Montare termopan pe rama lemn veche

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • murasaki
    Incepator
    • 18.sep.2018
    • 3

    Montare termopan pe rama lemn veche

    Buna ziua,

    am si eu o problema, este vorba despre o casa veche de caramida plina (1960), care nu are centura, usile si ferestrele au tocul de sus din grinda de stejar foarte groasa care intra in pereti, avand rol si de buiandrug. Baietii mi-au zis ca nu vor sa scoata rama veche de lemn pentru montarea termopanelor, ca se fac prea multe stricaciuni la caramizi, geamurile sunt foarte late, fiind o fatada lunga cu mult spatiu de geam - de ex., unul dintre ele are 2400 cm pe latime (cu 4 ferestre). Deci ei sustin sa montez termopanele pe tocurile vechi de lemn, ca dupa aceea le ascund ei in polistiren etc. Firma de termopane a zis ca face cum vrem noi. Din cate am citit, toata lumea spune ca nu este o varianta buna sa montezi termopanele pe tocul vechi, ca pot fi probleme de izolatia termica. As dori si eu un sfat, ca nu ma pricep. Multumesc.
  • tymotyman
    Membru Marcant
    • 01.nov.2009
    • 572

    #2
    Răspuns la: montare termopan pe rama lemn veche

    Ar trebui sa verificati daca mai sus ferestrele au alt buiandrug. De obicei casele vechi toate au la geamuri si usi buiandrugi ,dar in momentul montari feretrelor a ramas loc si au bagat caramizi. Daca insa au doar acel toc de la geam la deschiderile de 2,4 m , este de preferat sa turnati buiandrugi beton sau sa bagati ceva grinzi metal,asta daca sunteti in lurari . Am vazut geamuri termopan sparte datorita greutati de sus ,la balcoane suspendate si buiandrugi necorespunzatori.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15022

      #3
      Răspuns la: Montare termopan pe rama lemn veche

      Nu cred ca buiandrugul are legatura cu tocul ferestrei, indiferent de vechimea casei. Daca se doreste montarea ferestrelor noi in tocul vechi, este possibil. Deasemenea, se poate izola peste tocul vechi si acesta poate deveni ingropat.

      Comentariu

      Procesare...