Reparatii dupa montare ferestre PVC cu geam termopan

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant Tamplarie
    Moderator
    • 27.mai.2008
    • 909

    Postat în original de ciureanuc
    Nu m-as baga sa repar eu glafurile si intreb: exista pe-aici vreun meserias care sa vina sa ma ajute cu reparatiile?
    Vor fi reparatii, cum spuneam, la doua geamuri si se mai adauga si o usa de intrare (s-a montat usa metalica). Caut un meserias care sa se poata deplasa in Bucuresti in zona Titan (Billa) sa lucreze bine si frumos. Astept oferte in mesaj privat sau chiar aici.
    P.S.: as fi pus anuntul la sectiunea "Bursa" dar acolo sunt vreo 5 pagini de anunturi de vanzare, cred ca anuntul meu s-ar fi "ratacit" imediat.
    Cel mai sigur este sa postati la sectiunea Bursa, nu aveti nimic de pierdut.
    Cu putin efort cred ca puteti realiza si dvs. reparatiile daca nu sunt probleme grave, atasati poze cu zonele in cauza si incercam sa va indrumam. Alegerea este a dumneavoastra.

    Comentariu

    • ALLL
      Incepator
      • 11.iul.2010
      • 0

      Buna ziua
      In 2008 am montat ferestrele din PVC. Cum nu am locuit in imobil, nu am desprins plasticul de protectie de pe PVC.
      Acum nu-l mai pot scoate. L-a "batut" soarele, cativa ani buni.
      Ce pot face ?

      Comentariu

      • Consultant Tamplarie
        Moderator
        • 27.mai.2008
        • 909

        Greu de apreciat daca se mai poate face ceva in afara eliminarii mecanice, razuire. A trecut destul de mult itmp de la aplicare si daca ferestrele au fost pe partea insorita s-a lipit bine banda de protectie ce trebuia eliminata in maxim 30 zile de la montarea ferestrelor.

        Alternative pot fi diferite solutii chimice, cu obligatia de a testa in prealabil modul de comportare pe tamplarie, cum ar fi solutiile de curata etichete, cea de la colantarea masinilor, alcool etilic tehnic, whitespirt etc.

        Riscul la razuire este zgarierea profilului.

        Comentariu

        • ALLL
          Incepator
          • 11.iul.2010
          • 0

          Multumesc de raspuns
          Un amic m-a sfatuit sa incerc cu spirt. Acum nu sunt in zona. O sa probez si am sa va anunt daca merge cu spirt.
          Daca nu reusesc sa le curat. Poate o sa lipec "ceva" peste.
          Ce ar putea fi acel "ceva" ?

          Comentariu

          • coretweaker
            Membru Marcant
            • 16.iul.2010
            • 886

            Eu iti recomand sa incerci si cu diluant nitro, nu ataca termopanul in schimb ar trebui sa atace orice urma de reziduri de adeziv de pe foliile de protectie. S-ar putea totusi sa fie o munca migaloasa.

            Comentariu

            • mihai s.
              Incepator
              • 22.sep.2011
              • 24

              Buna ziua,as dori cateva sfaturi in legatura cu glafurile ferestrei.
              Am dat comanda de ferestre pvc,care vor fi montate in golurile existente.
              Peste caramida am imbracat golurile cu exrudat de 2cm.
              1.Ar fi mai bine ca atunci cand imi monteaza ferestrele sa comand si glafurile pvc de interior care vor fi montate sub tocul ferestrei?
              2.Ce latimi pot lasa la glafuri(interior-exterior) tinand cont ca grosimea peretelui are 45cm?
              3.Glaful exterior granit trebuie sa fie montat sub toc,sa acopere putin tocul sau la fata cu tocul ferestrei?

              VA MULTUMESC.

              Comentariu

              • ciureanuc
                Membru
                • 15.iun.2009
                • 178

                Salut,

                Ieri mi s-au montat geamurile termopan (doua: la bucatarie si in camera), usa metalica e montat de vreo luna.
                Acum trebuie sa repar glafurile si, sunt curios daca as putea face terba asta singur.
                La geamuri nu pare greu, la usa trebuie intai zidit, apoi tencuit si apoi glet - operatiunea pare mai complicata.
                Am atasat cateva poze sa vedeti despre ce e vorba.

