Usi exterior casa si apartament

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    Este intrarea din spate sau cea de la strada?
    Ai nevoie de usa de securitate sau doar de o usa exterioara?
    De regula se opteaza pentru usa din PVC.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • afterwards
      Incepator
      • 30.aug.2011
      • 21

      Exista o singura usa de intrare in casa; ea nu va fi expusa intemperiilor deoarece da spre o terasa acoperita.

      Comentariu

      • Sandu_T
        Membru Marcant
        • 18.nov.2011
        • 358

        Postat în original de afterwards
        Buna ziua si la multi ani! Sunt in faza casa la rosu, ce tip de usa puteti sa imi recomandati pentru exterior, PVC sau metalica? Mentionez ca usa da spre o terasa acoperita.
        Metalică în niciun caz fiindcă poate condensa. Dacă este pe nord, nord-vest, nord-est, est, va curge continuu.
        Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

        Comentariu

        • eco
          Incepator
          • 05.ian.2012
          • 5

          Salut si la multi ani! Cred ca cel mai nimerit este sa montezi o usa din acelasi material din care ai confectionat ferestrele si cu siguranta ramele ferestrelor sunt din PVC si nu din metal . O seara buna

          Comentariu

          • afterwards
            Incepator
            • 30.aug.2011
            • 21

            Voi opta pt usa de PVC, o sa revin cu amanunte dupa ce discut oferta cu o firma locala. Multumesc de raspunsuri!

            Comentariu

            • Consultant Tamplarie
              Moderator
              • 27.mai.2008
              • 903

              Postat în original de afterwards
              Voi opta pt usa de PVC, o sa revin cu amanunte dupa ce discut oferta cu o firma locala. Multumesc de raspunsuri!
              Pana la urma ati ales, primit oferta pentru usa respectiva?
              La ce v-ati orientat?

              Comentariu

              • afterwards
                Incepator
                • 30.aug.2011
                • 21

                am o oferta de usa din PVC cu panel ornamental din sticla, nu am confirmat inca dar probabil ca asta va fi alegerea finala.

                Comentariu

                • hspinache
                  Membru Marcant
                  • 07.iun.2009
                  • 479

                  Incerc sa intreb aici , daca tot ati discutat despre usi . Am observat ca exista diverse calitati de usi metalice cu preturi de la simplu la triplu . Eu nu inteleg ce diferenta este intre ele ? Daca nu inteleg , nu stiu ce sa cumpar .
                  va rog citeva pareri. Multumesc.

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12229

                    Pretul este de dat de gradul de siguranta prin tip inchideri si numarul lor , izolatie termica , fonica si design .
                    Cam asta ar fi . Cum deja la mine lucrurile incep sa prinda vechime , iti pot spune ce usa am eu .
                    Beyler , seamana cu aia gri , dar fara vizor . Acum mai bine de 10 ani se chema usa antifoc . Urita cu draci dar este montata la exterior , mai bate zapada si ploaia . Dupa 10 ani ... este ceva rugina pe cantul usii jos , unde a tot batut ploaia si zapada , chederul tasat .Anul acesta va fi revizuita si revopsita .
                    In rest , iarna izoleaza super bine , zic eu . O avea polistiren sau vata in ea , cert este ca abia dupa -15 grC incepe sa faca condens pe laterale in apropierea tocului . In rest , perfect .
                    Nimic nou ai putea spune , dar am avut ocazia sa vad usi mai scumpe care dupa doua ierni , in aceleasi conditii arata jalnic .
                    Important este ca la mine este folosita grupa mare si totusi rezista , pt mine asta este important ...si nu este din tabla de conserva .
                    Multi se lauda cu grosimea tablei , dar ca un facut usa este usoara . Asta a mea , e jale , stiu ca in doi insi nu reuseam sa o punem pe un portbagaj de dacie .
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • hspinache
                      Membru Marcant
                      • 07.iun.2009
                      • 479

                      OK; am inteles ; dar concret ce sa fac cind ma duc in magazin , nu stiu .

                      Comentariu

                      • hspinache
                        Membru Marcant
                        • 07.iun.2009
                        • 479

                        Sa fiu mai concret .
                        avem varianta 1 : http://www.usi.ro/usi/detaliu/Usa-me...la-B50QA-7157/
                        varianta 2: http://www.usi.ro/usi/detaliu/usa-ex...aron-lux-6385/

                        ce aleg intre ele ? am vazut eu
                        -difera siguranta sistem inchidere ; pai eu nu am obsesia ca vin hoti cu topoare , ciocane , etc si imi sparg usa ; vreau doar o singura iala , interna si una aplicata , asa cum am acuma ; ba chiar as vrea sa mearga cu butuc normal de broasca iala .
                        -difera grosimea tablei ; aici nu prea stiu ce grosime au usile de 300 vs usi de 1000 lei ; fata de usa actuala de placaj , daca este din tabla de 0.5 mm , cred ca este buna .
                        -am inteles ca toate ar avea izolatie termica ; exista diferente ? pe mine ma doare mai mult de zgomot ; sint diferente la izolatie ?
                        -frumusete: toate usile mi se par frumoase
                        -suprafata drepta sau profilata ; pai eu cred ca cele cu suprafata drepta ar trebui sa aibe tabla mai groasa si o structura interna mai buna ; ?? care este bana : dreapta sau profilata
                        -mecanismul zavoarelor : de la broasca la esire pro babil este un macanism ; sint si cu broaste puse ? pe mine m-ar bucura sa iau broasca de la actuala usa si sa o pun la usa metatica ; exista ?
                        -de ce fabricanti nu arata toate calitatile produsului ??????? de trebuie sa fac eu acesta ancheta ?
                        -am inteles ca toate sint

                        Comentariu

                        • Endi
                          Incepator
                          • 07.mar.2012
                          • 3

                          Postat în original de nickey1234
                          Ce varianta imi recomandati sa aleg dintre: usa de exterior metalica sau de lemn stratificat?
                          Salut!

                          Eu iti recomand serviciile oferite de catre ALPA PREST SRL.
                          Am la casa 4 usi exterioare din lemn stratificat. Au fost montate in 2003 si se prezinta excelent si in ziua de azi.

                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	usa-exterior-1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	64,9 KB 
ID:	600678Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	usa-exterior-2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	135,2 KB 
ID:	600679

                          Comentariu

                          • Endi
                            Incepator
                            • 07.mar.2012
                            • 3

                            Salut!

                            Va recomand tuturor cu incredere serviciile oferite de Alpa Prest
                            De acesti oameni extraordinari am dat in urma cu 9 ani prin intermediul unui prieten.
                            Eram disperat la acea vreme, deoarece lucrasem cu alta firma care ma trasese in piept.
                            Drept dovada, si in ziua de azi usile de la casa (11 interior si 4 exterior) se prezinta excelent, avand in vedere ca au trecut totusi 9 ani.

                            Comentariu

                            • da_n
                              Living Legend
                              • 10.mai.2009
                              • 1228

                              pune niste poze cu usile alea de 9 ani sa vedem cum arata
                              Ultima editare de da_n; 07.mar.2012, 13:47.

                              Comentariu

                              • stefan1
                                Membru Marcant
                                • 20.sep.2009
                                • 355

                                Si eu sunt interesat de o usa de exterior, dar la casa, acestea de lemn stratificat am inteles ca nu rezista la intemperii.

                                Comentariu

                                Procesare...