yobit eobot freewallet bgogo digifinex wp fastest cache wp super cache
Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

multumesc!

Comentariu

Puteti sa postati foto de la fata locului? Ar fi mult mai edificatoare.

Comentariu

Va salut!
        As vrea sa stiu si eu daca se poate indeparta spuma veche,cam arsa de soare,si sa o inlocuiesc cu alta noua?

Comentariu

• Răspuns la: Răspuns la: Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

Postat în original de valyku Vezi post
          Va salut!
          As vrea sa stiu si eu daca se poate indeparta spuma veche,cam arsa de soare,si sa o inlocuiesc cu alta noua?
          Care ar fi motivul ? De ce nu finisati spaletii ?
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

Comentariu

Este arsa cam 1 cm de la nivelul ramei geamului spre interior.
            A fost taiata mai de mult si nu s-a finisat locul.

Comentariu

Finisati zona fara spuma noua , caci s-ar putea ca noua spuma sa expandeze si sa strambe rama geamului .
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

Comentariu

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	glaf inainte_.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	167,8 KB 
ID:	623221Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	glaf dupa_.jpg 
Mărime:	113,2 KB 
ID:	623220
                Buna ziua,
                Dupa ce s-a montat termopanul unui balcon pe lungimea de 6.2m, s-a aplicat la interior si exterior cate un 'glaf' de polistiren extrudat de 2cm grosime, pe toata lungimea. Initial tamplaria a fost fixata pe zidarie de BCA si a fost prevazuta cu o suprainaltare de 3 cm din plastic cred, pentru a servi la montajul glafului sub rama.
                Dupa montajul polistirenului, automat acest profil nu a mai avut niciun rol si a trebuit sa fie acoperit.
                In continuare s-a inlaturat surplusul de spuma iar intre polostiren si rama atat la interior si exterior s-a aplicat pentru umplere, Hidroizolatie CR65, ceea ce imi ramasese prin saci de la tavan, si care a atras atentia muncitorului cum ca e bun de aplicat.
                Asa ca la stadiul actual exista probleme de umezire vizibila la interior + fisura in strat, atunci cand ploua.

Intrebarea este ce trebuie sa fac pentru a nu avea probleme de infiltratie, in special dupa ce se va aplica gletul de finisaj la interior ? Se mai poate aplica acum ceva peste acest CR65, sau direct glafurile ?
                Mentionez ca problema aparea doar in 2-3 locuri pe toata lungimea si ca pe exterior exista o usoara inclinare a suprafetei spre tamplarie care ajuta la stagnarea apei la ploaie..de unde si ''minunea''.
                Ultima editare de foto_raw; 30.aug.2015, 10:24.

Comentariu

Nu se poate schimba panta in acea zona exterioara cu "minunea"?

Comentariu

ce sugerati? sa fie schimbata panta din glaf sau din material?

Comentariu

Buna ziua,

Va rog ajutati-ma cu o solutie pentru umplerea golului(3-4 cm) intre termopan si perete balcon; balconul este vechi, iarna este foarte multa umiditate.
                      Spuma am taiat-o la fata dar am copil mic si a inceput sa rupa din ea.
                      Multumesc.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20150828_201921.jpg 
Mărime:	185,2 KB 
ID:	623225
                      Ultima editare de Turb0; 31.aug.2015, 09:01.

Comentariu

Va salut, imi poate spune si mie cineva daca se foloseste coala de rigips pentru reparatii dupa montarea ferestrelor in interior? Eu stiam doar de polistiren extrudat.

Comentariu

Postat în original de Cosminn Vezi post
                          Va salut, imi poate spune si mie cineva daca se foloseste coala de rigips pentru reparatii dupa montarea ferestrelor in interior? Eu stiam doar de polistiren extrudat.
                          Se poate utiliza si aceasta metoda pentru repararea spaletilor ferestrei. Este mai usor de lucrat cu gipscarton decat cu polistiren extrudat, peste polistiren fiind necesare mai multe straturi pentru finisarea suprafetei.

Comentariu

Postat în original de Turb0 Vezi post
                            Buna ziua,

Va rog ajutati-ma cu o solutie pentru umplerea golului(3-4 cm) intre termopan si perete balcon; balconul este vechi, iarna este foarte multa umiditate.
                            Spuma am taiat-o la fata dar am copil mic si a inceput sa rupa din ea.
                            Multumesc.
                            In cazul dvs.,pentru a nu afecta peretele alaturat, se poate aplica un cordon generos de acril alb sau aplicati o bagheta din polistiren pentru a masca cordonul de spuma poliuretanica. Bagheta se poate lipi cu silicon sanitar.

