Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • citi71
    Incepator
    • 31.oct.2007
    • 29

    Mmmmm... deci m-am hotarat pana la urma sa cumpar glafuri metalice de exterior pe care sa le montez dupa ce, in prealabil, indepartez toata panaram aia de tinci si ceresit CM11. Din masuratori mi-au iesit 3 tipuri de glafuri: de 8, de 11 si de 15 cm... asta ca sa nu le cumpar pe toate de 15 cm in ideea de a mai economisi vreo cateva sute de mii care vor intra in adezivul de lipit. Totusi ce adeziv sa folosesc pentru a lipi glaful metalic de suportul mozaicat??? Am cautat prin oras ...dar am gasit niste preturi mai colorate... cam 37,5 RON pentru un tub de 425 ml iar de lipit am ceva...ceva...!... cam 20 metri liniari (gresisem mai sus cand am spus de 14,5 m.l.). Cineva mi-a indicat (nu e reclama) "Teocol"... ce-o mai fi si asta... ca nu am gasit in oras (banuiesc ca este un fel de mastic poliuretanic care se aplica la rece si se intareste dupa vreo cateva ore). Cert este ca nu stiu ce sa folosesc ... dar sa se gaseasca si in comert.

    Comentariu

    • citi71
      Incepator
      • 31.oct.2007
      • 29

      ...iar d.p.d.v. al mucegaiului ... am gasit o solutie care m-a dat pe spate... Am respectat instructiunile de pe recipient care spuneau sa pulverizez fara sa curat (sterg) mucegaiul... asa ca am dat direct peste "florile de mucegai" pur si simplu si...surpriza... toata negreala care era pe perete (a se ignora cacofonia) si care se vede prin poze a disparut. Solutia a dizolvat mucegaiul si a lasat peretele ca si cum n-ar fi existat vreodata mucegai acolo. La aplicarea solutiei este indicat a se folosi o masca... sau altceva... pt. ca vaporii iti pot provoca, printre altele, stari de greata. Solutia contine hipoclorit de sodiu agenti neionici si acizi fosforici.

      Comentariu

      • citi71
        Incepator
        • 31.oct.2007
        • 29

        Deci revin cu intrebarea...:
        - Ce adeziv sa foloses pentru lipirea glafurilor metalice de mozaic?
        Glafurile nu intentionez sa le prin cu autofiletante in profilul PVC dar este normal sa folosesc un silicon neutral la "imbinarea" cu tamplaria.
        O a doua intrebare ar fi (acum mi-am amintit-o):
        - Ce folosesc daca nu gasesc silicon neutral (...ca silicon acril pentru interior am gasit peste tot)?

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          Postat în original de citi71
          ...iar d.p.d.v. al mucegaiului ... am gasit o solutie care m-a dat pe spate...
          Puteti spune ce solutie ati folosit , eventual si o poza . Mai sint si altii interesati ...
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • citi71
            Incepator
            • 31.oct.2007
            • 29

            Solutie antimucegai de la BISON, se comercializeaza in recipient (capacitate 500 ml) de plastic rosu cu pulverizator... iar pretul variaza in functie de magazin ...intre 24 si 28 RON.

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              Postat în original de citi71
              Solutie antimucegai de la BISON, se comercializeaza in recipient (capacitate 500 ml) de plastic rosu cu pulverizator... iar pretul variaza in functie de magazin ...intre 24 si 28 RON.
              Mai sa fie ! Ieri la-am vazut in magazin dar ma gindeam ca este iar o teapa .
              Multam , am sa iau si eu sa testez .
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • citi71
                Incepator
                • 31.oct.2007
                • 29

                Atentie ca sub eticheta de pe spatele produsului este o alta eticheta cu instructiuni... A SE RESPECTA INTOCMAI INSTRUCTIUNILE!

                Comentariu

                • GabItz
                  Incepator
                  • 04.oct.2007
                  • 44

                  Solutia Bison pentru mucegai este cea mai buna si eficienta.
                  Atentie si la pulverizarea pe obicetele cromate din baie. Functie de calitatea acestora le poate pata definitiv. Am folosit asa ceva doar de trei ori in 10ani in aceeasi baie pentru ca efectul e de durata.

                  Evitati solutia similara de la Dr. Beckmann (sper ca am scris corect). Am achizitionat-o pentru ca scria pe eticheta ca nu contine clor. Total ineficienta.

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 12977

                    Postat în original de citi71
                    Atentie ca sub eticheta de pe spatele produsului este o alta eticheta cu instructiuni... A SE RESPECTA INTOCMAI INSTRUCTIUNILE!
                    Hai sa gandim altfel, mai toate solutiile astea isi fac treaba - adica pot curata fara probleme, inclusiv banalul clor. Ceea ce este mai important este cauza aparitiei mucegaiului si cum vom izola zonele respective pentru ca iarna viitoare sa nu mai apara.

