Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13004

    #46
    Nu se utilizeaza un material pe baza de ipsos ca prim strat de acoperire a spumei poliuretanice. Un adeziv sau un mortar pe baza de ciment sunt mult mai bune si peste acestea poti da cu glet linistit.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • mikidutzaa
      Incepator
      • 31.ian.2007
      • 8

      #47
      Multumesc pentru raspuns. Poti sa imi recomanzi un nume de produs concret te rog?

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #48
        Postat în original de Gemini


        Este bine de retinut ca spuma poliuretanica are rol de rigidizare si izolare termica a rostului. Spuma se taie cu ajutorul unui cutter cu cativa mm sub cota tamplariei.
        Pe exterior se finiseaza cu un adeziv de exterior de ceramica(CM11)/polistiren(CT85)/mortar de reparatii-tinci etc. In functie de pozitionarea ochiului de geam se impune montarea unui glaf de exterior etansat pe contur cu silicon sau alt material - pentru preintapinarea scurgerii apei pe sub tamplarie.
        Pe interior, se poate repara tot cu materialele amintite anterior - ca prim strat - si apoi finisarea cu glet sau pasta de rosturi - armate cu plasa de fibra sau banda de armare. Se poate renunta la primul strat de mortar/adeziv.
        Este utila prevederea unui cordon subtire de silicon intre tamplarie si stratul de finisare a rosturilor - pentru impiedicarea aparitiei fisurilor pe perimetrul tamplariei.

        Siliconul se aplica intr-un cordon subtire pe zona dintre tamplarie si glet cu ajutorul pistolului special pentru tuburile de silicon. Se poate folosi un silicon acrilic (Ceresit acryl) care se permite acoperirea cu o vopsea sau glet cat si unul sanitar (Ceresit CS25) - cel sanitar il gasiti in mai multe nuante

        Comentariu

        • mikidutzaa
          Incepator
          • 31.ian.2007
          • 8

          #49
          Ok, si de care mortar de reparatii? Ca CT29 vad ca se poate aplica in grosime de maxim 10mm si sigur voi avea mai mult de umplut...

          Comentariu

          • builder1
            Incepator
            • 22.aug.2007
            • 6

            #50
            Glafuri si izolare

            Am si eu 2 intrebari referitoare la glafuri, va rog:

            - la exterior le-au ps fara sa mai incarce cu ceva si a ramas distanta intre caramida si tencuiala/izolatie, ei zic ca nu intra apa pe acolo si nu e nici un pericol pt ca glaful e bun si nu permite. Cu ce ar trebui acoperit?
            - la interior nu are spuma in partea de jos si deci nu e bine izolat, vor sa puna la fel glaful si ramane gol intre peretele de rigips si caramaida. zic ca spuma nu se mai poate pune si ca daca pun rigips nu mai au unde pune glaful. ar vrea sa etanseze pe interior in partea de la glaf cu silicon, e de ajuns?

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15056

              #51
              Postat în original de mikidutzaa
              Ok, si de care mortar de reparatii? Ca CT29 vad ca se poate aplica in grosime de maxim 10mm si sigur voi avea mai mult de umplut...
              De umplut ce? Va referiti la zonele adiacente unde a cazut vechea tencuiala?

              Daca presupunerea mea este corecta, in afara de incarcarea cu mortar in mai multe maini, se poate aplica pe zona respectiva un straif de polistiren.
              Re: Glafuri si izolare

              Postat în original de builder1
              Am si eu 2 intrebari referitoare la glafuri, va rog:

              - la exterior le-au ps fara sa mai incarce cu ceva si a ramas distanta intre caramida si tencuiala/izolatie, ei zic ca nu intra apa pe acolo si nu e nici un pericol pt ca glaful e bun si nu permite. Cu ce ar trebui acoperit?
              - la interior nu are spuma in partea de jos si deci nu e bine izolat, vor sa puna la fel glaful si ramane gol intre peretele de rigips si caramaida. zic ca spuma nu se mai poate pune si ca daca pun rigips nu mai au unde pune glaful. ar vrea sa etanseze pe interior in partea de la glaf cu silicon, e de ajuns?
              Daca ati fi mai explict am putea incerca un raspuns!
              Sa inteleg ca intre acea zona exterioara libera este acoperita de glaf?
              Daca este asa, teoretic nu are de unde sa apara probleme insa exista posibilitatea infiltrarii apei prin laterale daca nu este bine etansat.
              Partea din interior cu spuma si gipscartonul nu am inteles-o
              Reveniti cu un mesaj de clarificare.

