monta am desfacut-o sa izolez bine. polistirenu era pus la misto. l-am inlocuit dar taind practic cu "laseru". intra doar o lama printre.
    acum izolatia fonica e buna dar si tocu' e de tabla indoita in care am bagat spuma la greu intre el si perete.

    Comentariu

    • Consultant Tamplarie
      Moderator
      • 27.mai.2008
      • 904

      #3
      Răspuns la: Umplere interior toc cu spuma la usa metalica de exterior

      De regula zgomotul se transmite prin foaia de usa si pe zona garniturilor pe care nu calca bine foia de usa. Totul este mai putin relevant. Daca foaia de usa are izolatie interioara si este corect montata, ar trebui sa se vada diferenta. Umplerea cu spuma nu va rezolva mare lucru si va fi greu de controlat spuma in interiorul acelei zone, ma refer la gradul de umplere.
      Ce denumire are usa?

      Comentariu

      • ciocio2002
        Incepator
        • 05.mai.2012
        • 2

        #4
        Răspuns la: Umplere interior toc cu spuma la usa metalica de exterior

        Nu mai exista nicio placuta cu denumirea usii pe ea.
        Voi incerca sa caut factura sa identific numele.
        Foaia de usa este formata dintr-un sandwich: MDF laminat + Spuma si structura metalica + MDF laminat.

        Comentariu

        • filip01
          Incepator
          • 21.iun.2012
          • 79

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Umplere interior toc cu spuma la usa metalica de exterior

          Postat în original de ciocio2002
          Foaia de usa este formata dintr-un sandwich: MDF laminat + Spuma si structura metalica + MDF laminat.
          asa era si a mea numai ca nu cred ca e spuma ci polistiren. poate ca e spuma doar pe la vizor ca sa ia ochii pt cine e curios.
          desfa-o si refa izolatia - sculptura in polistiren

          Comentariu

          Procesare...