Usi exterior casa si apartament

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ghimarcat
    Membru Marcant
    • 19.feb.2006
    • 414

    Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

    Pentru exterior ce usa recomandati:lemn, pvc sau metal? Ma intereseaza in special izolarea termica.

    Comentariu

    • Consultant Tamplarie
      Moderator
      • 27.mai.2008
      • 909

      Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

      In general usa din PVC este una buna daca nu aveti o problema legata de securitate. Usa din metal este cea mai recomandata dar variantele pentru exterior adaptate casei sunt destul de scumpe.

      Comentariu

      • geof
        Incepator
        • 26.iun.2007
        • 21

        Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

        Usa de exterior de la casa mea a inceput sa se umfle in anumite locuri iar autocolantul a inceput sa crape. Ce solutii as avea pentru a remedia aceasta situatie?
        As prefera o varianta care ar presupune doar lucrul la foaia de usa (reparare, inlocuire), fara a afecta tocul usii.
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • Consultant Tamplarie
          Moderator
          • 27.mai.2008
          • 909

          Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

          Aceasta nu era o usa pentru exterior casa ci una pentru apartament la bloc, in soatiu fara actiune factori meteo. Din pacate nu aveti ce sa ii faceti acestei usi, ca sa si reziste in timp.

          Comentariu

          • cata_melc
            Membru
            • 02.feb.2010
            • 202

            Răspuns la: Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

            Postat în original de cata_melc
            Salut,
            Am comandat-o deja cu spuma injectata. Sincer sa fiu fonoizolarea nu prea ma intereseaza foarte tare in cazul de fata.
            Revin cu un update referitor la usa acum cand e foarte cald afara si bate soarele toata dupamiaza in ea. Pe exterior usa frige foarte rau, nu poti tine mana mai mult de cateva secunde. Pe interior este rece la temperatura interioara, doar in jurul broastelor si a manerului este putin calda. Pana la urma spuma injectata isi face treaba foarte bine. Vedem in timp.

            Comentariu

            • Consultant Tamplarie
              Moderator
              • 27.mai.2008
              • 909

              Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

              Spuma izoleaza foarte bine, este de asteptat sa aiba rezultatele mentionate. Ce usa ati ales, o foto daca se poate...

              Comentariu

              • Decebal_S
                Incepator
                • 09.oct.2017
                • 18

                Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

                Usile de intrare in casa trebuie sa aiba niste performante minime de termoizolare, etanseitate, fonoizolare etc. In fiecare situatie in parte, beneficiarul decide care cerinte sunt mai importante pentru el si opteaza in consecinta. Cel mai important este sa alegeti in cunostina de cauza - asa va feriti sa cheltuiti prea mult si/sau sa cheltuiti degeaba, pe ceva ce nu va foloseste si trebuie imbunatatit.
                Stiu cateva cazuri in care oamenii au dat destul de multi bani pe usi "de exterior" (prezentate asa de producator) pentru intrare in casa si au fost nevoiti, dupa prima iarna, sa le dubleze la exterior cu tamplarie PVC cu geam termoizolant. Facand socoteala finala, au descoperit ca ieseau mai bine daca luau de la inceput o usa serioasa.
                Ultima editare de Consultant Tamplarie; 19.ian.2018, 07:59.

                Comentariu

                • cata_melc
                  Membru
                  • 02.feb.2010
                  • 202

                  Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

                  Buna ziua,
                  Revin cu un update referitor la usa pe care am montat-o si pentru care am cerut sfaturi. A trecut iarna cu bine iar izolatia este absolut fenomenala. Nu stiu daca am voie sa dau nume (nu ca le-as face reclama ba din contra nu i-as recomanda pe importatorii din Romania ca ma avut probleme cu ei), dar usa in sine ca si calitate, vopsitorie, imbinari, muchii, incuietori si etanseitate merita fiecare banut. Am ales o usa Superlock SL cu interior de spuma de inalta densitate si incuietori Mul-t-lock de care la prima vedere am fost incantat, dar acum dupa aproape 1 an pot spune ca sunt uimit.

                  Nu stiu cata rupere termica are, dar vreau sa ma credeti si va invit la vara sa vedeti diferentele de temperatura pe cele doua foi (exterior / interior).

                  Comentariu

                  • Consultant Tamplarie
                    Moderator
                    • 27.mai.2008
                    • 909

                    Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

                    Postati o foto si un pret al acestei usi.

                    Comentariu

                    • cata_melc
                      Membru
                      • 02.feb.2010
                      • 202

                      Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

                      Salutare natiune.
                      Cum nimic nu merge "as planned" vin si eu cu o intrebare pentru niste sfaturi relevante. Am montat acum ceva timp o usa Superlock de care sunt extrem de multumit. Atata doar ca usa nu are garnitura in partea de jos ci doar o perie (ceva de genul - nu stiu sa va explic exact). Ideea ca vantul (curentul) nu isi face simtita prezenta insa apa da!
                      In urma ploilor din aceasta saptamana si probabil a vantului excesiv in acea zona - pentru ca pana acum nu s-a intamplat si in ultimul an a tot plouat si a nins in iarna - am constatat o usoara infiltratie in casa. Usoara spun pentru ca doar s-a umezit sapa deci nimic grav.
                      Ingineru' din mine s-a uitat 10 minute la usa, la prag si am ajuns la concluzia ca nu stiu ce sa-i fac. Garnitura subtire in partea de jos ? Pe prag o sa zboare in primele 2h de la montaj. Pe usa ? Ar fi o treaba.

                      Ah, un aspect important! Pe exterior inca nu am egalizat scara , insa la montarea pragului am efectuat hitroizolate cu Sika (banda si acele doua componente (praf/lichid). Apa intra clar pe la prag (intre prag si usa).
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • cata_melc
                        Membru
                        • 02.feb.2010
                        • 202

                        Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

                        Nicio idee? Buna, rea... ca eu n-am niciuna!

                        Comentariu

                        • dmih
                          Membru Marcant
                          • 05.feb.2007
                          • 612

                          Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

                          O poza sa vedem si noi cum arata pragul si peria se poate?

                          Comentariu

                          • cata_melc
                            Membru
                            • 02.feb.2010
                            • 202

                            Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

                            Nu m-a dus capul sa fac poza la asa ceva, dar miercuri ajung acolo si revin cu foto.

                            Comentariu

                            • cata_melc
                              Membru
                              • 02.feb.2010
                              • 202

                              Răspuns la: Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

                              Cu juma’ de an intarziere....iata periuta de care vorbeam. Aparent calca foarte bine pe prag. Am bagat o bancnota si opune oarece rezistenta la tragere
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              • dragos1
                                Incepator
                                • 20.sep.2022
                                • 17

                                Postat în original de SERBANESCU CRISTI
                                USA METALICA EXTERIOR

                                Salut,

                                Va rog mult sa ma ajutati cu niste sfaturi privind caracteristicile, compozitia unei usi metalice de exterior astfel incat sa reziste la diferente de temperatura, ploaie, ger etc. Ma intereseaza sa aflu ce caracteristici tb sa prezinte usa respectiva astfel incat sa-mi asigure o rezistenta in timp ( materialele din care este construita )

                                Multumiri anticipate

                                cristi
                                Recomand usile metalice de exterior Tracia:

                                Comentariu

                                Procesare...