Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • fizo
    Incepator
    • 28.mai.2011
    • 29

    Postat în original de Maestrul Max
    Amorsati spaletul ferestrei cu amorsa CT17 si fixati o fasie de polistiren extrudat de 5 cm grosime cu adezivul CT85 iar pe colt ca sa protejati muchia montati un coltar de aluminiu cu plasa din fibra de sticla.
    Plasa din fibra de sticla o inglobati in masa de spaclu ce o aplicati atat pe polistirenul extrudat cat si pe perete.


    P.S. aveti o distanta c-am mare de la marginea golului pana la fereastra. Probabil mesterii au avut metrul mai scurt de au gresit masuratorile. In mod normal trebuia sa ramina un spatiu de 2 cm.
    Buna ziua!
    Poate cineva sa ma sfatuiasca si pe mine cum sa repar dupa montarea tamplariei, sa nu mai patesc si cu reparatul ce am patit cu firma de termopane?
    Nu stiu daca sa merg pe mana mesterului, asa ca as vrea sa stiu tot ce trebuie facut dinainte.
    La mine tamplaria e pusa in locul unui geam din cel vechi, dublu, foarte lat -practic erau doua ferestre ,si prevazut cu obloane (e o caseta in perete , deasupra geamului), si care au fost date jos.
    Fereastra e pusa la fatada blocului, deci in casa e un spatiu lat de 30 cm de la "fata" peretelui" pana la geam.
    Deasupra e un gol (unde e caseta oblonului) care cred ca trebuie umplut cu zidarie .
    E suprafata mare de reparat, blocu e de caramida, si as vrea sa stiu si eu care sunt pasii de urmat.
    Nici nu stiu cum sa fac sa arate estetic.
    Nu stiu daca pot sa pun o poza dinpacate.
    Si cel mai greu mi se pare de zidit golul de deasupra ferestrei. Acum are o "fatada" care se tine dar cred ca nu mult timp.
    E ff important pentru mine orice sfat.
    Multumesc anticipat.

    Comentariu

    • PowerMC
      Administrator
      • 02.mai.2007
      • 2210

      Puteti posta foto dar sa nu fie mai mari de 2000x2000 pixeli.
      Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

      Community Manager MC

      Comentariu

      • fizo
        Incepator
        • 28.mai.2011
        • 29

        POZE

        multumesc de interes incerc sa pun doua poze
        sper sa fie lamuritoare.
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • Consultant Tamplarie
          Moderator
          • 27.mai.2008
          • 909

          Nu puteti face o poza incare sa vedem exact periemtrul tamplariei, inclusiv acel gol din zona superioara?

          Ce grosimea are rostul de montaj al tamplariei, cel umplut cu spuma?

          Daca o sa parcurgeti mesajele existent in acest topic veti identifica solutiile de care aveti nevoie.

          Daca mai exista zone cu mortar sau bucati de materiale care nu sunt suficient de rezistente se vor elimina inainte de reparatia efectiva.
          Golurile se pot umple cu spuma poliuretanica sau mortar in functie de pozitionarea lor.
          Se va taia spuma poliuretanic la nivelul tamplariei si in fucntie de grosimea rostului avem mai multe optiuni.
          Cea mai simpla este lipirea unor straifuri din gipscarton direct pe suprafata spaletilor.
          Dupa lipire se realizeaza chituirea si armarea imbinarilor, spre tamplarie se aplica un cordon de acril si apoi se poate vopsi cu lavabila.
          Reparatia se va face si pe exterior dar acolo nu este nevoie de gipscarton.

