Usi exterior casa si apartament

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • viorex
    Incepator
    • 30.aug.2012
    • 11

    Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

    Buna ziua, am o casa la rosu si as dori un sfat cu privire la usa de exterior pe care vreau sa o cumpar! Din cate am vazut pe forum se pare ca usa din lemn de stejar ar fi cea mai buna ( dar este cam scumpa ), dar pe piata am vazut ca sunt si usi ( destul de scumpe intre 2500 si 5000 lei ) metalice ptr. exterior. Nu stiu ce sa aleg intre o usa din lemn, una metalica sau din termopan ( ptr. un buget de 3500 lei) . Va multumesc ! P.S. Daca se poate si o adresa, site , ceva cu vanzare sau confectionare usi ...!
    Ultima editare de viorex; 06.feb.2015, 13:15.

    Comentariu

    • sisica_si
      Membru Marcant
      • 19.dec.2013
      • 937

      Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

      Termopan nu, metalica da.
      Link nu cred ca te ajuta ca toti avem gusturi diferite.

      Comentariu

      • Consultant Tamplarie
        Moderator
        • 27.mai.2008
        • 903

        Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

        Puteti utiliza atat usa din PVC dar si usa metalica cu izolatie termica. Alegerea depinde de mai multi factori, plecand de la necesitatea de securitate si pana la aspecte legate de arhitectura si optiuni personale.

        Comentariu

        • stefan1
          Membru Marcant
          • 20.sep.2009
          • 355

          Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

          De ce termopan nu ? Eu am usa la intrare in casa de 4 ani si e ca in prima zi, depinde unde o faci, a mea e de la Rehau impreuna cu toate ferestrele !!!
          Postat în original de sisica_si
          Termopan nu, metalica da.
          Link nu cred ca te ajuta ca toti avem gusturi diferite.

          Comentariu

          • sisica_si
            Membru Marcant
            • 19.dec.2013
            • 937

            Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

            Din motive desiguranta.
            Mi se par cel mai usor de spart.

            Comentariu

            • stefan1
              Membru Marcant
              • 20.sep.2009
              • 355

              Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

              Are hotul atatea ferestre la dispozitie la o casa !!!

              Comentariu

              • Redguard
                Membru
                • 05.iul.2013
                • 155

                Postat în original de stefan1
                De ce termopan nu ? Eu am usa la intrare in casa de 4 ani si e ca in prima zi, depinde unde o faci, a mea e de la Rehau impreuna cu toate ferestrele !!!
                Usa ta, sigur nu e "de la Rehau".

                Postat în original de sisica_si
                Din motive desiguranta.
                Mi se par cel mai usor de spart.
                Si pe PVC se pot face usi de siguranta.

                Postat în original de viorex
                Buna ziua, am o casa la rosu si as dori un sfat cu privire la usa de exterior pe care vreau sa o cumpar! Din cate am vazut pe forum se pare ca usa din lemn de stejar ar fi cea mai buna ( dar este cam scumpa ), dar pe piata am vazut ca sunt si usi ( destul de scumpe intre 2500 si 5000 lei ) metalice ptr. exterior. Nu stiu ce sa aleg intre o usa din lemn, una metalica sau din termopan ( ptr. un buget de 3500 lei) . Va multumesc ! P.S. Daca se poate si o adresa, site , ceva cu vanzare sau confectionare usi ...!
                La banii astia, o usa cat de cat ok (nu neaparat buna), se poate face pe PVC, pe lemn sau metal nu pot fi decat niste "stifturi", poti insa sa te lauzi ca usa ta nu e de pvc.
                Ultima editare de Consultant Tamplarie; 16.feb.2015, 12:17.

                Comentariu

                • stefan1
                  Membru Marcant
                  • 20.sep.2009
                  • 355

                  Răspuns la: Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

                  Da, e de la Rehau si am platit 2600 ron, a se vedea la postul #244.
                  Postat în original de Redguard
                  Usa ta, sigur nu e "de la Rehau".

                  Comentariu

                  • viorex
                    Incepator
                    • 30.aug.2012
                    • 11

                    Răspuns la: Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

                    Multumesc tuturor pentru sfaturi !!! As mai avea o singura nedumerire : usa din stejar sau din pin nordic ( triplu stratificat ) ? Tin sa subliniez ca usa de stejar este cu 600 lei mai scumpa . Multumesc !

                    Comentariu

                    • fanero
                      Living Legend
                      • 02.aug.2008
                      • 2494

                      Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

                      Nu recomand PVC/Termopan.
                      Am si eu una din profil PVC si panel armat (profil Deceuninck seria ZENDOW si panel DRUPANEL MARTA tip C). Pretul undeva in jur de 2.400 lei.
                      Avantaje pe care le are: arata bine si nu face condens.
                      Dar, pe langa ca nu etanseaza destul de bine (usa pe toc), se poate forta deschiderea destul de usor (profilul tocului este flexibil si cedeaza destul de mult).
                      Ca si siguranta, nu este printre cele mai sigure (inchiderea este in trei puncte pe o singura parte a usii).