                1. Daca nu va este foarte greu, ma puteti ajuta cu alegerea materialelor si cu un mic tutorial pentru repararea peretelui in zona usii?
                Ce mortar de zidarie sa folosesc, cu ce sa tencuiesc?

                2. La cat de mici sunt stricaciunile in zona geamurilor, se poate face numai cu glet sau trebuie si ceva mortar inainte?

                Multumesc!
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • Consultant Tamplarie
                  Moderator
                  • 27.mai.2008
                  • 909

                  La usa se poate realiza cel mai usor utilizand strafuri din gipscarton care vor fi lipite cu ipsos adeziv.
                  Pentru ferestre se poate repar asa cum s-a mai scris in mesajele existente din topic, taiere spuma poliuretanica, reparare cu mortar eventual plasa de fibra pentru armare rosturi mai late, apoi un glet de umplere si nivelare in care se pot incastra coltare din aluminiu, la muchii. Acolo unde exista o suprafata ce trebuie incarcata, de exemplu grosimea unei tencuieli existente, se poate utiliza un mortar de tencuire in prealabil.

                  Comentariu

                  • Consultant Tamplarie
                    Moderator
                    • 27.mai.2008
                    • 909

                    Postat în original de ALLL
                    Multumesc de raspuns
                    Un amic m-a sfatuit sa incerc cu spirt. Acum nu sunt in zona. O sa probez si am sa va anunt daca merge cu spirt.
                    Daca nu reusesc sa le curat. Poate o sa lipec "ceva" peste.
                    Ce ar putea fi acel "ceva" ?
                    Ati reusit sa indepartati folia?

                    Comentariu

                    • ALLL
                      Incepator
                      • 11.iul.2010
                      • 0

                      duminica o sa incerc. Nu am fost inca in zona.
                      Sper sa reusesc sa scot "ambalajul". Am sa va tin la curent.

                      Comentariu

                      • ciureanuc
                        Membru
                        • 15.iun.2009
                        • 178

                        Ce fel de mortar recomandati?
                        Si la usa as vrea sa incarc tot cu mortar... ce sa folosesc?

                        Comentariu

                        • ghimpe--
                          Membru Marcant
                          • 22.iun.2008
                          • 399

                          Eu am folosit adeziv de gresie, CM9, circa 15lei un sac.
                          It's nice to be important, but it's more important to be nice!

                          Comentariu

                          • ciureanuc
                            Membru
                            • 15.iun.2009
                            • 178

                            Postat în original de ghimpe--
                            Eu am folosit adeziv de gresie, CM9, circa 15lei un sac.
                            Vad ca e greu sa gasesc un mester, asa ca trebuie sa ma apuc singur.
                            Se da cu ceva amorsa inainte sau nu? Vorbim de geamuri aici...
                            Pentru incarcare la usa, ce mortar recomandati si ce amorsa?
                            Multumesc.

                            ----------------------------
                            P.S. va citez raspunsuri de la "mesteri":

                            buna ziua!
                            imi cer scuze dar trebuie sa va spun ca lucrarea e prea mica si ar trebui sa va cer ceva mai mult decat face ca sa raman pe profit.Sper sa intelegeti ....e mai mare deranjul. ca si idee sa stiti ca usa nu necesita zidarie.

                            Buna seara !
                            Pot sa vin pentru refacerea glafurilor de vineri, dureaza doua zile maxim trei si va costa 900 ron manopera si 300 ron materialul necesar.
                            Daca sunteti de acord sunati ma maine sa stiu ce fac.
                            ----------------------------

                            Deci unul spune ca "nu se merita", al doilea imi cere 12 milioane.
                            Geamurile au costat 14-15 milioane si reparatia costa 12 milioane!? Da-o-n....

                            Comentariu

                            • ghimpe--
                              Membru Marcant
                              • 22.iun.2008
                              • 399

                              Pentru 9 milioane vin eu din Ploiesti si cu doi saci de CM9 in spate

                              Operatie in sine nu este deloc grea, trebuie doar putina dibacie. O sa incerc sa va explic (desii nu prea ma pricep eu la "vorbe") dar sa tineti minte ca nu sunt de meserie. Eu renovez acum si va spun ce am facut eu:

                              Necesar materiale: 1 sac ipsosmodelaj (circa 15lei) si (cred ca va ajunge) 1 sac CM9 (circa 15lei). Mai aveti nevoie si de placi de gipscarton (cantitatea o calculati dumneavoastra)
                              Scule: galeata, spaclu, cutter, creion, ruleta

                              Pas1: se taie spuma astfel incat sa nu depaseasca nivelul tocului

                              Pas2: preparati CM9 intr-o galeata. Ca si compozitie, trebuie sa fie destul de tare, sa nu curga.

