Usi exterior casa si apartament

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

    Postat în original de danielalecsandru
    .. Am dat vreo 270 lei pe ea....
    La banii astia nici nu are rost sa comentam !
    Totusi , ce inseamna trafic pe acea usa ?
    Ultima editare de coby; 22.sep.2015, 23:11.
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • danielalecsandru
      Incepator
      • 18.mar.2011
      • 30

      Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

      Fataiala zilnica din casa afara si invers. Nu e ca aia de bloc, o deschizi dimineata cand pleci la servici si seara cand vii. La curte intri si iesi din casa de zeci de ori pe zi. Plus ca nu esti singur, iar fataiala asta repetata nu te lasa s-o blochezi mereu cu ceva. O mai pocneste si curentul de cateva ori. Incep sa cred ca cel mai mult conteaza un sistem solid de balamale, sa nu-si schimbe usa pozitia in timp. Asta actuala s-a departat de toc.

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6865

        Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

        Si nu se poate regla ? Poate nu erau stranse bine suruburile de la balamale .
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • danielalecsandru
          Incepator
          • 18.mar.2011
          • 30

          Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

          Este o usa din tabla chioara. Cand i-am schimbat incuietoarea am vazut ca e goala in interior. Nu are absolut nimic. Balamalele, oricat le-ai strange, se misca usa din ele in sus si-n jos. Exclus sa mai fac o iarna cu chestia asta. Probabil la etajul 5 al unui bloc de pensionari ar fi fost buna. Cu o scara incalzita si cu doi mosi care se duc lunar sa-si ia reteta. Dar in inima padurii, cu friguri crunte la exterior si caldura la interior, cu vijelii, furtuni, zapezi si zeci de deschideri/inchideri zilnice, e doar o gluma nereusita.

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6865

            Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

            Asa a fost si pretul => o gluma buna !
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • Consultant Tamplarie
              Moderator
              • 27.mai.2008
              • 904

              Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

              Ar trebui verificate mai bine balamalele, eventual poate gasiti sa le schimbati. Daca usa este inca intreaga, ar fi pacat sa o schimbati doar pentru o problema minora la balamale.

              Comentariu

              • robertino77
                Incepator
                • 07.feb.2010
                • 15

                Sfat usa exterioara apartament

                Buna ziua. La un apartament din Bucuresti situat 4/10 as dori sa inlocuiesc actuala usa firava, originala din 1977, cu una metalica.
                Apartamentul este in starea initiala, fara finisaje ulterioare, cu mozaic pe jos, iar peste mozaic este o mocheta-tot provizoriu.
                Intentionez ca la anul sa demarez o lucrare de renovare generala insa am nevoie de o solutie low-cost pentru usa de intrare, temporara, pentru 1 an.
                Ce sfaturi imi dati ? De asemenea, in conditiile de mai sus, cu ce este indicat a ase fixa usa pe pozitie ? Spuma sau mortar ?

                Am intrebat la vreo doua magazine de specialitate si mi-au zis ca imi recomanda sa montez noua usa doar dupa ce am terminat de finisat podeaua si stiu inaltimea exact, pentru a nu fi in situatia in care nu poti sa deschzi usa sau spatiul sub usa este prea mare.
                Problema este ca in momentul de fata nu stiu cat de mult se va inalta podeaua deoarece nu este ales inca tipul finisajului (gresie, parchet...).
                Cert este ca am nevoie de o usa metalica de intrare provizorie deoarece "bate vantul" in apartament.
                Acum foaia de usa are dimensiunea de 2000x800 iar golul de perete 2080x900.
                Grosimea peretelui este de aprox. 300 mm.

                Va multumesc.
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • Consultant Tamplarie
                  Moderator
                  • 27.mai.2008
                  • 904

                  Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

                  Eu va ercomand sa alegeti o usa in acest moment, o usa definitiva. Tipul finisajului din camera nu are relevanta atat timp cat usa are toc inchis, inclusiv prag. Finisajul pe pardoseala se va termina langa tocul acestei usi si nu o sa acopere in nici un caz pragul.
                  Grosimea gresiei si parchetului sunt asemanatoare, cel putin daca este parchet laminat.