Comentariu

Buna ziua,

In primul rand tin sa va salut pe toti si sa multumesc tututuror celor priceputi pentru raspunsurile elocvente si foarte utile. Citesc foarte mult pe acest forum despre constructii, amenajari etc. si acest lucru ma ajuta foarte mult pentru a pune in practica deoarece imi place sa o fac cu mana mea .

Am cateva nedumeriri, voi incerca sa fiu cat mai explicit, imi cer iertare daca s-a mai discutat..nu reusesc sa memorez totul. Ale mele nedumeriri mai exact sunt 3, fiecare este diferita. Multumesc anticipat celor care ma vor ajuta.

Prima problema.

Apartament 3 camere, bloc 1984, etaj 1, fara termoizolatie la exterior. In urma montarii ferestrelor PVC, acea diferenta (intre profil si zid, unde este spuma) am executat urmatoarea lucrare:
                              Polistiren extrudat 20mm lipit cu adeziv de polistiren, am pus peste plasa de fibra de sticla + coltar aluminiu fiind prinse cu CT126 apoi o mana de CT127, finisat cu hartie abraziva iar apoi lavabila. Finisarea acelui perete exterior, a fost finisat la interior cu CT126 + CT127 + lavabila. A iesit super.
                              Tamplaria PVC a venit cu pervaz interior de plastic, exterior nimic. (a ramas acel pervaz a blocului, fiind in panta cu taietura pentru a se scurge apa fiind de un material gen ciment).
                              Intrucat nu am inteles foarte bine cum functioneaza puntile termice si eficientizarea sistemului termoizolant am cateva intrebari:

Este lucrarea efectuata corect din punct de vedere termoizolant?
                              Risc sa fac egrasie/mucegai?
                              Pot eficientiza pierderile de caldura daca execut aceasi lucrare si partea de exeterior a geamului?

A doua problema.

In acelasi apartament, am un balcon, nu este inchis iar dedesubt vecinul de la parter nu are balcon. Acest balcon este practic peretele exterior al bucatariei. Balconul nu o sa fie inchis decat cam peste 4 ani, pana atunci pot tine mai calduroasa bucataria placand acel perete comun in partea exterioara (in balcon) cu extrudat de 20mm +adeziv polistiren + plasa + eventual o tencuiala?
                              Cand voi inchide balconul cu tamplarie PVC, trebuie sa renunt la acest sistem termoizolant?

A treia problema.

Apartament 3 camere, etaj 8 (ultimul etaj), fara izolatie exterioara.
                              Toti peretii exteriori sunt placati la interior cu gresie tip mozaic (cei cu fereastra). Acest mozaic in special iarna este aproape in permanenta ud sau "semi-ud". Problema este ca in aceasta casa este destul de frig mai mereu, acest mozaic poate fi o problema? O punte termica?
                              Ar fi mai bine sa dau jos mozaicul si sa execut o lucrare gen ca la etajul 1?

Va multumesc mult. Voi reveni cu poze si eventuale alte lamuriri daca nu am fost clar.
                              O zi buna.
                              Ultima editare de pogar.ionut; 11.oct.2015, 12:38.

Comentariu

Buna ziua ,
                                Am montat de curand un ansamblu pvc parte fixa (geam)+usa(geam) la un dormitor (apartament -constructie 1981).Dormitorul are iesire intr-un balcon (deschis) si este orientat catre Est.
                                Am taiat spuma pe exterior la ras cu tamplaria pvc.
                                As vrea sa aplic un strat foarte subtire de CM 17 , dupa care in primavara sa finisez glafurile cu polistiren extrudat de 2cm .
                                Am ales adezivul CM17 deoarece stiu ca este pentru exterior, este flexibil si din propria experienta formeaza un suport dur si impermeabil .dezavantajul ar fi ca apar mici crapaturi .Plasa de armare nu cred ca as putea sa o pun deoarece latimea golului acoperit cu spuma este de 2-3 cm maxim.

Este corect ce vreau sa fac ?

Va multumesc !

Comentariu

Procesare...
                                X
                                sigla BRAT