Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Greu de comentat ceva legat de pretul cu 3 cifre, cu siguranta ori a vrut sa scape de dvs. ori a zis sa puna si dansul de un banut cat mai usor.

Este putin riscant sa luati anunturi din diverse surse pentru ca nu cunoasteti cu cine va incurcati, nu aveti veun amic care cunoaste un mester sau prin vecini?
    Probabil nu sunteti singurul care a schimbat tamplaria in bloc sau daca nu, incercati pe cea mai mica fereastra sa vedeti ce si cum iese. Incet si cu rabdare, puteti reusi, oricum nu aveti ce deteriora, in cel mai rau caz se poate elimina lucrarea ce nu a iesit cum trebuie (finisajul).

Comentariu

• Misiunea e aproape gata!
      Basca zilele astea am vorbit cu... vecinul s-a apucat si el de renovari.

Am facut eu brutul cu mortar - morar de zidarie, ca au fost vreo 4 cm de incarcat in unele locuri (cazuse tencuiala pana la caramida), si la CM11 scrie pe el ca merge pana la 1cm. A ramas sa chem un mester sa termine cu glet. (inca mi-e frica ca nu am mana de dat drept).

Operatie e acum la nivel de: "se usuca mortarul si dam glet". Verificat cu nivela e aproape bine faza mortar. Mi-au iesit si ceva "colturi bune" la tocul usii!

Multumesc pentru sfaturi, sugestii si incurajari.
      ----------------------------------------------

1. Mi-a fost EXTREM DE GREU la partea de sus a tocului usii, abia am reusit sa fac mortarul sa se lipeasca.
      Imi poate explica cineva unde am gresit de a durat ORE sa fac tencuiala deasupra tocului? (diferenta de nivel a fost de vreo 3cm)
      2. Faptul ca nu am dat amorsa inainte de tencuiala (pur si simplu am uitat) e naspa rau? Poate cadea incarcatura de deasupra usii?

Comentariu

• Ne bucuram ca ati reusit sa va rezolvati problema fara sa cheltuiti suma mentionata mai sus.
        Singura problema poate fi la zona in care ati incarcat excesiv cu tencuiala si nu va sta prea bine. Este foarte probabil sa se fisureze tencuiala si sa cada.
        Cel mai usor se realiza su straifuri lipite pe zona respectiva si se finisa foarte usor. Daca dupa uscare aveti fisuri pe zona de tencuiala groasa, eu va propun sa refaceti lucrarea in zona respectiva pentru a elimina riscurile.
        Daca dorit, va rugam sa postati foto din fazele inetrmediare si finale ale lucrarii.

Comentariu

• Din ce am citit am inteles ca nu este bine sa folosim ipsosul de modelaj la refacerea glafurilor interioare. Eu nu am cunostinte de zidarie, dar va intreb care sunt riscurile folosirii ipsosului la glafurile interioare?

Comentariu

• Ipsosul de modelaj poate fi folosit insa depinde cat de gros trebuie sa fie stratul aplicat pe zona respectiva. Trebuie avuta in vedere perioada scurta de punere in opera a materialului si faptul ca suprafata suport este mai putin rezistenta ceea ce poate duce la fisurarea finisajului. Acoperirea cu mortar poate fi o solutie mai flexibila, eventual armand in functie de marimea rostului. Ce zona trebuie sa reparati efectiv? Puteti atasa o foto?

Comentariu

• Multumesc pentru raspuns. Am avut glafurile interioare de refacut (lateral, sus, jos). Peretele era facut cumva in scari si a trebuit sa foloseasca extensii la rama de tamplarie. In exterior nu exista spuma intre perete si rama (rama a cazut cumva incadrata de buza exterioara a peretelui si este spuma prea putina la exterior).In interior, la un geam din 5, este perete+spuma+extensie apoi este rama geamului (sper sa fi scris corect ). La restul geamurilor este spuma intre perete si geam de 2-3 cm.
              Acum vine problema in sine: mesterul a zis ca le repara cu ipsos de modelaj+ rigips+coltare (plasa optional). Dupa ce am vazut postarile dumneavoastra i-am cumparat adeziv de prins rigipsul (rifix) (nu voia sa lucreze cu CM 11 din cauza ca se usuca greu) si l-am obligat sa puna cu Rifix.
              Unde aveam spuma+extensii, a acoperit la inceput cu ipsos de modelaj+rigips pana la extensii (nu a acoperit extensiile din laterale si sus ca nu stia ce este cu ele si le-a lasat libere) apoi l-am pus sa le acopere peste cele facute, extensiile cu rigips+adeziv de rigips. A realizat mesterul asa cum i-am cerut. A mai pus la 2 geamuri glafurile cu rigips+adeziv de rigips, apoi la balcon a folosit ipsos+rigips (nu mai aveam Rifix). Spatiul cu spuma (acolo unde a folosit ipso)era de 1-3 cm.
              otusi, nu stiam ce se intampla daca pune ipsos, si de aceea v-am intrebat.
              Ultima editare de ftamumuxis; 13.dec.2011, 20:55. Motiv: completare

Comentariu

• reparatii acum sau la primavara?