                    Daca balconul ramane la fel din pdv. al izolatiei, mai mult ca sigur vor aparea iar probleme. Asta pentru ca solutia antimucegai nu poate mai mult.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • citi71
                      Incepator
                      • 31.oct.2007
                      • 29

                      Asa este VYS... Mi se pare logic sa ne focalizam pe cauza si nu pe efect...dar unele solutii curata mai bine... altele mai putin bine si cu mai mult efort ... timp...transpiratie... bani dati degeaba si nervi. Scopul meu a fost doar sa confirm eficacitatea unui anumit produs. Mmmm... acum ma uit un pic mai sus la solutia de la Dr. Beckmann ...care ...oare sa fie buna pentru unii si ineficienta pentru altii???
                      GabItz... schimba mucegaiul ...pentru ca "mai toate solutiile astea isi fac treaba - adica pot curata fara probleme, inclusiv banalul clor".
                      Lasand gluma la o parte, ma tot uit de vreo cateva saptamani la varianta sistemelor de ventilatie care tare "mult" au invadat piata romaneasca... de nu prea le gasesti...!
                      Totusi...VYS..., ce pot folosi pentru lipirea glafurilor metalice de suport mozaicat... in afara de Moment Express Fix (am vazut pe alte topicuri dar nu am vazut prin magazine din oras - sau le tin astia ascunse)?[/list]

                      Comentariu

                      • citi71
                        Incepator
                        • 31.oct.2007
                        • 29

                        ...ca sa continui..., izolare pe exterior... la etajul 3... de unul singur (opinia vecinilor "blocul e nou si peretii sunt grosi... nu trebuie izolatie" - ma da gata) ... deci excplusa. Izolatie cu extrudat la interior sau vata si rigips..., HA ... da' ce..., mucegaiul/condensul nu poate apare pe sub ele..., adica sa imi fac de lucru (?!)... iar caloriferul in balcon il voi pune cand voi avea bani de panouri solare cu absorberi pentru apa calda sau panouri cu fotocelule pentru calorifer electric. deci singura soluti (la cati bani dispune omul de rand) este acest sistem de ventilatie pe profil termopan sau cu practicare in perete.
                        Din cate am inteles eu, solutia completa de izolare a balconului este:
                        -tamplarie termopan (indicat PVC cu geam low-E)
                        -termoizolare exterior cu expandat (atentie la grosimea polistirenului si la calitatea montajului)
                        -termoizolare tavan si pardoseala balcon (deasupra si sub mine vecinii au termopane - deci nu este neaparat necesar)
                        -calorifer in balcon (atentie la capacitate si la pozitionare).
                        Cam multi bani deodata... tot ventilatia (automata sau manuala) ramane de baza pana inchei "ciclul de izolare".

                        Comentariu

                        • Chloe
                          Incepator
                          • 06.apr.2008
                          • 1

                          Am si eu nevoie de un sfat si am considerat ca este topicul potrivit pt postarea mea.
                          Am montat de curind ferestre pvc+termopan pe tocul existent din lemn. S-a dat spuma, s-a indepartat surplusul de spuma si acum urmeaza dilema mea: cu ce sa dau peste spuma, la rostul dintre tocul ferestrei pvc si tocul ferestrei de lemn...atit la interior, cit si la exterior. Sigur ca trebuie sa fie ceva izolant, rezistent in timp si care sa faca priza buna atit cu pvc-ul cit si cu lemnul.
                          Am vazut azi, cu coada ochiului , ca ati prezentat niste benzi Ceresit in emisiunea dvs...din pacate, am prins prezentarea spre final si nu am inteles prea bine despre ce e vorba...insa mi s-a parut ceva potrivit pentru ceea ce am eu nevoie.,
                          Mentionez ca profilul este alb interior si mahon exterior, deci am nevoie de ceva atit alb, cit si maro, sau ceva care sa poate fi vopsit.
                          Dati-mi, va rog, o idee sau mai multe informatii despre aceste produse Ceresit, in cazul in care le considerati potrivite.
                          Multumesc

                          Comentariu

                          • klaus
                            Membru Marcant
                            • 24.iun.2005
                            • 960

                            sistemul de etansare pentru tamplaria termoizolnata de la ceresit poarta denumirea de WINTEQ. winteq in germana
                            Exista "winteq foil interior" si respectiv "winteq foil exterior".
                            De asemnea se poate folosi o banda de etansare precomprimata (de la ceresit "ecomax 600/300", de la Denbraven "Compress Band").
                            Eu as mai folosi o tabla subtire de aluminiu care sa se suprapuna si peste lemn si peste pvc, prinsa fie cu un adeziv serios (poliuretanic, polimeric, elastomeric etc) fie mecanic cu holzsuruburi discrete[/url]
                            Viata e complexa si are multe aspecte...

                            Comentariu

                            • citi71
                              Incepator
                              • 31.oct.2007
                              • 29

                              Deci... klaus... cum se numeste acel "adeziv serios" care lipeste glaful metalic de mozaic... (ca sa te uiti pe spatele fiecarui produs sa vezi ce fel de adeziv este si ce lipeste...pierzi destul timp asa cum am pierdut eu 3 ore la Dedeman cautandu-l si tot nu am gasit ce-mi trebuia... am gasit ceva...ceva... dar cu temen de garantie expirat)???

                              Comentariu

                              • VYS
                                Living Legend
                                • 19.aug.2005
                                • 12977

                                Totusi...VYS..., ce pot folosi pentru lipirea glafurilor metalice de suport mozaicat... in afara de Moment Express Fix (am vazut pe alte topicuri dar nu am vazut prin magazine din oras - sau le tin astia ascunse

                                Eu unul am gasit un astfel de adeziv in Craiova, atat la magazinele specializate pe comert cu ceramica dar si la Praktiker. Cu siguranta exista insa mai mult chiar nu am de unde sa stiu.
                                VYS Blog DIY

                                Comentariu

                                Procesare...