                      Daca ar fi sa o fac din nou as alege stejar, eventual stratificat (daca se gaseste la noi), cu o suprafata cat mai mare a partii din usa care calca pe toc si cat mai multe garnituri de etansare.
                      Ultima editare de fanero; 13.feb.2015, 10:33.

                      Comentariu

                      • Consultant Tamplarie
                        Moderator
                        • 27.mai.2008
                        • 903

                        Răspuns la: Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

                        Postat în original de viorex
                        Multumesc tuturor pentru sfaturi !!! As mai avea o singura nedumerire : usa din stejar sau din pin nordic ( triplu stratificat ) ? Tin sa subliniez ca usa de stejar este cu 600 lei mai scumpa . Multumesc !
                        Pe oricare din cele doua o alegeti, singura problema este calitate alemnului si manopera. Daca aveti cum sa apreciati cele doua chestiuni, alegerea va fi mai usoara.
                        Personal prefer stejarul.

                        Comentariu

                        • viorex
                          Incepator
                          • 30.aug.2012
                          • 11

                          Răspuns la: Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

                          Multumesc !
                          Postat în original de Consultant Tamplarie
                          Pe oricare din cele doua o alegeti, singura problema este calitate alemnului si manopera. Daca aveti cum sa apreciati cele doua chestiuni, alegerea va fi mai usoara.
                          Personal prefer stejarul.

                          Comentariu

                          • danielalecsandru
                            Incepator
                            • 18.mar.2011
                            • 30

                            Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

                            Neata buna tuturor!
                            Problema mea e urmatoarea. Am nevoie de o usa al carei scop principal trebuie sa fie protectia termica urmata derezistenta la manevrare intensa si de lumina cat mai multa pe hol. Daca ar fi dupa mine as monta broasca si balamalele direct pe geam. Ma rog... Nu ma intereseaza protectia antiefractie pentru ca, dupa parerea mea, nu exista asa ceva in totalitate. Imi pot "demonta" gratiile de la geam cu calul daca tin neaparat. Am vazut metoda asta aplicata in 2 Mai. O asigurare de 400 lei rezolva multe.
                            1. protectie termica
                            2. rezistenta la un dute-vino ametitor, zi de zi, tranteli din cauza curentului, a copiilor, a mosilor senili s.a.
                            3. lumina pe hol
                            Asadar ma gandeam la o usa din termopan, bine izolata termic, cu un geam cat mai mare si care sa aiba un sistem de balamale de buna calitate. Din poza se vede ca soarele si apa nu bat direct pe ea. Dar sunt si momente in care furtuna o poate face fleasca. Casa e pe deal, in buza padurii si de obicei e umezeala destul de mare.
                            In poza e canalia care mi-a mancat sufletul pt. ca am facut greseala sa subestimez utilitatea unei usi de calitate la o casa.
                            Totusi, doar pentru izolatie termica si balamale solide n-as vrea sa dau mai mult de 7-8 hai 10 mil. Daca reuseste cineva sa-mi explice ce-ar trebui sa cumpar as fi tare recunoscator.
                            PS. Scandura aia oribila a fost singura solutie pe care am gasit-o ca sa nu mi se mai sparga polistirenul cu scaunele.
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • coby
                              Living Legend
                              • 21.feb.2012
                              • 6869

                              Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

                              Cat a rezistat ( pana acum ) usa actuala ?
                              Daca poza e facuta din exterior , atunci cu lumina in hol , ar trebui alturi pus un geam si usa sa ramana usa - parerea mea .
                              Si din nimicuri poti face ceva bun .

                              Comentariu

                              • danielalecsandru
                                Incepator
                                • 18.mar.2011
                                • 30

                                Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

                                A rezistat in primul an dupa montare. Pentru ca am montat-o pe la sfarsitul lui august, cand nu mai era vanzoleala. In primavara, cand a inceput miscarea, a cedat. S-a lasat din balamale. S-a rupt clanta... Drept urmare o deschideam ridicand de cheie. Normal ca in cele din urma s-a rupt cheia in usa. Seara, rupt de foame si mort de nervi, i-am dat un sold si am intrat cu tot cu ea-n casa. E, am reparat-o cum am putut si am facut o iarna cu ea. Dar e doar paravan in fata pisicilor. Usa nu e si nici n-a fost vreodata. Am dat vreo 270 lei pe ea. In interior e goala. Sa nu primiti nici cadou asa ceva!!!
                                Alaturi n-am unde pune geam. Vreau o usa cu geam. Din pacate, ca altfel nu scriam aici, in magazinele din Buzau sunt expertii aia care te asigura ca n-ai sa ai probleme cu usa pentru ca "stiu eu". Eu voiam sa vorbesc cu un expert. Dar cine angajeaza asa ceva?

                                Comentariu

                                Procesare...