Buna ziua,

Acum o luna am reusit sa contractez si sa se faca montarea tamplariei termopan. Pana acum din diverse motive nu am apucat decat sa tai spuma si sa dau o banda de silicon pe exterior.
                Cum temperatura a scazut, si prognoza pentru Bucuresti nu pare sa mai urce peste 5 grade decat maine (cateva ore) ce ma sfatuiti sa fac? Mai reparam tencuiala la exterior sau asteptam pana la primavara (in unele zone a cazut insa cam multa si sunt dezgolite caramizile)?
                Daca nu reparam la exterior, la interior ce facem (aici este peste 5 grade)? reparam acum sau din nou, asteptam primavara?

Multumesc

Comentariu

• Reparatiile la interior se pot face , la exterior eu va sfatuiesc sa asteptati. Eventual mai inchideti golurile cu spuma poliuretanica unde e cazul si lasati operatiunile de finisare pentru vreme prielnica. Nu uitati, daca dati cu spuma, sa izolati profilul termopanului cu banda de hartie si apoi sa o indepartati deorece in timp apare pericolul "sudarii" acesteia de profil.Exista spuma speciala pentru temperaturi scazute.

Comentariu

• Se pot face si la exterior in functie de starea vremii si marimea suprafetelor ce necesita reparatie. Daca nu este un rost foarte lat si nu sunt alte zone ce trebuie tencuite, cordonul se poate proteja cu acril.

Comentariu

• taiati spuma pina la nivelul tamplariei.daca aveti vreo bucata de rigips mai mare, taiati fasii de dimensiunea glafului si lipiti-le cu adeziv( de gresie) sau de rigips! pentru partea de sus puneti in adeziv si doi pumni de ipsos! puteti sa intariti glaful,dupa ce se usuca adezivul, cu cate doua dibluri rapide!

Comentariu

• "Ati reusit sa indepartati folia?"
                        Imi cer scuze pentru ca am intarziat cu raspunsul.
                        Nu am reusit sa indepartez plasticul in totalitate. Sunt cateva locuri unde plasticul s-a imprimat in PVC (unde a batut soarele mai mult.) Recunosc, nu am avut timp si nici rabdare sa le curat ( nu locuiesc acolo).

Comentariu

• Utilizarea adezivului de gresie este putin riscanta insa sensul ca in timp se poate desprinde straiful de gipscarton, mai ales daca este un adeziv inferior, ieftin.
                          Adezivul recomandat este ipsosul adeziv, de exemplu Rifix de la Rigips.

Comentariu

• Reparatii geam termopan!

Va salut!
                            Puteti sa-mi spuneti daca se pot repara sparturile facute la montarea geamurilor termopan cu rigips ?!

Comentariu

• Răspuns la: Reparatii glafuri dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

Merge cu rigips, dar doar la interior. E obligatoriu ca rigipsul să fie prins inclusiv cu dibluri de glaful ferestrei, nu numai lipit, mai ales dacă se pun mai multe plăci una peste alta. Se folosesc deasemenea și colțari din aluminiu, pentru aspect și durabilitate mai mare a muchiilor.
                              Geamgiu din România

Comentariu

• Răspuns la: Reparatii geam termopan!

Postat în original de ciprian_celebrul Vezi post
                                Puteti sa-mi spuneti daca se pot repara sparturile facute la montarea geamurilor termopan cu rigips ?!
                                In prealabil trebuie netezita cat de cat zona, daca sunt sparturi masive, apoi se poate placa zona cu straifuri din gipscarton lipite. Prinderea suplimentara numai daca suprafetele sunt extinse, in rest nu este necesar decat un strat de gipscarton.
                                La imbinarea tamplarie - gipscarton se va utiliza un acril pentru etansarea zonei si care se poate vopsi cu lavabila sau cumparati unul cu o nuanta potrivita (daca se incadreaza in gama de culori).
                                Coltarele din aluminiu sunt recomandate dar nu obligatorii, apreciati dvs. daca este cazul sa protejati rosturile suplimentar. In afara acestui aspect, au si avantajul ca permit o finisare mai buna a coltului, va iese muchia mult mai bine.

Comentariu

Procesare...
                                X