                              Pas3: acoperiti spuma cu mortarul preparat la pasul 2. Incercati sa nu depasiti nivelul tocului, dar sa aveti grija sa acoperiti bine spuma

                              Pas4: pentru geamuri: masurati distanta dintre toc si marginea peretelui. Taiati o fasie de gipscarton putin mai mica (cu circa 0,5cm) decat ati masurat. Ca si lungime o taiati corespunzator cu lungimea golului de geam. Va recomand sa incepeti intai cu partea de sus si apoi sa continuati cu partile laterale, astfel incat partea de sus sa se sprijine pe partile laterale. Preparati ipsosul intr-o galecioara (ATENTIE ca se intareste foarte repede) il aplicati pe o fasie de gipscarton si imediat o lipiti la locul ei.

                              PS: "zidul" trebuie curat de urme de var sau bucati instabile/faramicioase. Eu am dat si cu amorsa pentru o priza mai buna. Adezivul CM9 trebuie lasat macar pana a 2 zi sa se intareasca/usuce.
                              PS2: daca vreti sa montati pervaz pe interior recomand cu caldura glaful de PVC, se monteaza usor. Nu va pot recomanda un loc de unde sa il cumparati mai ieftin (eu am reusit sa gasesc pe la 90lei o bara de 6m lungime si 25cm latime)

                              Am explicat foarte pe scurt (ti-am zis ca nu ma pricep la vorbe) si din pacate nu am nici o poza sa iti arat...

                              Trebuie sa ai atentie, sa planuiesti totul de la inceput, astfel incat atunci cand te apuci sa sti bine ce ai de facut. Nu te sfii sa iti folosesti logica sau sa citesti/intrebi pe aici (pe internet).
                              It's nice to be important, but it's more important to be nice!

                              Comentariu

                              • ciureanuc
                                Membru
                                • 15.iun.2009
                                • 178

                                Citisem ca la geamuri, tocmai pentru ca sunt in fata intemperiilor, ipsosul nu e recomandat... acum, nu stiu daca numai pentru exterior sau si la interior.

                                De greu nu are cum sa fie greu de reparat. Am mai facut mici reparatii prin casa cu mortar/var, ma bag la DIY, ceva "electrice", cum s-ar spune sunt mai "gospodar" asa. Mi-am luat si scule (cancioc, spacluri, drisca, nivela, etc).

                                Voiam totusi sa gasesc pe cineva de meserie pentru ca mi-e frica ca nu voi scoate "ca meseriasul", super drept, extra-ultra bine.

                                Dar cand vad ca am trimis atatea e-mail-uri, am dat cel putin 5 telefoane si nu gasesc om... si asta nu pentru ca sunt mofturos, ci pentru ca... uite, unii au raspuns ieri, trebuiau sa vina azi si imi dau ton de ocupat cand sun.
                                E criza in Romania!? NICIODATA, la cat chef de munca e.

                                ------------------------------------
                                Mai jos am pus un print-screen la cati am trimsi e-mail.
                                Si daca "meseriasii nu au timp de raspuns la e-mail-uri" atunci sa nu le mai dea pe site-urile de specialitate.
                                Ti-e mai usor sa vii 'jde km "la vizionare" decat sa citesti un e-mail care ccontine 10 poze? Chiar nu se poate, dupa poze, sa dai un pret si sa vii direct la munca?
                                Din lista lunga am primit doar 5 raspunsuri, doi mi-au spus ca vor 300 de lei manopera + materiale.
                                Eram de acord, ok. (desi eu nu castig nici pe departe 300 de lei pe zi).
                                Primul din cei doi nu mai raspunde cand sun, al doilea a spus ca lucreaza numai cu ipsos si rigips... la geamuri unde e umezeala? Chiar nu putea da 3 spacluri de mortar?
                                Un al treilea imi spune ca ma costa 35lei/m de glaf de geam dar nu zugraveste. Lasa, ca dau eu cu var alb, mare branza! Dar ce facem cu usa? Reparam si usa? NU A MAI RASPUNS...
                                Criza? Nu exista criza in Romania.
                                Fișiere Atașate

                                Comentariu

                                Procesare...