          Comentariu

          • fizo
            Incepator
            • 28.mai.2011
            • 29

            Multumesc mult de raspuns!
            Nu pot face o poza cu toata fereastra acum, ca e multa lumina si nu am jaluzele ceva.
            Abia le-am montat.
            Am putut prinde coltul stanga , dar asa e peste tot si e o fereastra cu 3 ochiuri 2 fixe.
            Cea mai mare problema e "gaura" de deasupra e de cam 20 cm si altii 10 (inspre camera) sunt cu mortar care sta sa cada.Acolo nu prea stiu ce sa fac.
            Am citit toate mesajele dar nu prea e nimeni cu asa reparatii "vaste" de efectuat pe langa termopane.
            Multumesc inca o data.
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • fizo
              Incepator
              • 28.mai.2011
              • 29

              "golul" se vede bine in poza 2 (l-am pozat de jos in sus), dar din fata nu se vede ca a fost zidit (zidaria se sprijinea pe tocul vechi de geam, insa intre zidaria din camera si fatada blocului a ramas "gaura" de la rulou de vreo 15-17 cm).
              spuma are grosime de 5 cm in dreapta si de 4 in stanga, sus sunt parca mai putini, iar jos numai vreo 2 maxim.
              In poza e o chestie pusa pe geam ca nu iese poza din cauza luminii poate fac alta seara.

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                Va fi mai vreo caseta montata? Ai renuntat la obloane?
                Daca ai renuntat, de ce nu ai facut tamplaria mai inalta (cat golul)?
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • fizo
                  Incepator
                  • 28.mai.2011
                  • 29

                  De prost !

                  Daca nimeni nu s-a gandit inainte.
                  Oblon nu mai pun , poate numai unul aplicat la exterior (in viitor).
                  Ma consolez ca iesea geamu' cam mare si cam scump (inca 30.40 cm in plus, peste cei 1230), si la soarele care bate aici ..cred ca trebuia sticla fumurie 3 foi ..cam ieseam din schema cu banii

                  Comentariu

                  • Consultant Tamplarie
                    Moderator
                    • 27.mai.2008
                    • 909

                    Greu de facut ceva acum, poate numai sa incercati sa ziditi acea zona daca doriti o solutie ieftina si nu foarte sigura.

                    Altfel se poate monta un profil din PVC (depinde de dimensiunile exacte ale golului) care sa inchida acea zona insa acesta costa si necesita demontarea tamplariei.
                    Daca sunt peste 30cm ceea ce nu se vede infoto, se poate adauga inca o fereastra ce se va lega de cea existenta cu profil specific.

                    Comentariu

                    • bvis
                      Incepator
                      • 09.iun.2009
                      • 30

                      Buna ziua,

                      am si eu o problema, pe exterior am de montat niste glafuri din tabla.
                      Casa este facuta din poroterm si deasupra este polistiren.
                      Cum montez glafurile pe pervaz?

                      O sa revin cu poze.

                      Comentariu

                      • stefan1
                        Membru Marcant
                        • 20.sep.2009
                        • 346

                        Am montat ferestrele de PVC acum cateva zile si am rosturi de 0,5-2cm as dori sa tai spuma la exterior fiindca sa ingalbenit de la soare, pot astupa acele rosturi preparand eu la fata locului un mortar din nisip fin, var si ciment adica un tinci, am deja aceste materiale ramase de la tencuirea casei,asta ca sa nu mai cumpar un sac de adeziv ptr polistiren sau altceva, mentionez ca doar la exterior.

                        Comentariu

                        • stefan1
                          Membru Marcant
                          • 20.sep.2009
                          • 346

                          Imi raspunde si mie cineva ?

                          Comentariu

                          • Consultant Tamplarie
                            Moderator
                            • 27.mai.2008
                            • 909

                            Postat în original de bvis
                            Buna ziua, am si eu o problema, pe exterior am de montat niste glafuri din tabla. Casa este facuta din poroterm si deasupra este polistiren. Cum montez glafurile pe pervaz?O sa revin cu poze.
                            Prin fixare mecanica pe tamplarie/laterale glaf. Suplimentar se va etansa perimetrul pe zona de contact cu tampalria/peretele utilizand un silicon.

                            Postat în original de stefan1
                            Am montat ferestrele de PVC acum cateva zile si am rosturi de 0,5-2cm as dori sa tai spuma la exterior fiindca sa ingalbenit de la soare, pot astupa acele rosturi preparand eu la fata locului un mortar din nisip fin, var si ciment adica un tinci, am deja aceste materiale ramase de la tencuirea casei,asta ca sa nu mai cumpar un sac de adeziv ptr polistiren sau altceva, mentionez ca doar la exterior.
                            Daca aveti adeziv pentru ceramica este perfect. Pe zonele unde latimea este mai mare se preteaza foarte bine armarea stratului de mortar. Mortarul de tencuire nu este utilizabil pentru aceasta aplicatie. Ati putea cumpara vrac daca aveti magazine de acest gen in zona dvs.

