Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Gips-carton la ferestre si usi

Buna seara,

Poate subiectul a mai fost tratat pe alt topic, caz in care va rog sa ma indrumati catre el, daca nu, am urmatoatele intrebari:
    1. cum se monteaza profilul CD pe langa fereastra si usa de balcon?
    2. cum se monteaza rigipsul langa tocul ferestrei, aceasta fiind montata deja? Se lipeste sau ...exista un profil subtire care sa nu afecteze estetic fereastra/usa sau functionarea sa?
    3. Structura metalica a tavanului fals va fi prinsa de cea de lemn a podului; in acest caz va trebui sa suplimentez numarul de bride de ancorare ca sa evit crapaturile tavanului de rigips pe viitor, avand in vedere ca pustii mei si-au facut planuri sa se joace in pod?

Va multumesc!

Comentariu

• Răspuns la: Gips-carton la ferestre si usi

In sectiunea Bricolaj aveti un topic unde o sa gasiti detaliile necesare.

Comentariu

• Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

Postat în original de Turb0 Vezi post
        Din pacate nu am gasit CS11.Cineva mi-a recomandat SIKA 11FC.Ce parere aveti ? Pretul ar fi dublu ...merita ?
        Daca doriti sa cheltuiti suplimentar, nu este o problema, se poate utiliza produsul.

Comentariu

Buna ziua, peste 2 saptamani o sa montez si eu ferestre termopane. Cum e criza si nu gasesc niciun mester de incredere, am zis sa fac eu treaba singur Acum am cateva nelamuriri, sper ca ma puteti ajuta.

O sa insiruiesc pasi care cred ca trebuie facuti, va rog sa ma corectati unde e gresit.
          1. Tai spuma, la exterior hidroizolez rostul cu acril CS 11, rezista siliconul neacoperit? La splaleti cu pot sa finisez ca sa rezista la exterior? Este ok mortarul Thermo Universal?
          2. La interior distanta de la spaletii pana la geam va fi in jur de 3, 4 cm, aici vreau sa acopar golul pana la fereastra cu polistiren XPS, masa de spaclu, coltare de AL cu plase, glet CT126, etc.
          Este vreo problema daca la unele zone nu sunt acoperit cu plase? Adica doar adezivul direct pe polistiren. Vor crapa sau cadea?
          3. La exterior si interior vreau sa montez glafuri de PVC, glafuri le pot lipi tot cu adezivul Thermo Universal? Rostul intre fereastra si glaful cu ce pot acoperi? Un silicon anume? Sau tot CS 11 este bun?
          4. Lavabile cum pot sa fac sa arata cat de cat la nuanta ca pereti vechi? Culoare este alba..

Deocamdata va intreb doar atat restul pe parcurs cand o sa dau de probleme in practica...

Comentariu

• Răspuns la: Spaleti ferestre

Reinviez subiectul
            O sa montez si eu la apartament zilele astea termopane. Rosturi intre profilul si spaleti laterali vor fi de aprox. 2-3 cm (linii rosii in poza, pana acolo va fi spuma), voi fi nevoit sa le acopar cu polistiren sau rigips.
            Problema e ca spaletii actuali au o inclinatie de ~20-30° fata de geam la toate cele 4 laturi. Am dat jos stratul de ipsos si se pare ca asa este betonul de jos, deci nu este vreo tencuiala la care pot s-o dau jos usor.
            Acum nu stiu cum sa le aduc la un unghi de 90° fata de geam, ca sa pot sa montez si glaf de PVC jos.

Atasez si o poza sa vedeti despre ce e vorba.
            Vreo sugestie? Multumesc!
            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC08560.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	245,2 KB 
ID:	604772
            Ultima editare de dukuletz; 14.sep.2012, 15:53.

Comentariu

Dupa ce o sa va monteze tamplaria termopan fixati polistirenul sau placa de rigips la un unghi de 90 grade fata de perete/tamplarie. Puteti sa masurati unghiul cu un echer.

Comentariu

Nu inteleg ce este cu clipul? Puteti sa-mi explicati?
                M-am hotarat sa pun rigips pentru o finisare mai usoara. Vroiam sa stiu cum sa-l prind de spaletii actuali ca sa obtin un unghi de 90 grade.
                Ma gandeam sa pun niste mamaligi mai groase de adezic si le prind asa... va tine?

