Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • ghimarcat
    a răspuns
    Multumesc!

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Poate fi in regula si cu polistiren extrudat dar va trebui sa spacluiti si sa armati cu fibra de sticla.

    Lasă un comentariu:


  • ghimarcat
    a răspuns
    Postat în original de VYS
    Cu gipscarton este mai bine. Se lipeste cu ipsos adeziv pe spaleti si apoi se getuieste.
    Ideea este ca peretii vor fi finisati cu tinci. Deci nu vreau glet. Si de asta intrebam daca este OK cu polistiren.
    Ultima editare de ghimarcat; 28.iun.2019, 09:04.

    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns
    Cu gipscarton este mai bine. Se lipeste cu ipsos adeziv pe spaleti si apoi se getuieste.

    Lasă un comentariu:


  • ghimarcat
    a răspuns
    Postat în original de Gemini
    Pe zona unde aveti de incarcat pe caramida, este mai bine sa aplicati un strat de tencuiala, fie o preparati la fata locului din nisip si liant, fie cumparati 1 sac de mortar predozat.
    Ulterior, daca doriti sa aveti peretele mai aproape de tamplarie, se poate lipi polistiren pentru a compensa diferenta de spatiu. Polistirenul se lipeste cu adeziv pentru polistiren.
    Deasemenea, se pot utiliza straifuri din gipscarton, dupa cum aveti nevoie pe spaleti.
    Am si eu doua usi la care trebuie reparati spaletii dupa montare. Sigur se poate face aceasta reparatie cu polisitren? Mesterii mei asa ma indruma. Grosimea care trebuie incarcat are undeva la 2 cm, deci ar merge extrudat de 1 cm plus adeziv, plasa etc.

    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns
    In strat gros se poate fisura adevizul CM9.

    Lasă un comentariu:


  • KrisStela
    a răspuns
    Din pacate nu am tencuiala, am doar CM9 si tinci. Nu as putea pune CM9 pt incarcare - este deja un strat subtire CM9 dat ppeste caramida si zona rosie - asa obtin nivelare.

    Spuma aceea ramasa din montajul geamului trebuie acoperita sau cum se face? Ma refer pt izolare termica si posibile precipitatii.

    Intentia era sa pun polistiren lipit insa cu CM9.

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Pe zona unde aveti de incarcat pe caramida, este mai bine sa aplicati un strat de tencuiala, fie o preparati la fata locului din nisip si liant, fie cumparati 1 sac de mortar predozat.
    Ulterior, daca doriti sa aveti peretele mai aproape de tamplarie, se poate lipi polistiren pentru a compensa diferenta de spatiu. Polistirenul se lipeste cu adeziv pentru polistiren.
    Deasemenea, se pot utiliza straifuri din gipscarton, dupa cum aveti nevoie pe spaleti.

    Lasă un comentariu:


  • KrisStela
    a răspuns
    Vreau sa repar peretele de caramida rosie de langa geamurile termopan - am pus un strat de Cm9 pt nivelare asperitati, umplere goluri mari.

    Acum pot pune direct o placa de polistiren subtire lipita cu CM9 sus langa tavan sa acopar marginea de spuma si perete de arprox 3 degete ramasa? apoi tinci pt finisaj?

    Lasă un comentariu:


  • tymotyman
    a răspuns
    Este anevoios cu polistiren,multe straturi timpi de uscare ,eu as taia la fata spuma,pune pe dreapta si pe stanga cate o sipca in functie de cat trebuie glaful sa fie si as umple spatiul cu goldband sau mp75 sau adeziv,dupa aceea coltare si glet.

    Lasă un comentariu:


  • DjBoBo
    a răspuns
    O alta varianta ar mai fi sa aduc la drept cu polistiren lipit cu adeziv de polistiren, apoi ce aplic peste polistiren sa pot finisa? ptr celelalte usi , care nu necesita decat o aplicare de material dupa taierea spumei, ce material trebuie sa folosesc ptr glaf? Am sa folosesc si coltare unde necesita acest lucru.

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Daca masurati verticalitatea stalpului puteti constata cat de in afara trebuie sa iasa, minim, acest stalp finisat. De la acest punct adaugam grosimea gipscartonului 9,5mm plus 5 mm ipsosul adeziv si ajungem la 1 cm.Daca tencuim nu putem avea o grosime mai mica. Asadar grosimea poate fi comparabila si nesemnificativa ca si criteriu.
    Urmeaza sa comparam rezistenta, rapiditatea in executie. Mai rezistent cu tencuire dar mai greu de realizat de o persoana mai putin indemanatica. Implica mortar umed si timp de uscare mai mare ca la gipscarton.

    Lasă un comentariu:


  • DjBoBo
    a răspuns
    Nu ma incanta solutia cu rigipsul, e prea mare golul , plus ca o sa iasa prea mult in afara, trebuie sa mai fie metode de-a astupa -aduce la drept acea bucata de zid, sa tencuiesc cu ce ar merge, ceva rezistent, mortar sau ce materiale se mai folosesc acum?

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Cea mai usoara varianta este cu gipscarton.
    Umpleti golurile mari cu ipsos, taiati doua straifuri pentru laterale, late de 3-4cm , cat este spatiul si le lipiti cu ipsos adeziv. Adaugati o parte frontala lipita la fel, acoperiti rosturile cu banda de armare si chit de rosturi, adaugati doua coltare de aluminiu si gletuiti integral. Va rezulta un stalp iesit din planul usilor cu 4-5cm, il amorsati si vopsiti cu lavabila.
    Cam asta ar fi .

    Lasă un comentariu:


  • DjBoBo
    a răspuns
    Salutare, cu respect

    Am schimbat niste usi de interior, dupa montaj au ramas unele goluri destul de mari, mai ales intre doua usi apropiate. Cu ce as putea repara acele goluri, se vede in poza in partea de jos unde e nivelul de tencuiala, bucata de tencuit este placa de beton care a fost turnata stramb si adusa la drept prin incarcare, acelasi lucru trebuie sa-l fac si eu ca s-o aduc la drept. Ce material e recomandat ptr ca e de incarcat destul de gros, aprox 3cm pe o parte scazand spre cealata margine. Atasez foto, sper sa se inteleaga ceva, in partea de jos se vede nivelul care a fost si la care trebuie adus peretele.
    Multumesc

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	46520654_348710805913182_8841214703079260160_n.jpg 
Afișări:	2283 
Mărime:	236,7 KB 
ID:	669984 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	46640326_769052573435996_633985980897951744_n.jpg 
Afișări:	2496 
Mărime:	268,1 KB 
ID:	669985

    Lasă un comentariu:

Procesare...