Alegere tamplarie potrivita pentru casa orientata sud-vest

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ginar
    Incepator
    • 07.nov.2017
    • 28

    Alegere tamplarie potrivita pentru casa orientata sud-vest

    Buna ziua,
    Va rog sa ma sfatuiti in ce priveste tamplaria pentru usi si ferestre. M-am gandit sa fie pe structura de pvc, inca nu am ales: salamander, rehau, ramplast....
    Ma intereseaza de ce ar trebui sa tin cont in alegerea tamplariei pentru o buna izolare termica si fonica. Conteaza cate camere au profilele sau ce grosime au? Sticlele cum ar trebui sa fie? Sa stiu ce ar trebui intreb cand merg la firmele care monteaza astfel de tamplarie si sa pot face o comparatie corecta intre pret calitate. Usa de la intrare ca are 1.50 m latime si va fi usa plus pui, insa inaltime de 2,30m. Meseriasii care se ocupa de incarcat peretii au spus ca din experienta usile acestea ar trebui cu luminator ca sa se mai reduca din inaltime, altfel atat de inalte, vor fi grele si fiind cu exteriorul vor fi mereu cu probleme.Asa e?

    Daca pentru un sfat corect conteaza orientarea geamurilor atunci precizez ca sunt orientate spre sud si vest, iar usa de la intrare spre sud si mi-ar placea o tamplarie de culoarea nucului. Influenteaza?
    Multumesc.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Răspuns la: Alegere tamplarie potrivita pentru casa orientata sud-vest

    Recomand 4 S pentru sticla, grosime 40mm. Tamplaria minim 5 camere, profil clasa A. Tot cu luminator vad si eu. Nuc, stejar inchis imi plac si mie.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    Procesare...