Comentariu

Va tine dar cu conditia ca "mamaligile" sa fie continue in zona geamului iar in cealalta parte din 20 cm in 20 cm, apoi dupa intarirea adezivului faceti completarea tot cu acelasi tip de adeziv,
                  Tot ce spuneti si faceti se trece la DOSAR

Comentariu

1. Se poate acoperi spuma fie cu adeziv pentru plistiren, fie cu acril Ceresit CS7 /11.
                    2. Avetigrija ca aderenta adezivului la XPS este cu probleme daca este tipul lucios. Armati intreaga parte de masa de spaclu cu plasa de fibra pentru a evita crapaturile.
                    Se poate face si cum fasii din gipscarton, fara izolatie, lipit direct cu ipsos adeziv.
                    3. Glaful din PVC se poate prinde doar in holtzsuruburi pe tocul tamplariei Nu se poate lipi cu adeziv pentru polistiren, daca doriti sa fixati si pe zona orizontala se poate utiliza un adeziv de montaj Moment. Nu ar trebuie sa fie un rost, se muleaza perfect glaful pe toc, nu este nevoie de alt silicon.
                    4. Daca lavabila de pe pereti este mai veche, exista sanse ca noua lavabila sa arate mai curat, nu aveti ce sa faceti pentru a a egaliza culorile. Optional puteti alege alta culoare care sa contureze tamplaria, daca va place acest design.

Comentariu

Pentru reparatii la glafurile geamurilor termopan proaspat montate eu folosesc mp75,este o tencuiala pe baza de ipsos ,se gaseste in orice magazin.Eu de fiecare data am folosit acest mterial la o stfel de lucrare si la interior si la exterior ,si nu am avut probleme .Ipsosul simplu sau gletul nu fac priza cu spuma poliuretanica , dar mp75 e foarte foarte bun .

Comentariu

Este si aceasta o varianta ce poate fi aplicata.

Comentariu

Vara trecuta am acoperit o terasa.

Ca mod de realizare, structura respecta schita atasata.

Acum as dori sa montez si termopane pe cele 2 laturi deschise, dupa ce izolez cu vata tavanul si montez ce trebuie si apoi lambriu.

Cum grinzile si stalpii nu sunt finisate, sunt "de constructii", dupa montajul ferestrelor ar trebui sa le acopar cu scanduri, asfel incat sa fie ok.

M-am gandit la urmatoarea modalitate de prindere a profilelor de termopan (atasat schita - varianta 1). E corect? In plus, mai pot prinde pe exterior o scandura de finisaj, sau nu, din cauza gaurilor de scurgere de pe profil? IN acest caz, odata cu montajul scandurilor, acopar si spuma de montaj.

E mai bine varianta 2, desi ma gandesc ca in acest caz, va trebui sa mai lipesc niste profile de colt pe toate laturile ferestrelor, pentru a acoperi spuma de montaj...

Exista alte variante sau, din cele prezentate, care ar fi OK?
                          Multumesc anticipat.

LE. M-am mai gandit la o alta solutie: exteriorul grinzilor/stalpilor sa fie placat cu xps, apoi masa de spaclu si decorativa. Mai complicat, zic eu, in plus trebuie sa iau o galeata mare de decorativa pt asta... cred ca si costa mai mult decat lemn+lac. Daca spuneti insa ca e mult mai ok decat varianta cu lemn, achiesez la idee... (sper sa nu totusi)
                          Fișiere atașate
                          Ultima editare de Ranettius; 15.ian.2013, 22:10.

Comentariu

Ce este cu acel glaf de marmura? Nu puteti atasa foto cu terasa actuala pentru a vedea exact situatia si locatia unde se monteaza tamplaria?
                            Ce faceti cu galeata de tencuiala decorativa?
                            Daca este necesar, se poate dubla partea de lemn pe care se monteaza tamplaria.

Comentariu

Nu am poza la indemana...
                              Balustrada terasei e din caramida si a fost finisata cu un glaf de marmura.
                              Acum, cand am inchis, am pus pe mijlocul ei grinda de lemn, si am plecat cu structura de lemn ca in schita.

Cum termopanul va fi montat pe grinda, cautam o solutie ca apa sa nu se scurga direct pe grinda.

Ca sa raspund, am gsit solutia, am luat un profil de inchidere de tabla maro, care imbraca frumos grinda la fata exterioara, rezolvand dilema mea...

PS. Ideile cu decorativa erau cam "fortate" pluc ca insemna un volum mai mare de munca, adica sa imbrac stalpii si restul structurii de lemn cu polistiren, coltare, dat masa de spaclu, amorsa, decorativa..... avantajul era ca parea din exterior ca structura terasei e din beton, avea aceeasi decorativa ca si casa... insa nu e fezabil....

Comentariu

Putem vedea rezultatul obtinut, o foto daca se poate?
                                Multumim.

Comentariu

Procesare...
                                X