Usi interior montate cu distanta intre usa si toc

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • flavviuss
    Incepator
    • 12.iun.2012
    • 38

    Usi interior montate cu distanta intre usa si toc

    Salutare,

    recent mi s-au montat niste usi de la PORTA DOORS. La toate usile montate dupa ce le inchid, am intre usa si toc incepand de la maner si pana la colt sus o distanta intre 0.5-1 cm.
    Se poate regla din balamale usa? sau e vorba de montarea incorecta a tocului? e vorba de 8 usi toate cu aceeasi problema totusi...

    MerciClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	unnamed (4).jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	99,8 KB 
ID:	642455
  • Ervin
    Membru
    • 07.ian.2016
    • 153

    #2
    Răspuns la: Usi interior montate cu distanta intre usa si toc

    In coltul de jos ii aceasi problema? Pe partea cu balamalele etanseaza corespunzator? Daca problema ii numai in coltul de sus ii posibil sa fie montajul defectuos sau foaia de usa ii deformata...

    Comentariu

    • flavviuss
      Incepator
      • 12.iun.2012
      • 38

      #3
      Răspuns la: Usi interior montate cu distanta intre usa si toc

      Nu am verificat si la balamale.
      O sa verific si revin cu poze. Mi se pare foarte ciudat ca sunt toate la fel....

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #4
        Răspuns la: Usi interior montate cu distanta intre usa si toc

        Nu este Ok ce se vede. Balamalele ar trebui sa poata fir eglate, dar ele nu influenteaza acel luft. Zona unde inchide broasca este modificata sau montata corect? Din balama permiteti inchiderea usoara, nefortata.

        Comentariu

        • flavviuss
          Incepator
          • 12.iun.2012
          • 38

          #5
          Răspuns la: Usi interior montate cu distanta intre usa si toc

          Usa se inchide usor.
          Cred ca am depistat problema. Mai am pe cineva care are usi din pal plin de la porta doors si are aceeasi problema. Din pacate calitatea pal-ului este indoielnica.
          Am dat usa jos si flambeaza in greutatea ei. De aici si problema la coltul de sus. Se apleaca pe spate din cauza greutatii.

          Comentariu

          • iahim_namor
            Membru
            • 02.mar.2015
            • 199

            #6
            Răspuns la: Usi interior montate cu distanta intre usa si toc

            Variante:
            - tocul nu este drept, ci incovoiat -> poti verifica foarte usor cu un dreptar
            - foaia nu este dreapta, ci incovoiata -> poti verifica usor cu un dreptar
            - balamaua de sus, cea care este montata IN TOC, este mai in afara decat cea de jos
            - daca toate sunt drepte si balamalele ok, lasi usa o ora deschisa, o inchizi si e ok, DAR dupa cateva minute se incovoaie, atunci inseamna ca ai diferente semnificative de temperatura intre cele doua camere separate de usa. Ai fi surprins sa vezi cum se incovoaie materialele daca o fata este incalzita mai mult decat cealalta.

            Comentariu

            • tymotyman
              Membru Marcant
              • 01.nov.2009
              • 570

              #7
              Răspuns la: Usi interior montate cu distanta intre usa si toc

              Ca si solutii,verificat intai ce spune iahim_namor .Daca nu ma insel aceste usi se pot regla un pic din balamale.au un surub cu cap imbus pe toc care strange balamaua,se desface la partea de jos si se trage un pic inspre exterior.Dar ,acest reglaj nu face decat sa distribuie din acel luft si in partea de jos a usi.Poate suficient cat sa nu mai bata la ochi partea de sus. Mai sunt variante dar de durata,gen o pana introdusa la partea de jos si tinuta usa inchisa cateva zile pana ia forma noua sau asezarea foii de usi undeva multe zile sa ia forma coracta,dar cred ca nimeni nu face asa ceva.

              Comentariu

              • dragos1
                Incepator
                • 20.sep.2022
                • 17

                #8
                Dacă poți, mai adaugă o balama (tip pipă).
                Sau scoți balamaua din foaia de ușa și pui niște kit montaj în gaura de la balama. Pui balamaua la loc; și după ce kitul montaj s-a întărit, pui ușa în toc.

                Comentariu

                Procesare...