                            Comentariu

                            • fizo
                              Incepator
                              • 28.mai.2011
                              • 29

                              Postat în original de ConsultantTamplarie
                              Greu de facut ceva acum, poate numai sa incercati sa ziditi acea zona daca doriti o solutie ieftina si nu foarte sigura.

                              Altfel se poate monta un profil din PVC (depinde de dimensiunile exacte ale golului) care sa inchida acea zona insa acesta costa si necesita demontarea tamplariei.
                              Daca sunt peste 30cm ceea ce nu se vede infoto, se poate adauga inca o fereastra ce se va lega de cea existenta cu profil specific.
                              Salut!
                              Multumesc pt ajutor.. am citit raspunsul la vremea lui.
                              Dar am fost plecat peste vara, si nu am rezolvat inca nimic cu reparatiile mele. Am chemat acum niste mesteri si nu mi se pare ca au legatura.
                              De aceea trebuie sa apelez la dv va rog ff mult!
                              Nu stiu cum va ganditi sa montati alt geam legat de primul, in golul de deasupra!? Asta presupune sa spargeti in exteriorul blocului!
                              Adica fatada blocului! Nu e complicat?!
                              Am tot zis, am o "gaura" deasupra ferestrei, de la rulouri suprapuse. Astea erau ingropate la exterior, nu se vedeau, iar cutia era accesibila din casa si se sprijinea pe vechea tocarie, ff lata.
                              Cum noul toc s-a pus de aia la exterior, a ramas spatiul gol (fosta cutie a rulourilor), dar care are o fata de zidarie subtire inspre afara! Adica e inchisa , ce mai, la exterior Nu pot pune geam decat daca spargem si "fatada" de la bloc sau ce-o fi.
                              E ceva tencuiala acolo - fatada blocului(nu prea groasa).Aia e voie sa se sparga?
                              Daca tot sparg, as putea sa montez un rulou din cel suprapus , sa am si rulou si sa scap si de zidit dracia asta?? Dar direct pe tocaria asta, fara s-o mai demontez....

                              In acest moment tocaria e pusa la exterior, la fatada, dar sus nu prea mai are nimic (mesterii aia au dat aproape toata spuma jos, nu stiu de ce). Numai cativa mm cred contact fatada exterioara- tocul de la geam (sus).
                              Au dat jos zidaria care se vede in poza, si care acoperea gaura (spre camera) pe vremea cand exista vechea tocarie (atunci a mers usor ziditul, ca statea pe fostul toc, ff lat).

                              Cum sa zidesc dracia asta? Pe ce se poate spirijini? Merge umplut cu polistiren? se poate prinde si cu ceva dibluri pe laterale?

                              P.s. Raspuns necesar urgent, mesterii vin miine, iar conceptia lor de reparatie mi se pare aiurita (par un fel de carpaci).
                              p.p.s.e cineva care sa dea o recomandare pentru altii...?

                              Comentariu

                              • ciureanuc
                                Membru
                                • 15.iun.2009
                                • 178

                                Salut,

                                In vreo doua saptamani se vor monta si la mine doua ferestre termopan. In camera si la bucatarie (e garsoniera).
                                Nu m-as baga sa repar eu glafurile si intreb: exista pe-aici vreun meserias care sa vina sa ma ajute cu reparatiile?
                                Vor fi reparatii, cum spuneam, la doua geamuri si se mai adauga si o usa de intrare (s-a montat usa metalica).

                                Caut un meserias care sa se poata deplasa in Bucuresti in zona Titan (Billa) sa lucreze bine si frumos.

                                Astept oferte in mesaj privat sau chiar aici.

                                Multumesc!


                                P.S.: as fi pus anuntul la sectiunea "Bursa" dar acolo sunt vreo 5 pagini de anunturi de vanzare, cred ca anuntul meu s-ar fi "ratacit" imediat.

                                Comentariu

                                Procesare...