Reconstituire/reparare grinda stejar

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • GeorgeSB
    Incepator
    • 05.oct.2017
    • 11

    Reconstituire/reparare grinda stejar

    Am decopertat tavanul unei case vechi din Sibiu si am constatat ca una din grinzile de stejar a fost roasa de apa scursa prin tigla. Pe deasupra grinzii intra stalpul de curent electric in casa, care a fost cimentat deasupra tiglei. Cimentul probabil a crapat si apa a inceput sa se scurga pe grinda, unde dealungul anilor a adus grinda in starea in care o vedeti mai jos.

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	MjcD2Ny.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	181,1 KB 
ID:	642443

    Pe stalpul de curent care intra in casa voi pune o membrana cauciucata in locul cimentului si sper sa nu mai curga apa. Intrebarea mea este cum reconditionez grinda? Cu ce as putea umple gaura care se vede? Grinda are o lungime de 6 metri ( 4 m intr-o camera si 2 m in alta camera). Pentru a-i reda rezistenta m-am gandit sa cumpar o grinda lamelara cu lungimea de 2 m pe care sa o fizez deasupra acestei grinzi afectate ( cate 1 m de fiecare parte efectata) si sa prind cele doua grinzi cu bare filetante una de alta ca in schita de mai jos.

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	04HX3bR.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	30,2 KB 
ID:	642444

    Exista alte solutii care s-ar preta mai bine la situatia descrisa? Nu este posibila schimbarea grinzii afectate cu totul, ar insemna ca demontez jumatate de acoperis. Multumesc.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Răspuns la: Reconstituire/reparare grinda stejar

    Nu se poate schimba grinda? Se sprijina structura, se introduce alaturi sau in locul celei existent si se rezolva.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    Procesare...