                  Comentariu

                  • icrobert
                    Incepator
                    • 30.iul.2016
                    • 24

                    Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

                    As dori o recomandare de usa de exterior foarte bine izolata termic pentru casa , peferabil metalica. Am studiat piata usilor de exterior, de la cele din profile pvc, aluminiu cu panel, metalice gen Maco Nobila, Waldeck, usi gen Porta door Polar si Polar pasiv etc.
                    As dori opinii de la persoane care au achizitionat usi de exterior si le-au folosit pe o perioada de x ani si le pot recomanda, intrucat asa la prima vedere cand sunt noi arata toate foarte bine.
                    Momentan inclin spre usa din aluminiu cu bariera termica si panel, intrucat macar pare mai rezistenta decat cea din pvc si nu rugineste ca o usa metalica dupa ceva timp. Daca exista vreun model de usa metalica care sa corespunda cerintelor si sa nu rugineasca/condenseze dupa 1 an ar fi excelent.
                    Suma pe care sunt dispus sa o platesc este in jur de 5000 lei.Multumesc.

                    Comentariu

                    • cata_melc
                      Membru
                      • 02.feb.2010
                      • 199

                      Salut,
                      Daca am rezolvat cu ferestrele acum trebuie sa rezolv si cu usa principala de acces, nu ? Cum nu doream sa fie tot de PVC, m-am tot uitat pe la unul si altul dar toate erau cu folii PVC, ba cu panouri HDF, ba cu panouri H-DEX..dar aratau fix ca dracu cu panourile alea prinse cu o tabla nituita de jur imprejur. Pana la urma m-am oprit la usile de la Superlock. Acum am fost pus in situatia de a alege tipul de termoizolatie (pt ca oricum dureaza 2 luni): spuma injectata, vata bazaltica sau polistiren (cred ca extrudat ..).

                      Care din optiunile astea ar fi cea mai buna ? (pretul este fix acelasi indiferent ce sistem aleg)



                      Multumesc anticipat.

                      Comentariu

                      • Consultant Tamplarie
                        Moderator
                        • 27.mai.2008
                        • 904

                        Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

                        Ordinea calitatii cred ca este exact asa cum ati mentionat: spuma poliuretanica, vata bazaltica si polistiren.

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6865

                          Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

                          Io as spune ca vata bazaltica este cea mai buna optiune datorita proprietatilor de fonoizolare pe langa cele de termoizolare .
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • cata_melc
                            Membru
                            • 02.feb.2010
                            • 199

                            Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

                            Salut,
                            Am comandat-o deja cu spuma injectata. Sincer sa fiu fonoizolarea nu prea ma intereseaza foarte tare in cazul de fata.

                            Comentariu

                            • dVally
                              Incepator
                              • 11.feb.2012
                              • 5

                              Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

                              Salut!
                              Caut o usa de exterior calitativa pentru o casa. Am gasit un model care imi place de la Delta. Pretul marisor... 4500 fara montaj.
                              Poate cineva spune ceva de fiabilitatea usilor Delta in timp ? Model asemanator ca specificatii si estetic este la Porta am gasit o usa Polar Pasiv care costa 6500 cu montaj cu tot.
                              Diferenta este sesizabila la pret. Fiecare firma isi lauda usa...
                              Dar daca ar fi fiabile in timp as prefera varianta mai ieftina.

                              Atasez o poza cu specificatiile din catalog pentru usa de Delta!
                              Multumesc!
                              Fișiere Atașate
                              Ultima editare de dVally; 10.feb.2017, 21:14.

                              Comentariu

                              • Consultant Tamplarie
                                Moderator
                                • 27.mai.2008
                                • 904

                                Răspuns la: Răspuns la: Usi exterior casa si apartament

                                Nu se intelege nimic dinfoto, o marime mai mare nu exista? Ce specificare si structura au aceste usi?

                                Comentariu

                                Procesare...