              Comentariu

              • builder1
                Incepator
                • 22.aug.2007
                • 6

                #52
                la interior sub geam nu este spuma. intre peretele de caramida si rigips e spatiu, nu au pus un capac de rigips sau ceva. au pus glaful direct, fara sa acopere cu ceva acest spatiu si fara sa etanseze sau izoleze sub fereastra. banuiesc ca din aceasta cauza izolatia termica in acea zona e zero si e si pericol de infiltratii din moment ce si la exterior nu a fost reparat ci au pus glaful direct.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15056

                  #53
                  Esentiala este etansarea realizata de glaful exterior in conditiile precipitatiilor. Daca aceasta este corespunzatoare atunci nu exista posibilitatea aparitiei infiltratiilor care sa ajunga la interior.

                  Era normal ca sub tamplarie (termoizolanta presupun) sa exista acel strat de spuma poliuretanica pentru izolarea termica si rigidizarea prinderii tamplariei. Acesta se finiseaza si apoi se aplica glaful de interior.

                  Comentariu

                  • chitoc
                    Incepator
                    • 10.aug.2007
                    • 8

                    #54
                    Buna seara! Ma bag si eu cu niste intrebari la care probabil s-au dat deja raspunsuri, deoarece sunt destul de confuz dupa ce am citit prin forum.
                    In urma montarii geamurilor termopan (pe lateral) a ramas tencuiala veche, care sta destul de bine. Eu cum fac ca sa repar, sa acopar spuma, peste tencuiala veche? Mentionez ca are o grosime cam de 2 cm. (vedeti poza).
                    La alta camera a ramas in partea de sus o zona de tencuit cam de 6cm. Aici exista alta solutie in afara de polistiren? Multumesc anticipat.
                    si poza.....

                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	img_0591_291.jpg 
Afișări:	7579 
Mărime:	55,4 KB 
ID:	559844

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6887

                      #55
                      Amorsati spaletul ferestrei cu amorsa CT17 si fixati o fasie de polistiren extrudat de 5 cm grosime cu adezivul CT85 iar pe colt ca sa protejati muchia montati un coltar de aluminiu cu plasa din fibra de sticla.
                      Plasa din fibra de sticla o inglobati in masa de spaclu ce o aplicati atat pe polistirenul extrudat cat si pe perete.

                      P.S. aveti o distanta c-am mare de la marginea golului pana la fereastra. Probabil mesterii au avut metrul mai scurt de au gresit masuratorile. In mod normal trebuia sa ramina un spatiu de 2 cm.

                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	finisare_toc_114.jpg 
Afișări:	7280 
Mărime:	6,9 KB 
ID:	559845
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • chitoc
                        Incepator
                        • 10.aug.2007
                        • 8

                        #56
                        Deci merge pus polistiren si peste o tencuiala veche, care se tine pe picioare? Nu stiu cum au masurat astia, ca daca dau tencuiala jos de pe perete, ramane un spatiu destul de mare (stiu pt ca pe partea cealalta a ferestrei tencuiala a fost data jos, acesta fiind dormitorul care da in balcon). Asa ca pe interior se vad doar 2cm de spuma, iar pe exterior destul de mult (cam 4-5cm).

                        Multumesc pentru sfaturi.

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15056

                          #57
                          Dvs. aveti nevoie sa reparati doar zona cu spuma, restul vad ca arata bine ca structura mai putin finisajul.

                          Este suficienta aplicarea unei mase de spaclu - eventual adeziv polistiren - in care inglobati plasa de fibra.
                          Ulterior finisati cu glet si lavabila fara a mai fi obligatoriu de montat straiful de polistiren.
                          Inainte de aplicarea gletului puteti aplica un cordon de silicon acryl pe perimetrul tamplariei pentru evitarea fisurilor ulterioare in aceasta zona.

                          Comentariu

                          • chitoc
                            Incepator
                            • 10.aug.2007
                            • 8

                            #58
                            Multumesc pt raspunsuri. Merge de exemplu incarcat cu Ceresit CT85 in strat de circa 2cm? Cred ca polistiren o sa pun acolo unde mesterii de la termopane mi-au lasat in partea de sus cam 6 cm. dupa cum sa ceve in aceasta poza

                            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	img_05861_165.jpg 
Afișări:	7233 
Mărime:	44,1 KB 
ID:	559846

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15056

                              #59
                              Este prea mare grosimea de 2 cm pentru a fi reparata cu Ceresit CT85. Utilizati un adeziv de ceramica sau un alt mortar pentru reparatii aplicand stratul necesar in 2 maini.

                              Comentariu

                              • chitoc
                                Incepator
                                • 10.aug.2007
                                • 8

                                #60
                                Ok, multumesc pt informatii. Imi mai bantuie niste intrebari prin cap, dar nu vreau sa va stresez prea mult.... (de exemplu ce fel de mortar... )

                                Comentariu

                                Procesare...